Противопоставянето на украинските силови части и проруските опълченци в Донбас рискува да прерасне в открита война между Русия и Украйна. А Русия е най-големият производител на петрол в света. В Ирак, който заема шесто място по петролен добив, победа след победа удържат ислямистите, а страната на практика няма дееспособно правителство. В Западна Африка, там, където е най-големият африкански нефтопроизводител - Нигерия, се разпространява болестта ебола. В сектора Газа, където, в интерес на истината, не се вади петрол, има война.
"Преди няколко години само един от тези конфликти щеше да е достатъчен цената на петрола да се устреми нагоре. Например по време на Арабската пролет през 2011 г. цената на барела стигна 126 долара", пише Франц Щокер в германското издание "Ди Велт". "Днес броят на горещите точки се увеличи, светът стана по-несигурен, но цената на петрола пада", отбелязва той.
Това учудва не само обикновените потребители на петрол, но и експертите, продължава авторът. В началото на юни барел петрол от сорта Брент се продаваше за 115 долара, днес слезе близо до 100 долара (102 долара в сряда - бел. ред.), тоест до минимума за последната година (за последните 14 месеца - бел. ред.).
За да се разбере защо това се случва, трябва да се погледне последният доклад на Международната агенция по енергетика (IEA), в който се казва, че "въпреки въоръжените конфликти в Либия, Ирак и Украйна предлагането на суров петрол е много по-голямо, отколкото се очакваше".
"Това е най-сбитото описание на истинската революция, която се случи на петролния пазар в последните години", продължава Франц Щокер. Той цитира главния анализатор на суровинните пазари на Ситигруп Ед Морс, според когото "САЩ сами добиват такова количество петрол, което преди това им се налагаше да внасят". През 2008 г. собственият дневен добив на петрол в САЩ нарасна на три милиона барела, днес добивът е 8.5 млн. барела дневно. Според американската енергийна агенция идната година добивът ще се увеличи на 9.28 млн. барела на ден.
До голяма степен това се обяснява с фракинга, технологията, която преживява истински бум в момента в САЩ. По този начин, ако прогнозата стане реалност, САЩ не само ще се изравнят по добив на петрол със Саудитска Арабия, която вади 11.5 млн. барела на ден, но едновременно ще свият вноса, отбелязва авторът в "Ди Велт".
Канада се готви да последва примера на САЩ. Страната разполага с третите по големина проучени запаси в света след Саудитска Арабия и Венецуела. "Днес благодарение на новите технологии добивът на голяма част от тези запаси може да стане икономически рентабилен", отбелязва експертът Том Нелсън от Investec Asset Management. Докато днес Канада произвежда по 3.5 млн. барела дневно, към 2025 година добивът ѝ може да се увеличи двойно и тя да стане един от най-големите производители на петрол в света.
"Това са много лоши новини за диктаторските режими и съмнителните правителства, които, обединени в ОПЕК, диктуваха на Запада цената на петрола", заключава авторът. "Те, разбира се, могат да съкратят собствения си добив, както го правеха, за да вдигнат цените, но този път механизмът няма да сработи, доколкото САЩ и Канада чисто и просто могат да увеличат добива си. Цената на петрола ще продължи да пада, независимо от войните и кризите", завършва статията.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
11 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Откакто Никсън прие американската валута да не бъде обезпечена със злато а с нефт, не виждам кои друг освен американците имат интерес от регулирането на цена на петрола угодна на тях.
Кварталния хулиган Альоша е добре на разбере че правилата важат за всички, а не само за възпитаните хора. С продължаващото си хулиганско поведение Русия ще продължи да губи и да обвинява всички в русофобия. Вместо да се възползва от високите цени на суровините, суровинната империя се зае да насилва клиентите си. На развитите държави им писна от арабски иширети и си развиха технологиите, заради които добива на петрол и газ става по-евтин. Русия вместо да поемем подадената и от европа ръка, предпочете да си остане в средновековието и припозна арабските джамахирии като модел за поведение. Жалко.
Като падне цената на петрола под 70 долара и съврзаона пс пнея цена на природния газ,ще спадне и войнствения рашизъм на Путлер ,което ще е вторият позитивен ефект от спадането. но за това трябва да се освобиди натиска на петролно-газовите мултинационални компании ,над технологиите за възобноваеми енергиани източници. Обама в началото се хвалеше,че освен независимост за газта и петрола ,ще стимулира и икиномиката базирана на въозбновяеми енергийни източници и развитиети на електровтомобилостроенето,но нещо гледам не се е захванал да удари сериозно държавно рамо на този отръсъл.Но дори и без неговата помощ американската компания ТЕСЛА вече е най-голямия автомобилостроител в света
Не е мистично поевтиняване , а следва логиката на парите, а сега на политическите интереси. След 1997г., когато Русия едва не фалира поради ниските цени на петрола явно имаше договорка между мултинационалните петролни компании за повишаване цената на петрола. Само, че апетитът идва с яденето. Следваха петнадесет години в които световната икономика беше издоявана чрез високите цени на петрола които се поддържаха с цената на всичко, вследствие на което се реализираха монополно високи печалби. Но западните …
политици не проумяха,че по-този начин хранят звяра в клетката (сещай се Русия) и сега Русия е богата и мощна. Путин си развява байрака както си иска и хич не му пука за наложените санкции, защото има много натрупан резерв. Така,че няма нищо мистично, просто западът се опитва да затвори кранчето на Путин, но вече е много късно, защото звярът е извън клетката.
В Царство България,най-голямото индустриално дружество ГРАНИТОИД ,разработваше чрез фракинг нефтени шисти и добиваше петрол преди Втората световна война на теритоията ,на която сега се намира Лукойл-Нефтохим Бургас . Ако не бяха червените руски п.о.д.л...оги в България,които плащат и палят фитилите на зелените талибани,досега нямаше да сме зависими от кефа на Путлер и ГАЗПРОМ .