Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ: Икономическата криза влезе в опасна нова фаза

Пет централни банки обединяват усилията си за спасяване на пазарите

7 коментара
МВФ: Икономическата криза влезе в опасна нова фаза

Финансовите министри в Евросъюза били са предупредени тайно от Брюксел за сериозна опасност от нова кредитна криза, в резултат на систематичната дългова криза в еврозоната, което поставя под опасност банките в Европа. Това е станало с доклад до съответните ведомства, изпратен преди срещата им в Полша, която ще се състои в петък и събота, предаде Ройтерс.

В секретния доклад се твърди още, че има "риск от затварянето на омагьосан кръг от държавни дългове, наливане на пари от страна на банките и отрицателен растеж".

В същото време управляващият директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард. заяви във Вашингтон, че икономическата криза в развитите страни е навлязла в "опасна нова фаза", която изисква смели съвместни решения, за да бъде преодоляна. Тя също предупреждава, че "порочен кръг" от слаб растеж и дългове започва да набира скорост.

Според директора на МВФ, ако развитите икономики се поддадат на рецесията, развиващите се страни ги очаква същото.

Глобалните банки обединяват усилията си

Междувременно Федералният резерв на САЩ, Европейската централна банка (ЕЦБ) и националните банки на Великобритания, Швейцария и Япония заявиха, че ще обединят усилията си за осигуряване на ликвидност в долари на пазарите, предадоха информационните агенции. Стъпката ще облекчи натиска върху европейските финансови институции.

Европейската централна банка заяви, че ще отпусне долари на банките в еврозоната чрез три отделни тримесечни заема до края на годината. Първият от тях ще бъде в началото на октомври. ЕЦБ ще действа координирано с Федералния резерв на САЩ и централните банки на Япония, Швейцария и Великобритания.

"Напрежението около дълговете на държавите се засилва и рисковете за банките се увеличиха през лятото. Заразата се разпространи сред пазарите и страните, като кризата стана систематична. Най-добре е да се подобрят ресурсите на банките", пише в секретния документ, изпратен до финансовите министри на ЕС.

Още през август МВФ призова европейските банки да обмислят възможността за рекапитализация, което означава държавите да налеят свежи пари в трезорите, като в замяна на това получат акции.

Решението на централните банки се случва при наличието на спекулации, че европейската банкова система изпитва недостиг на долари. Това се дължи на факта, че американските финансови институции не са склонни да отпускат заеми, поради опасенията относно дълговата криза във валутния съюз.

"Стъпката има за цел да адресира нежеланието на американските банки да отпускат долари на европейските си конкуренти.", коментира Марко Вали, икономист от “УниКредит“. "Изглежда кредиторите от САЩ нямат доверие на тези в еврозоната, което е резултат от дълговата криза.", допълни той.

Европейските лидери готови да спасят общата валута

Европейската комисия не се опасява от рецесия в ЕС, въпреки очакваното забавяне на икономическия растеж през второто шестмесечие, заяви в четвъртък еврокомисарят за икономическите и валутните въпроси Оли Рен.

Есенната прогноза на ЕЩ е, че в целия Евросъюз растежът през 2011 ще е 1.7% спрямо 1.8% през май, а в Еврозоната ръстът ще е 1.6 на сто, тъй като доброто начало на годината ще позволи да се компенсира очакваното забавяне през второто полугодие.

Брюксел значително понижи с половин процентен пункт прогнозата си за растеж през третото (+ 0.2%) и през четвъртото тримесечие (+0.1%) в еврозоната. "Перспективите пред европейската икономика се влошиха. Възстановяването след финансова криза често е бавно и осеяно с препятствия", отбеляза Рен.

"За да се постигне възстановяване, е много важно да се гарантира финансова стабилност и бюджетите да се реализират по траен начин. В същото време структурните реформи остават по-важни от всякога, за да се увеличи потенциалът за растеж утре", каза още еврокомисарят.

Той посочи, че лидерите в еврозоната са решени да спасят общата си валута.

"Не трябва да се подценяват политическата воля и способността на лидерите от еврозоната да вземат необходимите решения да запазят финансовата стабилност в еврозоната", каза Рен. Той предупреди, че продължаваща дългова криза е основната пречка пред икономиката на еврозоната, но в същото време подчерта, че мерките за строги икономии продължават да бъдат решението.

"Много е важно , че вчера лидерите на двете най-големи икономики (...) потвърдиха отново ангажимента си да направят всичко възможно за гарантиране на финансовата стабилност в еврозоната и много ясно заявиха, че бъдещето на Гърция е в еврозоната" добави Рен. Той посочи, че финансовите министри ще обсъдят въпроса с помощта на Гърция на срещата си във Вроцлав, Полша, в петък и събота. Еврокомисарят допълни, че в замяна на помощта от ЕС и МВФ Гърция ще трябва да покрие финансовите цели да извърши структурни реформи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    made in P.R.C. Предстои зрелищен провал на капиталистическата система и триумф на Китай.

  2. Анонимен
    #6

    "Финансовите министри в Евросъюза били са предупредени тайно от Брюксел за сериозна опасност..."Излиза,че министрите са дипломирани идиоти-все още не знаят за опасността,а чиновниците в Брюксел знаят,че са такива и ги предупреждават...И наистина е така..А иначе миналото и бъдещето са ясни-по формулата на един по-умен от министрите трите най-употребявани думи в света през последните 10г са били "Произведено в Китай",а през следващите 10г ще бъдат "Купено от Китай"...Онтия,дето копат на полето,са казали:"Тарикатите винаги носят вода на баламите"...

  3. Анонимен
    #5

    Днес празнуваме годишнина от пропадането на "Лимонените Братя". Необходимите мерки за избягването на подобни "кризи" и до ден днешен не са взети. Честито на печелившите! А сега накъде?

  4. Анонимен
    #4

    Само без паника! Отпечатайте 1.000.000.000.000 евро- половината за Гърция, останалите за всеки случай и готово.

  5. G-n Nikoj
    #3

    Т.е. на Гърция няма да и се размине 'продаването на острови' (структурни реформи). Голяма жадност. Тя е най устойчивото нещо. Това се има предвид под устойчивост. Една изчерпана система. Добре е, че в известен смисъл ние сме само наблююдатели. Ще наблюдаваме и ще чакаме да ни кажат какво да правим след пълното изчерпване. Много е интересна нахаканата самоувереност на хора, които раздаваха акъли на ляво и дясно, а в собствения си дом вършеха точно обратното. Но отсега можем да кажем, че ще трябва да им плащаме 'грешките'. Така че няма измъкване, уважаеми.

  6. Анонимен
    #2

    голямо надлъгване...но пак данъкоплатците ще духат супичката на края! а другарят оли, дето го хранихме и поихме по родните чалгаджийници, не се нуждае от коментар...

  7. tim
    #1

    Рано е за радост. Все още не е ясно дали всичко това е устойчиво. По-скоро - не е!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.