Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мнозинството не иска закон за БТА

0 коментара

НДСВ и ДПС не искат нов закон за Българската телеграфна агенция (БТА), защото сега действащият временен статут вършел работа. С този мотив депутатите от НДСВ и ДПС в парламентарната медийна комисия отхвърлиха вчера внесения от ОДС проектозакон за БТА.

ОДС настояваха законът за БТА да бъде приет още преди смяната на шефа ѝ през лятото на м.г., но НДСВ и ДПС отхвърлиха това с аргумента, че и по време на синьото управление закон не е гласуван.

"Законодателната програма на парламента е много сгъстена, има много приоритетни закони, а днес няма належаща нужда от приемането на закон за БТА", заяви Емел Етем от ДПС, която беше най- активна при смяната на бившия шеф на агенцията Панайот Денев с близкия до ДПС и варненското лоби на НДСВ Стоян Чешмеджиев. Заради безпринципната кадрова политика по този случай Станимир Илчев от НДСВ напусна медийната комисия. ДПС изтъргува с царя подкрепата си спортния министър Васил Иванов - Лучано срещу техен човек в БТА. Смята се, че другата част от договорката е смяната на Кирил Гоцев от шефския пост в БНТ.

Благой Димитров от ОДС изтъкна, че трябва да се отговори на параграф 6 от конституцията, където е указано, че закон урежда работата на БТА. Той подчерта, че в момента има правен вакуум

В проекта подробно са разписани действията на БТА по време на предизборна кампания, обясниха вносителите. Според Емел Етем може би е по-добре да се помисли за отделен закон, свързан с изборите и там да бъдат фиксирани отговорностите на отделните медии. Досега не сме имали проблеми с БТА по време на избори, добави тя.

Според Панайот Ляков и Марио Тагарински от ОДС нещата в БТА не вървели съвсем добре, имало негативни процеси и опасност агенцията да бъде девалвирана и обезличена. Те смятат, че с приемането на закон агенцията ще работи с ясни правила.

Не виждам с какво ще се подобри работата на БТА, ако се приеме този закон, след като той повтаря временният статут, посочи Иво Атанасов. Според него законът за БТА трябва да дава по-нататъшни гаранции за стабилност на институцията.

Благой Димитров от СДС заяви за mediapool.bg, че едно от важните въпроси, които този проектозакон уреждал са изискванията към генералния директор на БТА. Той каза, че агенционният шеф трябва да бъде проверен дали е бил или не сътрудник на бившата Държавна сигурност, както се правят проверки за генералните директори на БНТ и БНР. По закон за радио и телевизия шефовете на държавните радио и телевизия не трябва да са сътрудници на ДС. Освен това, от ОДС предлагат мандатът на шефа на БТА да е седем години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.