Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Младите напускат бедните страни в ЕС в търсене на по-добър живот

България е най-яркият пример в това отношение, смята икономистът Едуард Хю

16 коментара

Младите хора от бедните страни в ЕС напускат масово родината си в търсене на по-добър живот, а най-яркият пример в това отношение е България. Това пише икономистът Едуард Хю под заглавие „Недостигът на българи в България“ публикувано в Еconomonitor.com.

 За последните десет години  582 хил. българи са напуснали родината, показва проучване. За страна с население 7.3 млн. души това е твърде много. От 1985 г. досега България е изгубила 1.5 млн. от своето население - рекорд не само за страна от ЕС, но и забележително "постижение" в глобален мащаб.

През 1985 г. българите са били почти 9 млн. души. Сега те са малко над 7 млн. Налице е и друга тревожна тенденция– населението на страната стремително застарява.

През 2001 г. българите над 65 г. са били 16.8%. Десет години по-късно те вече са 18.9%. Броят на хората на средна възраст също се увеличава.

Основната дестинация на българските имигранти е Испания, като поелите да си търсят късмета към Иберийския полуостров стават все повече и повече. Само през 2010 г. Испания е приела 10 400 български имигранти - с 9% повече от 2009 г.

Сред българските имигранти в Испания е и налице същински престъпен бум. По данни на испанските власти, през 2009 г. 5200 от имигрантите от България са си имали неприятности със закона. През 2010 г. броят им е вече 7600, или с 52% повече.

Според Хю прогнозите за икономическия ръст на правителството и на международни институции са прекалено оптимистични. МВФ очаква българската икономика да регистрира растеж от 1.4% за 2013 г. и между 3 и 4% за 2014 г. С оглед на отрицателната демографска статистика обаче, процентите изглеждат доста нереалистични, смята Едуард Хю.

Той се пита кой ли израз би използвалшефът на МВФ Кристин Лагард за товаи си отговаря вероятно пожелателно мислене.

Тъй като България е малка страна, а и бедна, много от повдигнатите въпроси на практика не бяха ясни за останалия свят. Докато преди седмица правителствотоне си подаде оставка. Поводът бяха протестите срещу високите цени на тока и дейността на чешкото дружество ЧЕЗ в България.

Естествено цените на енергията не са единствения проблем. Населението е уморено от мерките за икономии. Стандартът на живот не се покачва - за разлика от безработицата. Един от признаците за това бе, че българското правителствосе раздели по-рано с финансовия си министър Симеон Дянков, виждан като олицетворение на политиката за икономии. Тази стъпка не е трудна за обяснение, имайки предвид наближаващите избори, пише експертът.

Дългът на България е под 14% от нейния БВП - невероятно нисък, така че има място за гъвкавост. Освен ако не е популистка. Въпросът обаче е, че дори и да харчиш повече тази година, или даже тази и следващата, това няма да ти помогне да се справиш с истинския проблем - проблем, който не може да бъде решен, докато отговорните за икономическите политики институции дори не са го забелязали.  А отричането му не помага, смята Едуард Хю. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    До № 14: "Никой не се чувства на мястото си в чужбина" - говори за себе си. Аз се чувствам много на мястото си. В БГ никога не съм се чувствал на мястото си.

  2. Анонимен
    #15

    Всякакви чели-недочели хора пишат за "планът Ран-Ът".
    Да започнем от там, че дотолкова недочелите не са чели, че дори не знаят, че "планът", всъщност е доклад. Докладът описва прогнозното развитие (според Ран и Ът) за развитието на България през следващите 50 години.
    Докладът е поръчан от комунистическата номенклатура, оглавила новата власт поради страх.
    Те правят всичко срещу пари и обещания за пари, за да съборят предишния строй. Подривната и пропагандна машина на САЩ успява, но с това идват въпросите

  3. Анонимен
    #14

    "Дългът на България е под 14% от нейния БВП - невероятно нисък, така че има място за гъвкавост." Най-сетне някой да го забележи и да го каже. Има място за увеличаване да доходите ОТ БЮДЖЕТА. А когато доходите се увеличат достатъчно, повярвайте ми, много българи ще се приберат в България. Никой не се чувства на мястото си в чужбина.

  4. Анонимен
    #13

    Никой отвън не унищожва България , въпреки че естетсвено е пълно с недоброжелатели , всяка съседна държава си има неини цели. Унищожаването на България първо се случва в съзнанието на българите. Българите се побъркаха и я зачеркват тая държава в съзнанието си. Българската държавност е пълен провал с последните две поколоениея които създаде - на 40 -годишните и на техните деца чалгарите ... И двете поколение са меркантилни зомби които не виждат по далеч от потребителския си нос. Нищо свято няма и

  5. Анонимен
    #12

    Дето викаше баба ми: Да ги яде земята и пръстта (за политиците)

  6. Анонимен
    #11

    Rahn-Utt e програма от 1990 поръчана от Луканов за реструктуриране на държавно монополната соц икономика и предвижда създаването на гъвкава supply type икономическа среда. Това означава производство на стоки и услуги в страната на конкурентни цени а консумацията им извън. Т.е. експорт а не предимно импорт. Българската реализация обаче е доста далеч от тази основна идея на програмата. Тя позволи държавните активи да бъдат изкупени от приближени хора (сиреч бивши кадри на ДС и отявлени милиционери) и ги превърна в олигарси от руски тип които имаха малка представа как се управляват компании в пазарна среда.

  7. Анонимен
    #10

    osche balgri sche napuskat nama rabota v bg nama ispalnenie na sakonite mutrite i muresite im vse osche povetsche kradat dezata im se vosat na sakpi koli i pluskat kato svine obletsheni sa s markovi dreha utschat po tschasnite utschilischa sa mutrinski deza rasbira se i t.n dokato ima mafia i mutri v bg.nama da se opravi darjavata ni novobogataschite ja ograbiha saispaha i sdreveto na naroda vsitshki bogataschi da se proverat ot kade sa sabogatali i kak jivejat v dobrzuite si na garba na bg.narod

  8. Анонимен
    #9

    До анонимен 12,54 Можеш ли да покажеш или дадеш линк към тази програма "Ран-Ът" /ако въобше съществува/ без да ни я преразказваш с твои думи. Искаме сами да си я прочетем за да сравним дали е вярно това което си написал.

  9. Анонимен
    #8

    В началото на 2013 г. стана ясно, че населението на България е паднало под 7 милиона души. Програмата "Ран-Ът" предвижда България да се превърне в евтина туристическа дестинация, а населението и да намалее до около 5 милиона души, предимно обслужващ персонал. Тази програма не предвижда България да развива своя индустрия, нито да има свои учени, хора на изкуството и културата. Всички правителства от 1990 г. насам имат свой принос в изпълнението на програмата "Ран-Ът". Никой обаче не я е изпълнявал толкова резултатно и с такова усърдие като вицепремиерът в оставка Симеон Дянков.

  10. Анонимен
    #7

    Ще се сбъдне мечтата на Русия за унищожение на още една България

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.