Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ публикува доклад за пазарите на труда в Балтийските републики и България

0 коментара

Международният валутен фонд публикува доклад "Пазарите на труда в държави-кандидати за членство в Европейския съюз с фиксиран валутен курс: Балтийските републики и България".

Проучването анализира развитието и политиките за пазара на труда в България, Естония, Литва и Латвия, като държави, които извършват преход към пазарна икономика в условията на фиксиран валутен курс. В България и Естония функционира валутен борд, Литва е обвързала строго валутата си към щатския долар, а Латвия - към специалните права на тираж /своеобразната парична единица на МВФ/.

Според публикацията четирите държави са постигнали значителен успех в прехода и вървят по пътя към присъединяването към ЕС. Трудовите пазари са основен показател за икономическите постижения във всички икономики, но много по-изразена е тяхната роля в контекста на прехода, където са необходими значително преструктуриране и преразпределяне на ресурсите, подчертава МВФ.

Резултатите от проучването показват, че четирите държави имат доста гъвкави институции в сферата на пазара на труда, както при сравнение със страните-членки на ЕС, така и по стандартите на останалите държави-кандидати за членство.

Според официалните статистически данни икономиките на България, Литва, Латвия и Естония са регистрирали рязко икономическо забавяне в началните години на прехода. Балтийските републики са станали свидетели на положителен икономически растеж през 1995 г., а България - едва през 1998 г. При всички са се наблюдавали значителни промени в състава на производството с преход от промишлеността към услугите.

Сравнението на опита на четирите страни свидетелства за влиянието на темповете на структурните реформи върху развитието на пазара на труда. България, с най-бавните си реформи, е регистрирала относително висока безработица през разглеждания период, докато Естония, с най-бързо приложените промени, е имала значително по-умерена безработица. Освен това забавянето при въвеждането на твърди бюджетни ограничения в България и в по-малка степен в Литва, са послужили за забавяне на периодите на резки покачвания на безработицата, регистрирани наскоро в двете държави.

Въпреки наличието на гъвкави политики за пазара на работната ръка, официалната безработица във всяка една от анализираните страни не е успяла да се понижи от нивата, значително по-високи от тези в повечето промишлено развити държави.

Балтийските републики и България либерализираха пазарите си на работна ръка в началото на периода на прехода и бързо се отказаха от съветските практики. Относително малко са ограниченията пред приедприятията при наемане или освободжаване на работници, синдикатите имат минимална роля, минималните заплати са доста ниски и застраховките срещу безработица не са особено щедри.

На този фон докладът се опитва да обясни привидното противоречие между на пръв поглед либералния и гъвкав пазар на труда, със значителна подвижност на трудовата стила, и трайната висока безработица. Отчасти обяснението се намира в несъответствието между квалификацията на безработните и нуждите на новите предприятия, което също допринася за относително високата дълготрайна безработица. Този феномен пък може да заплаши политическата подкрепа за икономическите реформи и да доведе до ерозия на трудовите умения.

Ако погледнем напред, България, Литва, Латвия и Естония се стремят към включване в ЕС, което ще има потенциално съществено отражение върху пазарите им на труда. Значимите икономически предимства на присъединяването ще бъдат съпроводени от скъпи и широкомащабни реформи, включително и институционални. В сферата на трудовата политика, кандидатите ще трябва да приложат множество мерки, включително признаване на правата на трудещите се и стандартизиране на условията на труда с тези в ЕС.

За препоръчване е обаче предпазливо и поетапно прилагане на тази хармонизация. Прекалено резките промени рискуват да донесат значими разходи, да навредят на развитието на дребния и среден бизнес и да увеличат сивата икономика. Това е особено важен извод, като се има предвид, че извършването на приватизацията и на допълнителното преструктуриране както на макро, така и на микро ниво в средносрочен план, без създаване на много нови работни места, ще запази безработицата на високо равнище още известно време.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.