Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Можем ли да ядем месо и да спасим планетата?*

16 коментара
Можем ли да ядем месо и да спасим планетата?*
Нов доклад на Организацията на ООН за прехрана и земеделие, озаглавен "Изяждаме ли планетата?”, твърди, че въпреки всичко можем да си позволим да ядем месо няколко пъти седмично, като изхранваме населението чрез методи, щадящи планетата и хуманни към животните.

Интензивните животновъдни практики се използват за масовото производство на месо в богатите държави, където се консумира шест пъти повече месо отколкото в бедните страни. Тези практики са изключително жестоки към животните, унищожават гори и диви животински и растителни видове, за да се освободи повече място за отглеждане на фуражни култури и за пасища.

Изследването моделира бъдещето на производството на храни спрямо различните начини на хранене, животновъдни методи и употреба на земята, като заключава, че може да се произвежда достатъчно храна, с която да се изхрани нарастващото население, да се осигури по-справедлива и по-здравословна диета, като в същото време се избегне обезлесяването и жестокостта към животните.

Продължаването на глобалната консумация на месо и млечни продукти, които вече са причина за отделянето на повече емисии от газове, влияещи на климата отколкото целия транспорт по земята, ще изтощи докрай природните ресурси и ще доведе до необратими промени в климата.

Като алтернатива на усилията на агробизнеса да направи животновъдството още по-интензивно, за да изхрани населението на земята, което се очаква да е над 9 милиарда през 2050 г., изследователите предлагат диета, в която се консумира месо три пъти седмично, като не се секат гори, животните се отглеждат свободно във ферми с достъп до открити пространства и се използват природосъобразни селскостопански методи.

Хората с наднормено тегло в западните държави и тези, страдащи от недохранване в третите страни, са по около 1 милиард. По-справедливото разпределение на протеиновите ресурси ще даде възможност за преодоляване на глобалните здравословни проблеми, се казва в доклада.

Изхранването на света по предлагания щадящ начин означава, че ще има малко площи за производство на биогорива за автомобилите. Изхранването на хората е приоритет.

"Състрадателно световно животновъдство" и "Приятели на земята" апелират за пренасочване на субсидиите от интензивните системи към методи, щадящи планетата и животните.

Организациите предлагат правителствата да вземат мерки за измерване и намаляване на влиянието на производството и консумацията на месо и млечни продукти и за пренасочване на субсидиите за интензивно животновъдство към методи, щадящи природата и отглежданите животни.

"Новината, че можем да изхраним бързо нарастващото население без да вредим на земята и все пак да ядем месо, е страхотна", казва Клер Охбороу от "Приятели на земята“.

"Британското правителство вече подкрепя водещи научни изследвания, които апелират за изтегляне на интензивните практики. Време е да спрем харченето на обществени пари за тях и да ги пренасочим към щадящо планетата животновъдство", допълва той.

Според Ласе Бруун, ръководител кампании в "Състрадателно световно животновъдство“, като се вземе предвид фактът, че отглеждаме 60 милиарда животни всяка година и се очаква тази цифра да се увеличи двойно при сегашните темпове на консумация, трябва наистина да преосмислим животновъдните си практики.

"Животните се отглеждат като производствени единици, които ни снабдяват с евтино месо. Истинската цена на прекалената консумация на месо е страдание за животните, обезлесяване, затлъстяване. Ние притежаваме силата на избора да спасим планетата и да се грижим за животните. Единственото, което трябва да направим е да променим хранителните си навици към по-здравословна и справедлива алтернатива.”, казва Бруун.

Месото и планетата

Намаляването на глобалната консумация на месо би освободило 1 млн. кв.км. земеделска земя и 27 млн. кв. км пасища, които могат да бъдат използвани като въглеродни контейнери с възстановяване на растителността върху тях.

Изяждането на една пържола е равно на взимането на 51 душа. За производството на 1 кг телешко се използват 15 500 л. вода. Следователно за една пържола от 300 грама се използват 4650 л. вода. Душ с умерен воден поток излива около 9 литра в минута, 10 минутен душ съответно ще излее 90 литра. 4650/90 =51.67 душа.

За производството на един килограм месо са нужни 12 пъти повече вода отколкото за производството на 1 кг пшеница и пет пъти повече вода от необходимата за производството на 1 кг ориз.

Една трета от земеделската земя на планетата се използва за производство на фуражни култури. Около 40% от зърнените култури се използват за изхранване на добитъка, като в богатите страни този процент достига 70. Голяма част от земята, енергията и водата се използва за отглеждане на култури за изхранване на животни, а в същото време тази земя може да бъде използвана за отглеждане на култури за директна консумация от хората.

В индустриални системи се отглеждат 74% от птиците за месо, 55% от прасетата, 68% от кокошките-носачки и 43% от едрия рогат добитък. В резултат на това 72% от фуража се използва за хранене на прасета и птици, които най-често се отглеждат в интензивни системи. Доклада на Агенцията по Храните на ООН сочи, че индустриалното земеделие расте с 6 пъти по-високи темпове от останалите животновъдни методи.

Хранителен режим

Според изследването със "справедлив режим с намалена консумация на месо" е възможно да се изхранят 9 млрд души, осигурявайки им здравословна диета, включваща месно ядене два до три пъти седмично.

Хранителният режим в западните страни: средностатистическият европеец яде дневно голяма телешка пържола (300 гр), две порции пилешко бяло месо (две 150-грамови пилешки гърди), порция свинско и консумира около 100 милилитра мляко и около 100 грама сирене.

За по балансирана диета европеецът може да яде седмично малка телешка пържола (150гр), порция риба, порция пилешко (150 гр), две наденици и две яйца, както и малки порции мляко, масло и сирене всеки ден. Сравнено със сегашната консумация това означава ограничаването на месо в два дни от седмицата и яденето на по малки порции.

Ако целта е да се премине изцяло към биоземеделие, средният европеец трябва да консумира месо и риба два до три пъти седмично, с малки порции млечни продукти всеки ден.

*Изследването е на "Състрадателно световно животновъдство" и "Приятели на земята".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dada
    #26

    Ot kakvo da ya spasyavame planetata?!? Kato ya osereme i narushim ekologitcnoto ravnovesie, nie shte iztceznem i shte nastapi novo ekologitcno ravnovesie bez nas. Planetata pak shte si e tam i pak shte se varti. Nie shta spasyavame planetata, hehe smeshnki v kasi dreshki. Zlelenite barborkovci imat mnogo visoko mnenie za sebe si.

  2. То Ши Мин
    #25

    Яжте улични кучета. Разсипия е деликатесите да се мотат по улицата.

  3. цървул
    #24

    това са деформираните български представи.изцедените от сок гроздове отиват за храна на животните.боклуците от ресторантите пълнят свинските кореми.

  4. Kotaraka
    #23

    Krai na izmamata priateli. Hacker e uspial da otkradne informaciata koiato dokazwa, che tezi koito twyrdiat che ima globalno zatopliane falshificirat danni i sysipwat karierite na uchenite koito se opitwat da pokajat istinata. Eto tuka mojete da nauchite poweche za towa koeto se sluchwa:http://www.corbettreport.com/articles/20091120_cru_hacked.htmPOBEDAAAAA. Kraia na izmamnicite se wijda. Pomognete poweche hora da nauchat za towa!!! Kym pobedata zaedno shte uspeem.

  5. Едно говедо
    #22

    От статията, популяризираща мъглявите тези на незнам какви си нечувани организации, ползващи егидата на ООН, разбрах, че: Хората са големи говеда, защото ядат прекалено много говеда и по този начин излагат бъдещето на човешката цивилизация на огромен риск. И обратно, ако оставим говедата да водят природосъобразен живот, към 2050 год всеки човешки индивид ще може да взема по 51 душа на ден! Ще предложа на тази организация да доразвие идеята : всички хора да станат вегетарианци! Тогава представяте ли си какво бъдеще очаква говедата!

  6. sam
    #21

    moje nai niskorazvitite strani da se plodiat kato hlebarki i sled tova da visvat na vrata na razvitite za pomost! I vsichkata tazi paplach tarsi da jade i pie v rezultat na koeto zamarsiavaneto na okolnata sreda se uvelichava neimoverno, a resursute se izcherpvat s barzi tempove.Izchisleniata pokazvat, che dori sas nai moderni metodi kapaziteta na zemiata e da moje da izhranva okolo 9 miliarda choveka, sled tova nastapva kolaps! A sega sa nad 7.5 miliarda, sled 20 godini minavat 9 miliarda. I togava?!

  7. Охо Бохо
    #20

    българинът разбира от всичко и най-вече - от плювни. Ехидничи и се подиграва на всяка идея, защото така е по-лесно да не прави нищо. И, разбира се, продължава да се въргаля в л...та си.

  8. Ганий
    #19

    Вервайте ми!

  9. BB
    #18

    и да спасим Партиата?

  10. BB
    #17

    po otglejdaneto na edno cherveno partiino govedo

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.