Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВР има нулева ефективност в 16 окръга

0 коментара

В 16 окръжни града в България прокуратурата не е получила от полицията нито една информация за разкрито или разследвано престъпление, свързано с организираната престъпност през миналата година.

Това обяви председателят на Върховния касационен съд Иван Григоров, който вчера бе нападнат от прокурори, полицейски генерали и следовател, че манипулира обществото като алармира миналата събота за некачествено събиране на доказателства от предварителното разследване. Григоров се позова на отчет на прокуратурата, изброявайки данни специално за 2003 г., от които се вижда, че има по-едно две дела за организирана престъпност и много малко обвинителни актове, внесени в съда. МВР, прокуратура и следствие и излязоха с доста по-внушителна статистик, но Григоров обяви днес, че в нея се включват и дела, образувани преди години.

Констатация за неподадени данни за организирана престъпност от МВР през 2003 г. е направена в доклад на Върховна касационна прокуратура, предоставен на членовете на ВСС, заяви съдията пред Би Ти Ви. Той изрази задоволство, че докладът не е попаднал и в ръцете на евронаблюдателите от Брюксел, за да видят истинските резултати от разкриването на престъпления в България.

Изводът от тези данни е, че "в половината от българските окръжни градове и окръзи МВР към разкриването на престъпността има нулева ефективност", заключи Григоров. МВР не е предоставило никакви данни за организирана престъпност в градовете Видин, Враца, Монтана, Разград, Търговище, Шумен, Стара Загора, Смолян, Кърджали, Добрич и апелативния район на Велико Търново - Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново и Русе.

В отчета на ВКП пишело: "някои окръжни прокуратури сочат, че нямат случаи на деяния, свързани със същинска организирана престъпност, поради което не вземат такива дела на специален отчет".

Симеон: Някои елементи преувеличават за организираната престъпност

Министър-председателят Симеон Сакскобургготски заяви, че проблемът с организираната престъпност в България е явление, което се наблюдава и в други страни, част от бившата съветска орбита. "Постепенно, малко по малко проблемът с организираната престъпност намалява, но очевидно на някои елементи в България им харесва да преувеличават всичко това и да създават впечатление, че страната е в национална криза", подчерта Сакскобургготски в предаване на испанската сателитна телевизия TVE, цитирана от агенция "Фокус".

още

В България има градове, в които няма организирана престъпност, защити се от обвиненията министърът на вътрешните работи Георги Петканов. Такива градове, в които няма организирана престъпност са Габрово, Търговище, Разград, Смолян и други, повтори старата си теза министърът. "Там няма групировки. Понякога има "гастролиращи изпълнители". Разследванията по делата на гастрольорите обаче се водят по мястото на извършените от тях престъпления, а не по адресната им регистрация. Въпреки това, министърът твърди, че данните, огласени от съдията, са неверни.

Организирана престъпност има в големите градове като София, Варна, Бургас, Плевен и затова на тези места се отпускат допълнително бройки служители и техника, разви старата си теза Петканов. Още в края на миналата година вътрешният министър обяви, че организирана престъпност има само в няколко по-големи града и понеже там свидетели на престъпления ставали много хора, тя била видима.

В актуализираната стратегия на правителството, специално бе посочено, че е необходимо "активизиране на оперативно-издирвателната работа по организираните престъпни групи в страната, като особено внимание се обърне на групите на територията на столицата и големите градове". Изброени бяха СДВР и РДВР - Варна, Бургас, Пловдив, Русе, Пазарджик и Перник.

Като приоритети бе посочено, че трябва да се работи за разкриване на няколко вида престъпления: взломни кражби и грабежи, включително свързаните с насилие върху личността и взривявания; наркоразпространение; престъпления, свързани с проституция; кражби и противозаконни отнемания на МПС, включително с цел изнудване на собствениците за връщането им; корупция в местната администрацията.

Като доказателство за ниската разкриваемост, съдия Григоров се позова на данните, описани от самите прокурори.

През 2003 г. са образувани 150 дела за престъпления с прояви на организирана престъпност, което е 0.08 на сто от всички образувани дела през годината. Той добави, че заедно с делата, образувани през предходните години, общият брой на досъдебните производства е 261. тази цифра обяви зам.главният прокурор Христо Манчев по Би Ти Ви вчера, за да опровергае обявените от Григоров данни по "Нова телевизия" преди пет дни.

По думите на Григоров през миналата година за изнудване и рекет от страна на организирани престъпни групи е образувано само едно следствено дело, а един обвинителен акт е внесен в съда. За отнемане на моторно превозно средство от организирани групи са образувани 7 следствени дела, 5 са прекратени и няма данни за внесен обвинителен акт в съда.

За контрабанда на стоки от организирана престъпност са образувани 3 следствени дела, 2 обвинителни акта са внесени в съда, а за контрабанда на наркотици са внесени 5 обвинителни акта, по два от тях има осъдителни присъди, допълни Григоров.

Председателят на ВКС посочи, че през миналата година за наркотрафик и незаконно производство на наркотични вещества са образувани 4 следствени дела и по три са внесени обвинителни актове.

За фалшификация на пари са образувани 11 следствени дела, има внесен един обвинителен акт.

Прокуратурата отчита категоричен спад на разкриваемостта на финансови и данъчни престъпления, допълни Григоров.

Григоров посочи язвително, че това е истинската статистика за разкриваемостта на МВР, чийто генерали свалят билбордове (медиите увековечиха преди дни как главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов сваля плаката със задните части на Азис до паметника на Васил Левски в София).

Григоров отхвърли и обвиненията, че съдът пускал на свобода задържани от МВР престъпници като посочи, че съдилищата са удовлетворили повечето от поисканите мерки "задържане под стража".

Следствие и прокуратура - към изпълнителната власт

"На втория ден след приемането ни в ЕС трябва да започне една процедура за свикване на Велико Народно събрание и изваждане на следствието и прокуратурата от съда, повтори председателят на Върховния касационен съд. Точно тази му теза провокира ответния удар на прокурори и следователи преди ден.

На няколко пъти той уточни, че се явява пред обществото не за да отваря академия за обучение на генералите Петров и Илиев от НСБОП и Националната полиция, което се опитваха да го опровергават, а за да посочи на обществото кой не разкрива престъпленията.

Григоров отбеляза, че изпълнителната власт носи отговорност за събирането на факти и доказателства, които да доказват пред съда вината на обвинените в извършване на престъпления.

Кабинетът не спазва сроковете в собствената си стратегия

Един поглед към актуализираната стратегия за противодействия на престъпността обаче показва, че има значително изоставане в изпълнение на мерките, заложени в нея.

Парламентът не прие предложението за промени в НПК, свързано с работата на агентите под прикритие и възможността им да събират доказателствени средства. Срокът за тази промяна бе април 2004 г.

До септември т.г. кабинетът предвиждаше да има вече и нов Закон за специалните разузнавателни средства, за какъвто няма данни да е внесен в Министерски съвет.

Още не е приет от Народното събрание и обявеният като последно оръжие срещу мафията закон за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито чрез престъпна дейност. Срокът, заложен в стратегията, е март 2004 г.

В парламента е внесен, но не е приет и лансираният като друго спасително средство за борбата с престъпността закон за създаване на доброволни формирования за подпомагане дейността на Националната полиция по противодействие на престъпността и осигуряване на обществения ред. Срокът също бе септември.

Засега публично се забелязва изпълнение на една от мерките в стратегията: "Активно взаимодействие с Върховната касационна прокуратура и следствените органи по предварителни следствия, образувани срещу лидери на организирани престъпни структури, с цел ускореното им приключване".

Междувременно МВР получи повече от 5 млн. лева за техническо оборудване и увеличаване на щата на редовите полицаи, за да гарантира реда и сигурността в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.