Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На процеса в Сената Тръмп разчита на лоялността на републиканците

5 коментара
На процеса в Сената Тръмп разчита на лоялността на републиканците

В понеделник, в навечерието на началото на процеса за импийчмънт, Доналд Тръмп заминава за Швейцария. За да наложи представата, че президентът на САЩ е истински лидер. А и защото е убеден, че може да разчита на своя лагер като сигурен щит.

"Заминавам за Давос. Ще имам срещи с най-големите шефове на компании в света, за да дойдат тук. Ще имам срещи и с чуждестранни лидери", заяви той вчера от Овалния кабинет и прогнозира бърз процес с предизвестен резултат.

Трети президент в историята, изправен пред изпитанието на процес в Сената, милиардерът републиканец разполага с един съществен коз - послушна републиканска партия, в която несъгласните се броят на пръсти и се изразяват безкрайно предпазливо.

Откакто в края на септември бе обявена процедура за отстраняването му от поста, 45-ят президент на САЩ се залови, и то успешно, да сплотява редиците в лагера си. Верен на своя метод, той настоя за абсолютна и безпрекословна вярност.

Както той редовно напомня, за да подчертае своя диктат върху партията, нито един републиканец от Камарата на представителите не е гласувал Тръмп да бъде обвинен, било то в злоупотреба с власт или възпрепятстване на дейността на Конгреса.

Основното му оръжие ли? Връзките с електоралната база и способността да въодушевява тълпите му дават мощен лост за влияние върху първичните избори, реши ли да го критикува някой народен избраник.

Той обича периодично да качва в Туитър данни от социологическо проучване, даващо му рейтинг от 95 на сто в Голямата стара партия.

В началото на седмицата лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл свали картите на масата: "Не съм безпристрастен съдебен заседател. Тук става дума за политически процес. Няма нищо съдебно. Импийчмънтът е политическо решение".

И този обигран обитател на Капитолийския хълм със сигурност ще положи усилия републиканското мнозинство - 53 от 100 кресла в горната камара - да остане в правия път.

"Няма да го отстранят и ще бъде преизбран"

Всички сенатори се заклеха да съдят "безпристрастно, спазвайки Конституцията и законите", но всъщност резултатът на процедурата зависи най-вече от политическото съотношение на силите.

Щом чу думите на Макконъл, водачът на демократическото малцинство в Сената Чък Шумър се престори, че му секва дъхът. "Американците очакват от него в такива ситуации да бъде безпристрастен съдник!" - отсече той.

Но щом един журналист му обърна внимание, че той също е заел вече много твърда позиция, Шумър неубедително понечи да го увери, че едва в края на дебатите "окончателно ще реши" как да гласува.

Остава един неясен момент: дали някои републиканци не биха подкрепили искането на демократите да бъдат изслушани свидетели, чиито показания да прояснят случая?

Сюзан Колинс, депутат от Мейн, намекна в четвъртък, че може да гласува за това. "Щом трябва първо да чуя доводите на страните, струва ми се полезно да разполагам с допълнителна информация", каза тя.

От своя страна Доналд Тръмп се показа убеден, че ще спечели процеса, и спомена Световния икономически форум в Давос, където без съмнение ще е голямата звезда. Там смята да възхвалява, също и чрез хиперболи, своето президентско управление и доброто икономическо здраве на САЩ.

"Нашата страна е страната с най-добри позиции в света - обясни той. - Всички лидери от планетата ме питат: "Как постигнахте това? Не сме виждали никога такова невероятно нещо."

Запитана за бъдещите опасности пред избухливия президент на САЩ, съветничката му Келиан Конуей отвърна лаконично:

"Той ще получи, каквото желае - ще бъде оправдан, освободен от отговорност и признат за невиновен, няма да го отстранят от поста и ще бъде преизбран".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #5
    Отговор на коментар #4

    На практика са в предизборна кампания. Ако дебатите повлекат надолу електоралните нагласи няма сила, която да ги спре да се обърнат. Така, че нещата никак не са сигурни. Бих казал, че играта е в центъра.

  2. Real ''Mickey''
    #4
    Отговор на коментар #3

    Прав си. Яви се от страна републиканците защото иначе няма как ако не бе с някоя от двете партии. За него са важни разбиранията му за политиката, а не името на партията!!!!! \"Блатото\" бе пуснало пипала и в двете партии, но просто извратеностите му по-трудно минават при републиканските гласоподаватели. Затуй Тръмп избра републиканската партия. Тръмп обаче почна чистка и в републиканската партия от блатниците, което му донесе нечувана подкрепа от републиканкия електорат.(95%) Тъй че сега Тръмп и

  3. Естествено
    #3

    Тръмп не е точно републикански кандидат ... ☺

  4. pere
    #2

    Демкратите просто нямат шанс за успех. Така, че Байдън и сина му поемат към Гуантанамо

  5. ivancho ivanov
    #1

    Републиканските сенатори се заклеха във вярност към Конституцията на САЩ, не във вярност към Тръмп - може би при републиканците лоялността е едно, а клетвата в Конституцията на страната друго - ще поживеем, ще видим!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.