Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мерки против конкуренцията

0 коментара

Правителството - след като се учреди - обеща намаляване на намесата на държавата в икономиката ("намаляване на дела на публичния сектор" - Управленска програма, стр. 12). Две години по-късно сме свидетели на какви ли не програми и проекти, които предвиждат активни мерки за "развитие и моделиране". На практика правителството решава как да се използват огромна част от парите на данъкоплатците, къде трябва да се инвестира, кои сектори са важни и трябва да се подпомагат и защитават.

Така се създадоха различни бариери на входа и/или на изхода на много отрасли, което засили "администрирането" на икономиката.

В обичайната реторика "активизма" се разглежда като успех сам по себе си. В редица случаи, представители на администрацията използват като критерии за мерене на правителствения "успех" - броя въведени програми или фондове или пък защитените производители с мита или други ограничения пред търговията. Правителството започва все повече да разбира своята роля, като управление на фирма с човешки и капиталови ресурси. Може би това донякъде обяснява идеите и намеренията за създаване на фонд за рисков капитал или пък за развитие на "алтернативно земеделие" в България.

В своята икономическа програма правителството обяви пет приоритетни сектора (транспорт, туризъм, енергетика, селско стопанство и високи технологии), които представляват 70-80% от БВП. По този начин, всички пазарни субекти бяха поканени да лобират за преференциално третиране. В резултат на това, исканията за преференции се увеличиха лавинообразно. Все повече пазарни участници избират за свое поведение търсенето/лобирането за преразпределение на доход, а не създаването на стойност.

Както гласи една стара поговорка - няма по-голямо удоволствие от това да харчиш парите на другите. Правителството се старае да прави именно това, но за да не го забележат, то кани всички останали да правят същото.

Ето и някои от основните "активни" мерки и действия на правителството:
1. Реши да отпусне 100 млн. лв. за създаване на държавен фонд за рискови инвестиции;
2. Предстои създаване на фонд - българско вино, който ще се финансира с вноски от производителите от 0.05 лв. за всеки произведен литър http://ime-bg.org/pr_bg/131-6.htm). След отпадането на акциза върху виното, законодателите решиха да наложат като "компенсация" друг вид данък;
3. Започна активно управление на фискалния резерв (http://ime-bg.org/pr_bg/130-3.htm);
4. Направи опит (засега) за въвеждане на преференции за местни производители при обществени поръчки (http://ime-bg.org/pr_bg/128-3.htm);
5. Предприе различни мерки за насърчаване на земеделието (http://ime-bg.org/pr_bg/124-3.htm);
6. "Устремно" се бори със "сивата" икономика (http://ime-bg.org/pr_bg/124-5.htm);
7. Активно управляваше външния дълг;
8. На мястото на фалиралата авиокомпания "Балкан "създаде държавна авиокомпания, за която цел бяха използвани 30 млн. лв. на данъкоплатците;
9. Възстановява строителството на АЕЦ "Белене" (http://ime-bg.org/pr_bg/132-3.htm);
10. Предприема активни мерки на пазара на труда;
11. Взе решение за създаване на индустриални зони (http://ime-bg.org/pr_bg/113-2.htm);
12. Продължи с отпускането на субсидии и налагането на протекционистични мерки като например: решение за изкупуване на 200 хил. тона зърно по фиксирана цена от 160 лв. за тон, субсидия от 100 млн. лева за развитие на алтернативно земеделие в Родопите, защитни мита за местни производители на зеленчуци (домати, лук, шалот, краставици, корнишони, бяло главесто и червено главесто зеле, сладки пиперки и др.), субсидии към държавни предприятия (например увеличаване на капитала на Балканкар Холдинг и на Насърчителна Банка с вноска от правителството съответно от 4,2 млн. лв. и 9,9 млн. лв.), кръстосани субсидии между държавни предприятия (например продажба на кораборемонтен завод Варна на Параходство-Български морски флот за 35,5 млн. лв.) и много други;
13. Активни опити да се поддържат централизираните пенсионна, здравна и енергийна системи;

(Този списък може да бъде продължен.)

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.