Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мощният спад на Китай потопи световните пазари

12 коментара
Снимка: ЕПА

Световните пазари потънаха в понеделник, след като китайските акции се понижиха с около 9%, засилвайки страховете за глобален икономически спад. Борсите бяха обхванати от хаотичен колапс на активи, с изключение на най-надеждните. Цените на петрола удариха нов рекорден минимум от шест и половина години насам, доларът рязко поевтиня, европейските борси са с около 3% на червено. В тази ситуация руската рубла преживя най-сериозния си срив от началото на годината досега, стигайки 71 рубли за долар в борсовата търговия, най-вече заради поредното понижението на петрола.

"Пипълс дейли", изданието на китайската комунистическа партия, обяви деня за "Черен понеделник".

Нервността се пренесе извън Китай. Индексът Nikkei в Япония спадна с с 4.6%. Европейските борси са 4-5% надолу.

Търговията на Уолстрийт откри с рязък спад. Промишленият индекс Dow Jones, който никога не е губил повече от 800 пункта на ден, изгуби над 1000 пункта, след което акциите успяха донякъде да възстановят стойността си, но все още са 3-4% надолу. Най-големият губещ след началото на сесията на Уолстрийт бе Coca Cola с над 6%, толкова изгуби и E. I. du Pont de Nemours and Company.

Акциите на технологичните компании се сринаха в началото на борсовата сесия, което доведе до спад на Nasdaq с над 8% при отварянето, който след това се ограничи до малко над 6%. Понижението бе предшествано от започналите разпродажби в края на миналата седмица.

Сред компаниите с големи загуби са Apple с над 5%, Oracle с близо 5%. По-скромна е загубата при Microsoft - малко над 3%.

Индексът Eurofirst 300 преживя най-лошия си ден от 2009 г. насам. Германският DAX загуби всичко спечелено през 2015 г.

Китайските акции отбелязаха най-сериозния си спад от 2007 г. насам, суровините стигнаха минималните си стойности за последните 16 години, а валутите на страните от категорията "развиващи се пазари" рекордно отслабнаха.

Търговията на петролните пазари също започна със спад, който се задълбочи и така сортът Брент падна до 42.92 долара за барел при октомврийските фючърси. Това е с 5.58 на сто по-малко и е най-ниското ниво от март 2009 г. Доставките на американския лек петрол през октомври също отбелязаха рекорден срив с 5.19 процента до 38.35 долара за барел, минавайки границата от 40 долара за пръв път от шест години.

Широкият индекс от 22 суровинни стоки, съставен от Блумбърг, е най-ниските си стойности от 1999 г.

В хода на паническата разпродажба единственото сигурно убежище са правителствените облигации, издавани от страни като САЩ и Германия, които преживяха добър ден. Дори златото тръгна надолу.

Композитният индекс на Шанхайската фондова борса приключи със срив заради опасенията за икономическото забавяне на Китай и въпреки намесата на Пекин да спре спада, заличил бума на цените на акциите тази година, предадоха световните агенции.

Това е най-големият еднодневен спад от 27 февруари 2007 г. Миналата седмица индексът изгуби цели 11 процента, припомни Ройтерс.

По-малкият индекс на борсата в Шънчжън потъна със 7.83 процента, а индексът ChiNext, който следи подбрани компании с растеж по модела на Насдак, приключи търговията със срив от 8.08 процента.

Китайското правителството вчера позволи на пенсионните фондове да инвестират във фондовия пазар с надеждата да подкрепи цените на акциите, съобщи Синхуа. Пенсионните фондове могат да заделят за тази цел 600 милиарда юана (97 милиарда долара).

Смутовете на световните пазари започнаха преди две седмици, когато Китай, който е основен световен износител на суровини, неочаквано девалвира валутата си, предизвиквайки тревога, че икономиката ѝ може би е в по-лошо състояние, отколкото се смяташе. Оттогава световните фондови пазари загубиха над 5 трилиона долара от стойността си.

В момента Китай представлява 15% от глобалната икономика и всяко забавяне на икономическите темпове на страната има огромно отражение върху глобалния растеж.

Вероятно ще стане още по-лошо и едва след това ситуацията ще се подобри, допуска Нейдър Найеми, експерт от Capital Investors Ltd. (Сидни).

В периода от 12 юни до миналия петък съвкупната стойност на китайските акции спадна с над 4 трилиона долара. "Това е истинска катастрофа", отбеляза Чен Ган, директор на Heqitongyi Asset Management Co.

Кризата на световните пазари е много сериозна, тъй като тя ще отслаби перспективите за икономическия ръст в цял свят, твърди Хенинг Гебхарт, световен ръководител в отдела за активи и управление на състоянието в Deutsche Bank AG, цитиран от Блумбърг.

"Очакваме известни корекции на световните икономически перспективи – най-вече заради слабия растеж на развиващите се пазари“, каза Гебхарт в понеделник. "Ниската цена на петрола и променените икономически перспективи ще доведат до още един кръг от съкращения на световните печалби“, прогнозира той.

Котировките на акциите в цяла Азия се движеха надолу в понеделник.

Индексът Hang Seng в Хонконг се сви с 5.2 процента през седмия ден на спад. Водещият японски индекс Никкей-225 потъна с над 4 процента в края на сесията. Тайванската фондова борса приключи търговията с рязко понижение от 4.8 на сто. Филипинската борса потъна с 6,7 процента, а фондовата борса в Австралия отчете близо 4-процентов спад, информира ДПА.

Европейските акции също рязко поевтиняха като общоевропейският индекс FTSEurofirst 300 достигна 7-месечен минимум на фона на продължаващия спад на китайските пазари, предаде Ройтерс.

FTSEurofirst 300 се понижи с 3.6 процента, отчитайки най-голям еднодневен спад от септември 2011 година.

Индексът Euro Stoxx 50, включващ водещи компании от еврозоната, откри търговията днес със спад от 3.4 на сто.

Основните индекси във Франкфурт, Париж и Лондон се понижиха рязко - с над 3 на сто - в началото на днешната търговия, следвайки тенденцията на азиатските пазари на фона на нарастващите опасения за състоянието на китайската икономика.

Борсовите котировки в Лисабон потънаха с близо 4 процента след началото на сесията, а в Брюксел - с 3 на сто, предаде Франс прес.

На фона на поевтиняването на петрола руският борсов индекс РТС, който следи котировките на акциите в долари, се срина с 5.05 процента до 723.9 пункта. Другият водещ индекс ММВБ на Московската фондова борса в началото на сесията в понеделник се понижи с 1.82 процента до 1632.99 пункта, информира ТАСС. Курсът на еврото спрямо рублата се повиши с 3.01 рубли до 81.55 рубли в днешната търговия в Москва. Толкова скъпо еврото не е било от 15 декември 2014 година, отбелязва ТАСС. Курсът на долара също ускори възходящото си движение, покачвайки се с 2.18 рубли до 71.28 рубли.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jack Daniels
    #12

    Нещо бъркате. Големият губещ е Китай. Тази сутрин DOW излетя с 800 пункта нагоре и почти достигна нивата от преди спада в Петък засмуквайки инвестициите от Китай.

  2. анита хегерланд
    #11

    "Под категорията измами и манипулации попадат най-разнообразни действвия, крайната цел на които е да повлияят на цената на ценните книжа като обективен фактор за балансиране на пазара. Това са разпространение на невярна информация, масова покупка или продажба на акции, с цел изкуствено да се повиши или понижи цената, договаряне между брокери за кръстосани транзакции, с цел да се регистрира завишен оборот, продажба на ценни книжа "на късо", без да бъдат притежавани, с цел да се създаде впечатление за падащи цени и т.н." /в-к "Капитал"/ Имаме международна организирана престъпност, която внася хаос в пазара, за да изкупи определени акции евтино и да ги продаде скъпо.

  3. Bлaдo
    #10

    Мисля да си сменя тукашното "прозвище" на Крепостни Селяни за Руски Цени На "Електрификацията плюс съветската власт"... (преди да си им го спрели тока :-)))

  4. BLM
    #9

    САЩ отдавна искаше умерена девалвация на юана, но Китай отказваше. Сега резултатът е на лице. Чугунените червени глави не могат да разберат, че пазарът не се управлява, а се регулира. За съжаление пострада не само Китай. Ама така е като не слушат "лошите", които знаят и могат.

  5. иху,у,у,у
    #8

    ...Индексите на Wall Street отварят в понеделник с невиждан срив на фона на погрома на световните фондови пазари, започнал в Азия и повлякъл Европа. Опасенията относно отслабването на икономическия растеж както в Китай, така и в глобален план, достигат връхната си точка.... статията е от "Инвестор бг"....да видят политически настроените коментатори тук,че ппроблемите са глобални а не само на Русия...!

  6. Коментарът е изтрит в 19:52 на 24 август 2015 от автора.
    #7
  7. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #6
  8. Аслан Юриев
    #5

    Иде краят на злото джудже! Най - вероятно ще го "разболеят от преумора" или нещо друго ще измислят. Лошото е че народ, който е свикнал да живее в лишения и да се уповава на някой си "бащица" няма как да се събуди. Просто ще дойде следващият цар/ленин/сталин/путин.

  9. Филка Русофилка
    #4

    И доларът, и рублата падът спрямо лева, разбира се рублата доста повече. Преди малко левът достигна 41,79 рубли и май ще замръкне над 42 рубли. За 1 ден 2 рубли, респ. 5% поскъпване добро темпо. За отклоняване на вниманието от срива на рублата, всичките ни медии са хвърлени да обясняват как имигрантите от гръцките острови ще съсипят ЕС. :)

  10. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Россия - в числе стран, наиболее сильно пострадавших от распродажи валюты на развивающихся рынках после девальвации юаня Китаем, крупнейшим торговым партнером РФ. Котировки нефти сорта Brent потеряли 3,5 процента, упав до $43,67 за баррель. «На рынках паника. В таких условиях почти любые уровни возможны, - написал по электронной почте глава аналитического отдела в ПАО АКБ «Росбанк» Юрий Тулинов. - Глобальная распродажа будет продолжаться, покуда опасения относительно Китая остаются, а нефть продолжает падать».

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.