Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Начало на процеса на отговорност": Съдът в Хага поиска ареста на Путин

Песков: Възмутително и неприемливо, Русия не признава Международния наказателен съд

136 коментара
"Начало на процеса на отговорност": Съдът в Хага поиска ареста на Путин

"Начало на процеса на отговорност". Така върховният представител на ЕК по външната политика и сигурност Жозеп Борел определи обявеното в петък решение на Международния наказателен съд в Хага да обяви Владимир Путин за издирване като военен престъпник.

"Оценяваме и подкрепяме работата на съда", заяви Борел в "Туитър". Според него издадената заповед за ареста на Путин е важно решение за международното правосъдие и е само началото в "търсенето на Русия отговорна за нейните престъпления и зверства в Украйна".

"Не може да има безнаказаност. Това е важно решение на международното правосъдие и за народа на Украйна", каза още той.

В първата си заповед във връзка с войната в Украйна съдът в Хага иска задържането на Путин заради данните за незаконно депортиране на деца и незаконно прехвърляне на хора от територията на Украйна към Руската федерация.

Русия многократно е отхвърляла обвиненията, че нейните войски са извършили зверства по време на военните действия.

Отделно съдът издаде заповед за ареста на Мария Лвова-Белова, която е руският комисар по правата на децата, като обвиненията са същите. Прокурорът на Международния наказателен съд Карим Хан започна разследване на възможни военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид в Украйна преди година.

По време на своите четири пътувания до Украйна той обясняваше, че разглежда предполагаеми престъпления срещу деца и нападения срещу гражданска инфраструктура.

Руската Федерация не признава юрисдикцията на Международния наказателен съд и счита неговите решения за нищожни, заяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Той определи самото повдигане на въпроса за ареста на Путин като "възмутително" и "неприемливо". Песков обаче не коментира въпрос дали заповедта за арест на руския президент ще окаже влияние върху визитите му в държави, където се признава юрисдикцията на съда в Хага.

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова също обяви в канала си в Telegram, че "решенията на Международния наказателен съд нямат никакво значение за нашата страна, включително от правна гледна точка".

Мария Лвова-Белова пък определи заповедта за ареста ѝ като оценка за работата ѝ и помощта за деца на руски граждани, оказали се в зоната на военния конфликт. "Имаше санкции от всички страни, даже от Япония спрямо мен, а сега и заповед за арест. "Интересно кокво още предстои!? Е, ние продължаваме работа", заяви Лвова-Белова.

Русия не е страна по Римския статут на Международния наказателен съд и няма задължения по него.

На този фон Украйна аплодира решението на съда. Главният прокурор на страната Андрий Костин го определи като "историческо за Украйна и цялата система на международното право“. Андрий Йермак, който е началник на президентския щаб, обясни, че издаването на заповедта за ареста на Путин е "само началото".

Ходът на Международния наказателен съд идва само ден, след като разследващият орган с мандат от ООН обвини Русия в извършване на широкообхватни военни престъпления в Украйна, включително умишлени убийства и изтезания. Има доказателства, че в някои случаи деца са били карани да гледат изнасилване на близките им, а други са били държани до мъртъвци.

След седмица е планираното посещение в Москва на китайския президент Си Дзинпин, което вероятно ще потвърди по-близките връзки между Русия и Китай в момент, в който отношенията между Москва и Запада достигнат нови дъно.

Китай засега отхвърля предположенията на западните държави, че възнамерява да помогне на Русия с оръжия.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

136 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bez_ime
    #136
    Отговор на коментар #132

    Емилчо, не приказвай глупости, краят на Бащицата ви е близо...

  2. bez_ime
    #135
    Отговор на коментар #134

    Другарке, Бащицата ти може да избира между почивка в Хага и посещение на концерт на Кобзон... Всеки има право на избор.

  3. Milanova Magda
    #134

    Няма да има процес! МНС няма официална легитимация. Искате световна война да отворите?

  4. Отбелязвам
    #133

    Положението в Москва днес прилича на положението в Берлин точно преди Хитлер да се гръмне в бункера.

  5. Емил Станоев
    #132

    2. Нито Русия, нито Украйна са страни по Римския статут на МНС от 1998 г., което означава, че този орган не може да има юрисдикция на тези територии (тестът rationae loci не е изпълнен);

    3. Така нареченото "отвличане на деца" не попада в юрисдикцията на МНС, тъй като това престъпление не е предвидено в Римския статут (критерият rationae materia не е изпълнен);

    4. Руският президент, в качеството си на най-високопоставеното длъжностно лице според международното право, има имунитет срещу чуждестранна

  6. anton nikolov
    #131

    Имайки предвид тежката параноя на Путлер, отсега нататък трудно ще се реши на посещения, дори в страни, които са близки на Русия , но са подписали Римския статут. Освен това самият факт, че МС в Хага удря директно него и засега още няма обвинения срещу приближените му е ясен сигнал, че могат да отърват кожите , ако те се отърват от Путлер и че авторитетът му като водач на бандата е подкопан.

  7. bez_ime
    #130
    Отговор на коментар #127

    Ушанка, комунистическите терористи, ще бъдат бомбардиране навсякъде, където извършват престъпления...

  8. ABV
    #129

    сърбия не беше подписвала договора за създаване на международнищт съд в Хага и това по никакъв начин не попречи да бъде предаден милошевич.

  9. ABV
    #128

    Ако пуЬю имаше капка мозък в празната си кратуна щеше да се зарадва на заповедта за арест и незабавно да се предаде в юрисдикцията на съда в Хага за да се спаси участа на гадафи.

  10. Danko
    #127

    Китайското посолство публикува списък на страните, които са били бомбардирани безнаказано от Съединените американски щати след Втората световна война. • Корея и Китай 1950-53 (Корейската война) • Гватемала 1954 • Индонезия (1958) • Куба (1959-1961) • Гватемала (1960) • Конго (1964) • Лаос (1964-1973) • Вьетнам (1961-1973) • Камбоджа (1969-1970) • Гватемала (1967-1969) • Гренада (1983) • Ливан (1983, 1984) (поражение на цeли на территориите на Ливан и Сирия) • Либия (1986) • Салвадор (1980) • Никарагуа

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.