Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 200 чиновници уволнени заради корупция за година

0 коментара

Над 200 държавни служители са уволнени за корупция от септември 2002 до септември 2003 г., съобщи днес секретарят на правителствената комисия за координация на работата по борба с корупцията Константин Паликарски.

Той не можа да даде разбивка на уволнените чиновници по министерства и посочи за пример, че през този период в регионалното министерство сигналите са корупция са 42, а уволнените служители - 7.

1800 държавни служители са били разследвани от органите на МВР и ведомствените инспекторати по сигнали за корупция. Рекордьор е самото вътрешно министерство, в което е имало 700 вътрешни проверки.

200 от проверките са стигнали до прокуратурата и по някои от тях се пишат обвинителни актове. Именно тези чиновници са уволнени.

По думите на Паликарски, до този момент в комисията не е постъпвал нито един обоснован сигнал за корупция на министър или зам.-министър. Той обеща ако такъв се появи, комисията да информира обществото.

Паликарски напомни, че правителствената комисия няма функции да разследва сигналите за корупция. Нейните усилия били насочени в областта на превенцията и образованието.

От догодина ще бъде въведено обучение по етични правила за държавните служители, образователни програми срещу корупцията ще се включат и в средните училища и ВУЗ-овете. Целта била не само чиновниците да не приемат подкупи, но и гражданите да не им дават. Тази цел не е постигната никъде на 100-процента, призна Паликарски, но добави, че с предприеманите мерки корупцията щяла да намалее значително.

Секретарят на правителствената комисия за борба с корупцията оспори и изводите от влошаването на корупционния индекс на България в последното международно проучване на неправителствената организация Трансперънси интернешънъл, представено у нас миналата седмица от асоциацията "Прозрачност без граници".

Паликарски обясни, че спада на България от 45 на 54 място в класацията се дължал на включването на 30 нови страни в проучването.

Влошаването на самия индекс с 0,1%, в интервю пред БНР Паликарски обясни с включването за първи път в проучването на усещането за корупция в самата държавата на представители на бизнеса, анализатори и неправителствения сектор.

За да докаже, че положението в България не се е влошило, Паликарски посочи, че България продължава да поддържа по-добър корупционен индекс в сравнение с други кандидатки за ЕС, като Чехия, Латвия, Полша, Хърватска и много преди Румъния. По-добре от България са Словения, Литва, Естония и Унгария.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.