Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мисия на Пауъл по-трудна от совалката на Кисинджър през 70-те години

0 коментара

Докато Израел продължава да се противопоставя на Америка и да обстрелва палестински обекти на Западния бряг, Колин Пауъл започна близкоизточната си мирна мисия, която може да се окаже дори по-сложна от совалката на Хенри Кисинджър през 70-те години на миналия век.

Природните знаци бяха добри при пристигането на държавния секретар в мароканския град Агадир, където той разговаря с двама умерени арабски лидери -- крал Мохамед Шести и саудитския престолонаследник принц Абдула ибн Абдел Азиз.

Пороен дъжд се изсипа при посрещането на Колин Пауъл. "Пауъл доведе дъжда", каза говорителят на мароканския дворец като допълни, че това е добра поличба. "Надяваме се той да донесе и мир в региона". Въпреки това от дипломатическа, политическа и военна гледна точка обстоятелствата не можеха да бъдат по-неблагоприятни.

След разговорите с крал Мохамед, Пауъл отново призова Израел да поиска от еврейската държава да даде още сега ясен сигнал, че е започнала се изтегля от палестинските територии. Същото послание трябваше да бъде предадено лично на израелския премиер Ариел Шарон от американския пратеник генерал Антъни Зини, чиито усилия да договори прекратяване на огъня бяха удавени от последните вълни на насилие.

Говорителят на Белия дом Ари Флайшър заяви: "Това е сериозно послание от президента Буш; той очаква Израел да се изтегли". Шарон обаче, напълно пренебрегна думите на американския президент и часове преди срещите на Колин Пауъл в Мароко заяви, че военната операция на Западния бряг ще приключи, когато той намери за добре.

Предполага се все пак, че Израел ще се съобрази с исканията на Вашингтон и ще прекрати военните операции преди пристигането на държавния секретар в страната. При това положение Пауъл ще може да се срещне с палестинския лидер Ясер Арафат. Арабските държави смятат, че подобна среща е от изключителна важност, ако САЩ искат да си запазят реномето на честен посредник в близкоизточния конфликт.

Вчера обаче Америка попадна в необичайното и притеснително положение да наблюдава как призивите ѝ не се спазват от никой. Израел отказа да изтегли войските си от палестинските теротории, Арафат не успя да нареди прекратяването на насилието, а арабските държави отказаха да осъдят палестинските самоубийствени атентати.

Вместо това крал Мохамед, чиято страна винаги е представлявала мост между Израел и арабския свят, каза на Колин Пауъл, че Шарон трябва да бъде подложен на по-голям натиск. "Не смятате ли, че беше по-важно първо да посетите Ерусалим?". Пауъл отговори, че първо трябва да се срещне с европейските лидери в Испания преди да замине за Израел. Отлагането обаче поражда подозренията, че Вашингтон тактически дава на Шарон отсрочка от още 48 часа.

Това на свой ред поражда съмнения доколко президента Джордж Буш е решен да участва в мирния процес. Вчера списание Нюзуик съобщи, че ястребите в американската администрация, предвождани от заместник министъра на отбраната Пол Уолфовиц, искат да дадат пълна свобода на Шарон да си довърши работата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.