Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Между 4 и 7 варианта за Агенция за храните

8 коментара
Между 4 и 7 варианта за Агенция за храните

Между четири и седем варианта за структурата на бъдещата Агенция за храните е разработило Министерството на земеделието и продоволствието, но работата по тях не е стигнала доникъде. Причина е прекаленото политизиране на темата с обединението на всички звена за контрол върху безопасността на продуктите, които в момента са разпръснати в агроведомството и министерствата на икономиката и енергетиката и на здравеопазването.

Това стана ясно от думите на министъра на земеделието и продоволствието Нихат Кабил, който в петък бе домакин на министерска конференция на страните от Централноевропейската инициатива за безопасност на храните.

"Не бих се ангажирал с някакъв сериозен напредък по изграждането на агенцията за храните", заяви в отговор на въпрос Кабил. По думите му  въпросът с изграждането на единна структура за по-голяма координация на контрола върху цялата хранителна верига "от полето до масата" се политизира излишно.

"Грешка е да се мисли, че с тази агенция се изземат властови ресурси, напротив, тя носи проблеми", каза той и запита:"Има ли значение къде ще бъде – държавна ли ще е, към Министерски съвет, към нашето ведомство, към министерството на икономиката или другаде? Може и към Светия синод да я сложим.”

"Не е важно къде ще бъде, а да работи при ясно разписани критерии и да контролира пускането и оттеглянето на продукти от пазара", каза Кабил.

Все пак той не пропусна да отбележи, че исторически агроведомството държи 80 процента от контрола върху храните. Пред Mediapool той коментира, че структурно в ЕС въпросите от тази сфера се разглеждат на заседания на Съвета на министрите на земеделието и тяхна е политическата отговорност.

Ако контролът върху храните мине на друго подчинение, как ще координираме отговорностите, попита Кабил. Според него не били коректни тълкуванията, че дава горите на БСП, искайки в замяна контрола върху храните. Стигат ми и сегашните отговорности, не се натискам за още, но трябва да е ясна структурата на тази Агенция за храните, отношенията ѝ с ЕК и политическите отговорности, заяви министърът на земеделието.

Той допълни, че по-реална е работата по промените в Закона за храните, които са на етап съгласуване с останалите ведомства. "Най-важното е да изградим система за обратно проследяване на храните чрез системите за идентификация на животните, контрола върху преработвателните предприятия и търговията", каза Кабил.

По думите му било крайно време България да си изгради собствена система за оценка на хранителните продукти и на нейна база да се издава лого за качество. Така щяла да се развие среда, в която пазарът да се ориентира за качеството и конкурентността на съответните храни и  по естествен начин да се отсеят продуктите, търговците и производителите, които не гарантират в достатъчна степен безопасността и качеството на стоката си.

Критични точки все някъде винаги ще има, отбеляза Кабил в отговор на въпрос къде са най-големите проблеми с безопасността на храните у нас. Към момента преработвателните предприятия в доста висока степен имат внедрени системи за контрол върху качеството на продукцията, като продължава контролът върху ония, които изпълняват програми за покриване на изискванията за допускане до европейския пазар. На всеки два месеца ще решаваме за предприятията, които трябва да работят на пазара на ЕС, каза министърът.

Като проблем той очерта добива на мляко и месо, както и транспортирането на суровините до преработвателните предприятия. Отварянето на границите след влизането на страната ни в ЕС създава проблеми с контрола върху здравето на животните. Министърът даде за пример появата на характерната за Гърция болест бруцелоза по дребния добитък това лято, след като дълги години наред страната ни е била чиста от заразата. Той предупреди за възможността у нас да влезе и вирусът на шапа през гръцката граница. Добитъкът им пресича браздата и недобросъвестни българи прибират животните и после ги продават във вътрешността на страната, посочи агроминистърът.

Без непрекъснат контрол няма как да се избегнат хранителни кризи, обобщи Кабил и посочи, че това е било едно от заключенията на европейската конференция, чийто домакин беше в петък.

Консултациите по темата за безопасността на храните ще бъдат продължени на експертно ниво, отбеляза Харолд Крайд, генерален директор на Централноевропейската инициатива за безопасността на храните. Той допълни, че се подготвя донорска програма, но която да се съфинансират проекти в тази сфера.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иванова
    #9

    Какви специалисти ще обединява агенцията и означава ли това че РИОКОЗ и ДВСК ще се обединят и кой ще поеме контрола на храните от неживотински произход.

  2. Николай Пейчев
    #8

    Няма ли кой да удари през устата тоя некадърник и апаш |Нихат Кабил, за да млъкне. Стига сме му слушали неврастеничните и идиотски изявления. За толкова години тоя делиорманец не прихвана една капка възпитание, а продължава да говори като да е в кръчмата на Подайва. Представяте ли си как се държи на заседанията на министрите от ЕС?!

  3. Slavqnin
    #7

    se okaza grycko, mnogo podli gyrci, sled kato gi biha podlo nasred stadion atakurd, sega im vseha i lokuma, qvno i vyv feskata republika ima ej takiva nekadyrnici kato Mi(a)hat Ka(i)bil(k).))))))))

  4. Museau de la Noir
    #6

    ИЗКЛРЮЧИТЕЛНО ВАЖНА АГЕНЦИЯ, ПОДЧЕРТАВАМ ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖНА - СТРАТЕГИЧЕСКИ ВАЖНА !!!!! ТРЯБВА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА БЪДЕ ПОДЧИНЕНА ДИРЕКТНО НА МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛЯ И ДА МИА КОНТРОЛНИ ФУНКЦИИ СПРЯМО МИНИСТЕРСТВАТА,КОИТО ИМАТ НЯКАКВО ОТНОШЕНИЕ КЪМ ХРАНИТЕ. ЩОМ Е ТОЛКОВА ЕМЕНТАРНА ЗАЩО ТОГАВА СЕ НАТИСКАТ ВСИЧКИ ДА БЪДЕ КЪМ ТЯХ - ЩОТО ИМА АВАНТА А ТЕ УМРАТ ЗА АВАНТА - МРЪСНИЦИ ГАДНИ.

  5. Turchin
    #5

    Jalki ste jalki i tapi kreteni, iziajte mi ku.a

  6. bg
    #3

    интересно защо на тази конференция нямаше поканени представители от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, във функциите на която е включена регулацията и контролът на дистрибуцията на храни на организираните пазари в страната? Може би защото не е към Кабил а към Станишев???

  7. samuelson
    #2

    най-добре въпросът е решен в САЩ, където има ФДА, която е формално към министерство на здравеопазването, но фактически е втората по сила администрация след пентагона и преди ЦРУ.ФДА контролира всичко, което се яде, пие или влиза през някой друг отвор или през кожата в организма, независимо дали е храна, лекарство, хранителна добавка или дивайс (имплант примерно). Контролът е толкова строг и скъп, че някой проиизводител премине ли го няма проблем да си продава продукта в целия свят.В Европа няма единни

  8. samuelson
    #1

    и да бяха поканили представители на ДКСБТ резултатът щеше да е същия, тъй като там са точно толкова некомпетентни, че дори и повече отколкото в останалите министерства и структури, които искат да лапнат баницатасъс същия успех можеше да покани и светия синод, както пишеше някъде в текста.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.