Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мохамед Реджеб сменен от зам.-шефския пост в ДКСИ

0 коментара

Ден след като в София пристигна екип от Службата по сигурност на НАТО, правителството смени двама от членовете на Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ).

Без официално обявени мотиви от зам.- председателския пост бе освободен бившия шеф на кабинета на Ахмед Доган Мохамед Реджеб. Преди няколко месеца името му се появи в списъка на данъчните длъжници. На мястото му е назначен друг представител на ДПС - 24-годишният Орхан Исмаилов.

Със същото решение кабинетът освободи и Петър Попчев, въпреки че той реално никога не е бил член на ДКСИ.

Кадровите промени се налагат по целесъобразност, каза вътрешният министър Георги Петканов, който е вносител на предложенията.

До този момент ДКСИ действаше в непълен състав, след като през ноември м.г. дипломатът Попчев бе одобрен от кабинета за член на ДКСИ, но отказа да мине проверка за надеждност през НСС и премиерът не подписа назначението му.

На мястото на Попчев влиза Веселин Целков - старши научен сътрудник втора степен по информатика. Той е работил и в научен институт в сектор "Защита на информацията".

Член на комисията ще се дообразова в крачка

Другият нов член на комисията е роденият през 1979 г. Орхан Исмаилов. Както отбелязаха правителствени източници, възрастта му е знак, че за разлика от повечето стари кадри на ДПС, той не е свързан с бившата ДС.

Въпреки че законът не предвижда партийни квоти в ДКСИ, защото тя не се счита за политически орган, от ДПС се пребориха да имат свой представител. От биографията на новото им попълнение става ясно, че в момента учи право във Великотърновския университет. Преди това е завършил военното училище в града със специалност "Програмист на система за автоматизирано управление".

Преди да стане зам.-председател на ДКСИ, освободеният днес Мохамед Реджеб бе и зам.- шеф на закритата комисия по досиетата. Веднага след като бе назначен в ДКСИ, ОДС внесе парламентарно питане към Симеон Сакскобургготски дали му е правена проверка за надеждност. Като доказателство, че такава не е имало, депутатът от ОДС Йордан Бакалов заяви, че Реджеб е укривал данъци.

Премиерът така и не отговори категорично с "да" или "не", високопоставени източници на Mediapool обаче потвърдиха, че членовете на ДКСИ са били проверявани едва след решението на МС за назначаването им.

В началото на годината името на Реджеб се появи в списъка на длъжниците на държавата. Регистрирана на негово име фирма в Кърджали дължи данъци за над 5 хил. лв.

От ДПС твърдят, че той сам си е подал оставката, но не изключиха и възможността да е бил притиснат да я подаде.

Петканов убеждава НАТО, че персонални промени не са необходими

Смяната на Реджеб става месец след като правителството получи изключително критичен доклад от НАТО по повод на няколко инспекции от служители на Алианса през февруари. Според Брюксел българските спецслужби нямат капацитет за работа с класифицирана информация. Констатирани са проблеми в 7-8 области и са дадени препоръки.

Шефът на ДКСИ отрече докладът да е критичен и обяви, че оценката на НАТО е "много добра".

Междувременно бе оповестено официално, че на България и останалите 6 кандидатки за НАТО е даден срок от 3 месеца, за да изпълнят изискванията за опазване на информация. В София пристигна шефът на чешката парламентарна комисия по ред и сигурност, който каза, че ако в този срок българските власти не изпълнят условията, страната ще бъде отрязана от натовска информация. Той препоръча от спецслужбите да се изчистят всички служители, свързани по някакъв начин с бившия режим.

Според източници от МВР, вътрешният министър е направил всичко необходимо да разбере с кои лица в София са контактували служителите на НАТО, в резултат на което е изготвен критичния доклад за България.

Проверката обаче едва ли е имала смисъл, тъй като службата на НАТО набира информация за състоянието във всяка от страните -кандидатки чрез разузнаванията на съюзниците.

Петканов изпратил в Брюксел своя заместник Бойко Коцев да убеждава натовци, че положението с българските спецслужби не е толкова лошо и да покани експерти, които да окажат методическа помощ. Бившият шеф на Службата по сигурността към НАТО Александър Круг е шеф на екипа, изпратен у нас от Брюксел.

Надеждите на министър Петканов били да убеди Брюксел, че България няма проблем с т.нар. персонална сигурност. Според доклада на НАТО на възлови ръководни позиции в българските спецслужби има хора с минали зависимости, което е потенциален риск за пълноценния обмен на информация между НАТО и България.

По време на посещението на чешкия си колега Ян Видим в София, шефът на комисията по външна политика, отбрана и сигурност Станимир Илчев каза, че далеч по-важно от принадлежността към бившите служби е, лицата, които боравят с класифицирана информация,да не са нарушавали закони в миналото си и да не са имали съмнителни контакти.

В момента тече процес по назначаване и обучаване на лицата, които ще работят по сигурността на информацията във връзка с членството на България в НАТО, каза днес министър Петканов. По думите му процесът по изграждане на структурите се очаква да приключи до юни, когато изтича даденият от НАТО срок.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.