Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МОН предлага три дати за начало на учебната година

6 коментара
снимка БГНЕС

През 2023 г. учебната година може да започва на 1, 7 или 15 септември. Това са трите варианта, които Министерството на образованието и науката, предлага за дебат. Това, което е ясно, че септември т.г. учебните занятия ще започнат на 15 септември, както обикновено.

Министерството прилага данни, които показват, че българските ученици учат най-малко в Европа. Общият брой на задължителните им часове в класовете от 1 до 10 клас е 7040. В Ирландия часовете са почти над 50% повече - 11 372, а повече от 10 000 учебни часа имат децата в Испания, Холандия и Дания.

Средното количество учебни часове на държавите в ЕС е 8617 часа

Причината е, че българските ученици имат най-големите ваканции в Европа - средно 91 учебни дни в годината, което се дължи основно на твърде дългата лятна ваканция.

За сравнение, средно за Европа през учебната 2021/22 г. ваканциите са били 70 учебни дни, като 20 от тях са разпределени през учебната година. Най-малко почиват учениците в Германия и Дания - съответно 53 и 56 учебни дни в годината.

"При тази ситуация, съчетана с проблеми в учебните програми и учебниците, не е изненадващо, че повечето български ученици са все по-неподготвени и все по-неконкурентоспособни на своите европейски връстници. Една от причините е, че те не успяват да усвоят и затвърдят учебния материал в училище – нямат достатъчно време за упражнения, работа в групи и по проекти, а родителите им са принудени да плащат за частни уроци",се казва в анализа на министерството.

Министерството е разработило три варианта за промяна в съотношението между учебните дни и ваканциите.

Първият вариант предвижда начало на учебната година на 15 септември, а продължителността на учебното време се увеличава с 10 учебни дни за учениците от 1 до 6 клас включително.Учебната година за най-малките ученици (1-3 клас) ще приключва на 15 юни, а не 31 май, както е досега. Учениците от 4 до 6 клас ще учат до 30 юни,а не до 15 юни. За останалите графикът не се променя.

Вторият вариант предвижда учебната година да започва на 7 септември за всички ученици. И при този вариант удължаването на учебната година за най-малките остава същото, но ваканциите се увеличават, като ще бъдат по-равномерно разпределени през годината.

Третия вариант е началото на учебната година да бъде на 1 септември, като учениците от 1 до 6 клас ще учат по схемата, описана в първите два вариант. Това ще доведе до увеличаване на ваканциите с десет дни в рамките на учебната година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anahid.tacheva
    #6

    Въпросът не е в количеството, а в качеството. На острова училище се започва на 4 години ,но въпреки това децата не учат дори 1/10 от това което се учи в български училища. Не може в 5ти клас децата да учат таблицата за умножение с 10 забележете и да обяснявате колко много учат . Докато в България в 5ти клас се учат вече дроби .

  2. анита хегерланд
    #5

    Що не се гръмне министъра?! В България учениците учат по 10 часа дневно: от 8 до 18 ч. чак до края на средното образование. В следобедните занимания те задължително работят върху допълнителни помагала, след като си напишат домашните и си наизустят и разкажат уроците. В университета е същото - от 8 до 17 ч. студентите имат лекции, семинари, посещения в читалните и библиотеките. Само който бяга от час, може да се похвали със свободно време за слушане на музика...

  3. Коментарът е изтрит в 10:25 на 7 март 2024 от автора.
    #4
  4. В и К
    #3

    Медияпул, какво е това образУвание и защо му трябва министерство?

  5. иван колев
    #2

    За пореден път МОН демонстрира пълно непознаване на реалните проблеми в образованието. Вместо да намалят огромната част от напълно излишния материал в учебниците, вместо да поставят акцент върху придобиването на компетентности, върху това, че далеч не всички ученици имат мотивация за учене и т.н., и т.н., чиновниците, които не са стъпвали в училище от завършването си, ще променят формата, но не и съдържанието. Просто нямам думи за тази неадекватност.

  6. Stefan
    #1

    Няма смисъл от повече престой в училище. Учебната програма е мега неадекватна, набиват се някакви базови знания, които са в 90% излишни. Не се преподават умения. Някой беше казал, че ученикът трябвало да се стреми да мине в горен клас със средно 4 успех, тъй като само тогава щял да има достатъчно време да усвои в свободното си време достатъчно ценни знания и умения. Това, че учениците пушат и пият по градинките в свободното си време вече е друг въпрос. Въпрос на семейна среда, възпитание и упадък на обществото като цяло.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.