Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 30% от жилищата в България са празни, 40 на сто - пренаселени

1 коментар
Над 30% от жилищата в България са празни, 40 на сто - пренаселени

Парадоксът в България е, че над 30% от жилищата са необитавани, а същевременно над 40% от домакинствата живеят в пренаселени жилища. Това коментира в интервю за бТВ в петък зам.-министърът на регионалното развитие Малина Крумова, която представи проекта за национална жилищна стратегия.

От 4 млн. жилища в България над 1.2 млн са необитавани, сочат данните на министерството. Една част са получени в наследство от няколко съсобственици, които не могат да се споразумеят как да управляват имота си. Други са собственост на емигранти, голяма част са в обезлюдени села, каза министърът. В крайморските общини пък към необитаваните се включват и ваканционните имоти, които се ползват само през лятото, а това изкривява картината.

През 2011 г. населението на страната ни е било 7 327 224 души, живеещи в 3 388 149 жилища, сочат данните на НСИ. Празните жилища в градовете са 25,45%, а тези в селата – 42,96%, като това се дължи главно на обезлюдяването.

Процентът на празните жилища в Софийска област е много висок – 48,2%. За Перник – 44,9%, а в Бургаска област – 43,7%.

Парадокс на статистиката е, че по показател "осигуреност с жилища" България е поставена добре с 550 жилища на всеки 1000 души от населението, каза зам.-министърът. Затова се предвижда националното преброяване, което ще се проведе през 2021 г., да събере повече детайлна информация по тези въпроси, добави тя.

Бъдещата стратегия предвижда създаване на по-прозрачен пазар за имоти, стандартизиране на имотните оценки и предоставяне на по-ясна информация на всички хора за възможностите на пазара, каза Крумова.

С промени в законодателството ще се даде по-голяма защита на наемодателите, които сега често са принудени да плащат стари сметки на некоректни наематели, а това ги демотивира да дават жилищата си под наем.

Санирането на панелните блокове ще продължи с държавна подкрепа, но намерението е в по-голяма степен да бъдат въвлечени собствениците (например с нисколихвени кредити), защото тяхна е отговорността за състоянието на имотите им, каза зам.-министърът.

 

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #1

    Нормално, хората нямат доверие на банГите(бандите) и си крият парите в панелки. От друга страна управляващите крадат яко от ойрофондовете и като не знаят кво да правят парите щото са едеоти ѝ купуват хапартаментчита, като си намерил парите едва ли не на улицата лесно се купува въздух на 8 етаж за 2000лв/кв.м.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.