Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Москва пак размаха пръст за американските бази в България и Румъния

222 коментара
Москва пак размаха пръст за американските бази в България и Румъния

В деня, когато като член на НАТО България за пръв е домакин на високопоставен форум на Алианса и предстои да подпише споразумението за американски бази в страната, Москва отново предупреди, че е против разполагане на “значителни бойни сили в новоприетите страни членки”.

В четвъртък в София пристигна американският държавен секретар Кондълиза Райс, която участва в срещата на външните министри на НАТО, а в петък заедно с българския първи дипломат Ивайло Калфин ще положи подписа си под споразумението за съвместните военни съоръжения.

САЩ ще използват четири бази - авиобаза Безмер, полигонът Ново село, складовата база в Айтос, която е част от съоръженията в Ново село, и при нужда летището в Граф Игнатиево, като годно да приема летателна техника от всякакъв тип, използвана в системата на НАТО.

На посочените бази ще могат да служат и да се подготвят едновременно 2000-3000 американски военнослужещи, като в периодите на ротация числеността им ще бъде докъм 5000 души.

В края на миналата година Румъния подписа аналогично споразумение със САЩ.

Новите съоръжения на територията на двете страни дават на американските сили места за излитане и кацане в по-голяма близост до потенциални "горещи точки" в Близкия изток, отбелязва Ройтерс.

Това не са военни бази от стар тип, заяви на пресконференция в София Кондълиза Райс. Търсим ключови партньори, за да използваме техните територии за цели от общ интерес, обясни тя.

Русия има въпроси за базите в България и Румъния

Русия има въпроси към НАТО във връзка с обектите му в новоприсъединили се държави, по-конкретно базите на САЩ в България и Румъния, заяви говорителят на руското външно министерство Михаил Каминин в четвъртък.

"Надяваме се, че НАТО ще спази своите военни и политически ангажименти по отношение на ограничението на военни сили, когато взема решение за разгръщането на тези бази, особено ангажимента да не разполага значителни бойни сили в новоприети страни членки", заяви Каминин, предаде БТА, като се позовава на Ройтерс.

При пристигането си в София руският външен министър Сергей Лавров заяви пред БНТ, че Русия не може да е безразлична към плановете за военните бази, тъй като те са част от новата военно-политическа преконфигурация на континента.

Не можем просто да наблюдаваме, а да разберем целите на това преструктуриране, за да не е в ущърб на нашата сигурност, каза Лавров.

Разширяване към Украйна и Грузия е “изключително болезнен въпрос”

Сергей Лавров повтори в София, че разширяването на НАТО е грешка и създава нови разделителни линии. Този път предупрежденията са насочени към Грузия и Украйна, които се стремят към членство в НАТО и това е една от темите, които се разискват на неформалната среща в София.     

“ За нас това е изключително болезнен въпрос, особено във връзка с Украйна и Грузия. Говорим фактически за голяма политическа и военна промяна, която засяга интересите на Русия. Това ще ни наложи да преориентираме военния си капацитет и да реорганизираме системата на военните и индустриални връзки, а това изисква значителни ресурси", предупреди по-рано Михаил Каминин.

Според него, тъй като Грузия и Украйна вече активно си сътрудничат с НАТО, няма спешна необходимост те да стават членки на организацията.

"Ние искаме укрепване на доверието в отношенията ни и сме против създаването на нови разделителни линии в Европа", заяви говорителят на руското външно министерство.

Спорът за изтеглянето на руските войски от Грузия още виси 

Каминин спомена и друг препъни-камък в отношенията между Русия и НАТО - ратификацията на Адаптирания договор за съкращаване на конвенционалните оръжия в Европа (АДСКОЕ), който цели да установи военно равновесие на континента.

"Не можем да не сме загрижени от положението с ратификацията на АДСКОЕ, който е крайъгълен камък на европейската сигурност и материална основа на отношенията между Русия и НАТО", каза Каминин. Той добави, че темата ще бъде обсъдена на третата конференция по прилагане на АДСКОЕ в края на май във Виена.

Въпреки че сегашната версия на договора остава в сила, тя вече не отговаря на сегашната реалност в Европа, каза Каминин и призова за незабавна ратификация на адаптираната версия.

Страните от НАТО казват, че няма да ратифицират документа, докато Русия не изпълни ангажиментите си по Истанбулското споразумение от 1999 г. с ОССЕ, най-вече изтеглянето на войските ѝ от бази в Грузия. Русия не вижда връзка между двете и по думите на Каминин такъв подход е незаконен и контрапродуктивен, отбелязва РИА-Новости.

НАТО няма да използва американските бази у нас, но държи на тях

Макар че НАТО не планира да използва американските бази на българска територия, организацията е ангажирана поради укрепването на трансатлантическата връзка, заяви по-рано в четвъртък генералният секретар на Алианса Яп де Хоп Схефер.

В отговор на въпрос на български студент след откриването на изложбата "Българската армия в мисии и операции на НАТО", Схефер  каза, че споразумението, което предстои да бъде подписано в петък, е двустранно между САЩ и България, но има и индиректно значение за НАТО.

В България виждам един стабилен член на НАТО и се надявам, че скоро ще я видим като пълноправен член на Европейския съюз, допълни Схефер.

Генералният секретар изтъкна, че приносът на България в Косово, Ирак и Афганистан правят страната ни ценен член на Алианса. Схефер подчерта, че основната цел на НАТО е солидарността и взаимната подкрепа.

Вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин отбеляза, че участието в мисии на НАТО е една от най-важните функции за България като член на Алианса. Решението за такова участие не е лесно нито за правителството, нито за парламента, нито за семействата на военнослужещите, добави Калфин.

За десет години над 5000 български военнослужещи са се включили в операции на НАТО, каза министърът на отбраната Веселин Близнаков. Той припомни, че България за първи път участва в операция на НАТО преди да стане член на организацията - през 1997 г. в Босна и Херцеговина, три години по-късно в Косово, а след това в Афганистан и Ирак.

Преди откриването на изложбата министър Ивайло Калфин и генералният секретар Яп де Хоп Схефер валидираха пощенска марка за софийския форум на НАТО.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

222 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pipe
    #225

    !!!!

  2. Izozatze
    #224

    Da i e zad gqrba... Zashto li?

  3. BLACK HAWK
    #223

    СКОРО ИДВАМ !

  4. калпазанин
    #222

    Освен това в историята си САЩ има не по-малко престъпления от Русия, Германия или Франция, дори бих казал повече, като се има в предвид краткото им съществуване. Самото начало на САЩ започва с масовото избиване на местните жители - индианците. На това сега май му се казва геноцид. САЩ са държавата практикувала робство до средата на 19-ти век, и расизъм до средата на 20-ти. Нека не забравяме, че САЩ са единствената държава употребила ядрено оръжие, при това напълно безсмислено. Това си е живо престъпление

  5. калпазанин
    #221

    Обяснението "Защото са преуспели." е прекалено опростенческо и тривиално. Може да си преуспял и пак да си гаден. А в случая американците са преуспели, благодарение и на това, че са малко гадни. Защо ги мразят? Ами много просто. Защото се месят навсакъде, в целия свят, налагат си волята с оръжие против свтовните организации и собствените си съюзници. Справка - Ирак. Следващите са Иран. И още. За Косово, ние като българи лесно можем да направим паралел между албанците и нашите цигани. Е, албанците

  6. калпазанин
    #220

    Ако ниакой каже, че Парванов трябва по-често да си мие краката, това намеса във вътрешните ни работи ли е? А и не е ли естествено, русия да е недоволна от все по приближаващите границите и американски бази. Защо когато Руски политик каже нещо тук все се разбира като "повеля". Едно изказване не води до загуба на суверинитет, ама виж наместването на добре обучени и оборудвани войници с брой който мозе да достига 1/7 от собствената ти армия е нещо савсем осезаемо и не може да се поставя на същия кантар.

  7. Martin Keleshperov
    #219

    Taka...Znachi, az napylno odobriavam bazite, i e hubavo, che ima shans da stanem v po-blizki otnosheniq sys USA i NATO.Syschtevremenno obache ne sym protiv i Russia, ako ne ni se byrka tvyrde mnogo vyv vytreshnite raboti.Taka che za kakvo sporite?Ne mozhe li da sme v dobri otnosheniq s USA, Russia, i NATO ednovremenno?Edinstvenite strani, s koito ne trqbwa da sme v dobri otnosheniq ( vypreki che estestveno ne e preporychitelno i otkrito da provokirame) sa islamskite fundamentalistki rezhimi.

  8. ТъпНагълКомунист
    #218

    Да

  9. Bazikator
    #217

    В заглавието на статийката са забравили да уточнят за кой пръст става дума, но ние си знаем и без друго, нали...

  10. ТъпНагълКомунист
    #216

    Да

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.