Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мнозинството избра Стефан Воденичаров за нов просветен министър

Приоритетите му ще са оперативната програма за наука и средното техническо образование

45 коментара
акад. Стефан Воденичаров сн. БГНЕС

Само ГЕРБ и независими депутати подкрепиха избора на акад. Стефан Воденичаров за нов министър на образованието и науката. Кандидатурата му, издигната миналата седмица от премиера Бойко Борисов след уволнението на досегашния министър Сергей Игнатов, мина със 111 гласа “за”, 64 - “против“ и един въздържал се.

На 3 декември Воденичаров бе избран за председател на Българската академия на науките (БАН), но се задържа на поста едва два месеца, приемайки номинацията да влезе в правителството, което спря строежа на АЕЦ "Белене", който той открай време защитава и дори бе председател на Инициативния комитет на БСП, предизвикал референдума за нова АЕЦ.

Минен инженер по професия, 69-годишният акад. Воденичаров дълги години бе начело на Института по металознание към БАН и според вицепремиера Симеон Дянков, който представи кандидатурата му в парламента, на това си поприще ученият се изявил като добър управленец.

Преди гласуването Воденичаров призна, че при хоризонт от четири месеца човек не може да си постави много задачи. Затова той смята да се съсредоточи на първо място върху новата оперативна програма за наука и образование. В четвъртък Воденичаров ще има среща с представители на Европейската комисия по въпроса. “В това министерство трябва да се създаде специален екип, който да подготви ведомството да стане бенефициент по програмата”, каза акад. Воденичаров.

“Това е единствената възможност нещо да влезе и да подпомогне науката и образованието. Това ще е задачата, по която най-настоятелно ще се опитам да направя подготовка в министерството“, каза Воденичаров.

“По въпроса за Фонд "Научни изследвания", в петък ще поканя всички ректори на университети и ръководството на БАН, ще седнем да обсъдим този въпрос и ще потърся тяхното мнение за нов управител на фонда”, съобщи Воденичаров. “Явно е, че цялата структура на фонда трябва да бъде променена. Има подробен доклад от Инспектората на Министерския съвет, в който са отбелязани административните пропуски. Разчитам на научната колегия да седнем и в разговори помежду си тези неща да бъдат преодолени“, каза Воденичаров.

Предшественикът му Сергей Игнатов бе уволнен именно заради безобразията в научния фонд, които той дълго отказваше да признае и се стигна до масови протести на учени и публично огласяване на нарушения. Премиерът Борисов накрая каза, че махнал Игнатов, защото "думата корупция, не мога да я чувам, а камо ли да ми се говори от учени на площада".

Като следващ свой приоритет Воденичаров посочи развитието на средното техническо образование. "Българската индустрия няма кадри, без кадри ние не можем да тръгнем напред. На базата на сегашното законодателство с помощта на български индустриалци ще потърсим начин за връщане на 5-годишното средно техническо образование. Вече съм провел разговори как ще стане това на базата на публично-частно партньорство. "Това е задача, за която ще моля за вашата подкрепа”, обърна се към депутатите Воденичаров.

“Ще търсим подкрепата за Закона за иновациите. Говорим за програма "България 2020", но нямаме рамките. Никой в този момент не знае как ще се състои т.нар. сватба между наука и приложни дейности“, каза още той.

“Искам да създам институт за научни изследвания в областта на педагогиката. Информационните технологии са завладели новото поколение. В училищата и извън тях освен че тези млади хора трябва да се научат как да работят с новия инструментариум, те трябва да се научат как този инструментариум може да им бъде полезен. Трябва да се спомогне на младите да виждат как може да надграждат. Много ниско пада възрастта на узряване на учениците. Ако това направление тръгне, може този институт да бъде полезен и за променяне на методологията във висшето образование. Още не можем да се откъснем от старата идея за тясна специализация на нашите специалисти. Хората трябва да излизат с по-широко образование”, заяви Воденичаров.

Той заяви, че след изтичането на четирите месеца, в които ще е министър, ще се върне обратно в БАН.

Депутати от всички парламентарни групи изразиха уважението си към акад. Воденичаров като авторитетен учен, но опозицията отказа да го подкрепи, тъй като не приема политиката на правителството в областта на образованието.

Дебатите очаквано прераснаха в спорове около проекта АЕЦ "Белене", тъй като Воденичаров бе шеф на инициативния комитет, събрал подписката за иницииране на отминалия референдум и агитирал "за" проекта.

Веселин Методиев от Синята коалиция заяви, че неговата група няма да подкрепи промяната в кабинета, защото оставащото време до изборите е малко и е достатъчно само човек да навлезе в дадена сфера, но не и да реши даден политически въпрос. Методиев допълни, че министърът е носител на политическа воля, а Воденичаров няма нищо общо с нея, защото не е политическо лице.

"Политическият смисъл от тази промяна е налице – правителството решава в края на мандата да обяви фалит във войната, която беше подела към академията, да покани председателя на академията за председател и да извлече полза преди изборите“, коментира Методиев.

Той посочи, че в момента Народното събрание е изправено пред сложна задача – да се опита да завърши на второ четене законопроекта за училищното образование. “Ако трябва политическа воля, то е в тази посока. Председателят на академията не е човекът, който може да се заеме с тази дейност“, смята Методиев, бивш министър на образованието.

"Възможността да се реши задачата с фонд “Научни изследвания“ беше налице. Игнатов не се справи с нещо елементарно – да махне чиновници, които сееха подозрение постоянно“, посочи Методиев.

Лидерът на ДПС Лютви Местан заяви, че "съображенията ни за този вот "против" не засягат авторитета на един достоен и достолепен учен като акад. Воденичаров“.

ГЕРБ е разперил политически чадър над безобразията във фонд “Научни изследвания“, каза Местан и припомни, че от парламентарната трибуна е предлагал да има анкетна комисия по въпроса, което е било отхвърлено от мнозинството.

"Не чухме защо си отива Сергей Игнатов, а дължите това на българския парламент. Вие номинирахте този човек на мястото на Йорданка Фандъкова и дума не обелвате защо сега си отива. Той трябваше да си отиде отдавна, защото е един от най-слабите министри. Министърът си отива, но провалената политика остава. Тя дори не е зададена от Игнатов, тя е зададена от вас – от управляващата пария ГЕРБ“, каза Местан.

По думите му “безспорният авторитет на акад. Воденичаров трябва по някакъв начин да се впише в рамките на една провалена държавна политика“.

Лидерът на “Атака“ Волен Сидеров каза, че ученият е “използван в една пропагандна пиар акция на правителството“. Той отправи въпрос към Воденичаров как ще протече едно заседание на правителството за АЕЦ "Белене", ако академикът е член на кабинета, при положение, че е оглавявал инициативния комитет за "Белене" на изминалия референдум.

Лидерът на БСП Сергей Станишев мотивира отказа на партията си да подкрепи Воденичаров за министър с това, че скандалът в научния фонд е от месеци, останал е без отговор от страна на управляващите и дори е имало усилия за потулването му. “Очевидно е, че целите, които преследва Борисов, са съвсем различни от стремежа да се промени работата на министерството и отношението към българската наука. Тези цели са чисто политически“, коментира Станишев.

Той благодари на Воденичаров гражданската позиция да оглави инициативния комитет за референдума. Лидерът на БСП коментира, че не завижда на Воденичаров, че ще е в един кабинет с Дянков, който обяви българските учени за феодални старци. Накрая Станишев пожела на Воденичаров да изпитва по-малко разочарования.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #45

    Стефчо-академик-майтап бе Уили.

  2. Анонимен
    #44

    BLUE: Защо Методиев и съпартийците му мълчаливо наблюдаваха гаврата с българските учени и науката в бг и как после да потърсят аргументи за АЕЦ Беляне сред научната общност?

  3. Анонимен
    #43

    Доклада на Инспектората на МС за корупцията във ФНИ http://phys.uni-sofia.bg/~vatanaso/DOKLAD_FNI.pdf

  4. Анонимен
    #42

    Поредният индивид използван от т.н.кукловоди на България от 23г.насам!Жалък като личност до безобразие!!!

  5. Анонимен
    #41

    "По въпроса за Фонд "Научни изследвания", в петък ще поканя всички ректори на университети и ръководството на БАН..." Много от тези ректори са "герои" от доклада на групата на Хорозов - да вземем само СУ - Илчев, с неговият 25 млн фалшив проект, зам-ректорите Герджиков - шеф на ИС точно по големите далавери 2008- 2009, , Румен Панков (дългогодишен член на ИС , сега с 4 класирани проекта, непосредствено след като е напуснал ИС (или даже, още не напуснал?), последният- явно гузен, се опитваше да потуши протестите в СУ. Ако с тия ще се съветва Воденичаров - всичко ще бъде отново потулено - ако им позволим!

  6. Анонимен
    #40

    Задачите на новия Министър на образованието в областта на науката за тези месеци са 2 : 1)Да въведе ред във Фонда(който е крал - да връща, който е нарушавал законите - в затвора, който заслужава- да получава пари и да работи...)..2)Всички проведени хабилитационни конкурси да се проверят. Изискванията са известни( ние няма да откриваме пак топлата вода !) и които отговаря - си остава с Дипломата, който не отговаря - се връща на изходната си позиция .Така се реализира икономия на фонд работна заплата и се защитава престижа на българската наука ! Време е всички КАЛИНКИ да си ходят отвсякъде, за да не ставаме за смях пред Европа и света...

  7. Анонимен
    #39

    НЕ БИВА ТАКА ГРУБО ДА СЕ ХУЛИ НОВОИЗБРАНИЯ МИНИСТЪР!! И АЗ СЪМ НА МНЕНИЕ МЕСТАН ДА МЪЛЧИ! ДА СИ ДРУГАРУВА С АГЕНТ КАДМИЙ (НЕБЕЗИЗВЕСТНИЯ АКАДЕМИК ПЕТЪР КЕНД.) И ДА НЕ ДАВА МНОГО АКЪЛ. КАК ДА НАПРАВИ ЧОВЕК НЕЩО ДОБРО, АКО НЕ МУ СЕ ДАДЕ ШАНС?!

  8. Анонимен
    #38

    Местан да мълчи, защото той с бездействието си е виновен за много неща в науката!

  9. Анонимен
    #37

    22: Стефан Воденичаров стана академик миналата година, преди по-малко от три месеца. Нека да напомним, че под натиска на властта изборът на нов председател на БАН бяха съзнателно насрочени след избора на нови академици и член-кореспонденти. Това даде възможност Стефан Воденичаров да се яви на изборите за председател в качеството му на новопроизведен академик. За натиска на властта тъкмо Воденичаров да застане начело на Академията говори фактът, че той беше единствен кандидат за неин председател. За сравнение, академиците Никола Съботинов и покойният Стефан Додунеков са ставали председатели на БАН в резултат на избори, на които освен тях са участвували и по други двама кандидати.

  10. Анонимен
    #36

    Тиква, тиква, ама вижда надалеч. Следващият рунд ще бъде Воденичаров - министър-председател, Борисов - президент. Бог да пази България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.