Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 55 000 жертви в Южна Азия, четирима българи са в неизвестност

0 коментара

Над 55 000 души станаха жертвите от опустошителното земетресение и образуваните от него приливни вълни в Югоизточна Азия в неделя. Два дни след невижданото по размерите си бедствие, за изчезнали се водят още около 30 хиляди души. Световната здравна организация предупреди, че жертвите от катастрофата с времето може да нараснат двойно, защото от жегите, влагата и очакваните епидемии хиляди пострадали може да починат.

За четирима български туристи в Тайланд все още няма известия в Министерството на външните работи, съобщиха от ведомството във вторник следобед. Сигналите са подадени от роднини на нашите сънародници. Те са индивидуални туристи, но няма информация в София да им е издавана виза за Тайланд или да са използвали туроператорска фирма.

С това намаляха неизвестните около българските граждани, които са се намирали по време на опустошителното земетресение в Югоизточна Азия.

Най-малко 700 чужди туристи са загинали, след като гигантската приливна вълна помете западното крайбрежие на Тайланд. Хиляди други европейци са в неизвестност.

Българското външно министерство е установило контакт с 25-имата индивидуални наши туристи в Тайланд. Някои от тях са пристигнали от други страни. Две семейства са дошли от Южноафриканската република, трима души от Либия, неколцина от Австрия и Германия.

Няма данни за пострадали българи в Индия, Индонезия, Малдивите, Сингапур, които също пострадаха от приливната вълна. Поради мащаба на стихията местните власти не разполагат с пълна и точна информация за пострадалите.

До понеделник в района на Бенгалския залив са се намирали шест плавателни съда с български граждани - членове на екипажа, припомниха от Министерството на транспорта и съобщенията. Проблеми с управлението на корабите няма и те продължават да изпълняват дейността си по предназначение, допълват от министерството.

Д-р Владимир Николов, представител на българската мисия в Банкок, Тайланд, се е срещнал с основната група от 187 организирани български туристи, които пристигнаха на тайландския остров Пукет малко след бедствието, съобщиха от МВнР.

Българските туристи от групата са настанени на безопасно място в четиризвездни хотели. Повечето от тях искат да довършат почивката си, допълват от министерството. Близо 20 са пожелали да се завърнат в България.

Тайландските власти осигуряват безплатен транспорт от остров Пукет до Банкок, където тези, които искат да се върнат, могат на свои разноски да пътуват с редовния полет Банкок-София.

Самолетът, с който е пристигнала цялата група, е в Патая и има готовност да замине за София при желание от страна на останалите българи.

От МВнР уточниха, че властите в Тайланд не са разпоредили евакуация на остров Пукет, но са помолили чуждестранните туристи да напуснат заради усложнената обстановка и затрудненото снабдяване.

Д-р Николов е посетил и болниците на острова, като на този етап не е получил информация за пострадали българи. Той се е свързал и с индивидуалните български туристи, които са на остров Пукет - около 30-40 души. От тях 15 са напуснали острова, 10 са се преместили в друг незасегнат остров - Ко Самуи. Други трима - българско семейство, което живее в Германия, също са напуснали острова и са заминали за Германия.

Част от индивидуалните туристи са настанени в северната част на Пукет, която не е засегната от бедствието и са пожелали да останат там.

От посолството ни в Индия за Шри Ланка замина пълномощният министър Христо Йорданов, който ще събере пълна и достоверна информация за всички сънародници, които се намират в района на бедствието, съобщиха още от МВнР.

1600 шведски туристи са в неизвестност, 100 германци се водят изчезнали

Около 1600 шведски туристи засега се водят в неизвестност, съобщи шведско радио, цитирано от Ройтерс. Данните са събрани от няколко туристически агенции, съобщаващи броя на онези, които още не са влезли във връзка с роднините си след бедствието.

В понеделник министър-председателят Йоран Першон заяви, че най-малко десет шведи са загинали и броят им може да нарасне, тъй като около десет хиляди шведи са се намирали по това време в района.

Най-малко 100 германци се смятат за изчезнали, заяви германският министър на външните работи Йошка Фишер. Според германските туроператори поне 8000 германци са се намирали в района на земетресението. Бившият германски канцлер Хелмут Кол, който също се е намирал в района на бедствието, е евакуиран.

13 британци са сред загиналите от приливните вълни, съобщи говорител на външното министерство на Великобритания, цитиран от Франс прес. Около 10 000 британски туристи са били в Азия по време на бедствието.

40 хърватски граждани са били също сред туристите в региона. 20 от тях все още не са се обадили на близките си, съобщиха от външното министерство в Загреб.

Австралийци, оцелели от опустошителните цунами в Азия, обвиниха австралийското правителство, че не им е оказало достатъчно помощ, предаде Асошиейтед прес. Семейство Джоан и Дейвид Али от Сидни били на меден месец на тайландския остров Пукет. Те заявиха, че други страни незабавно предоставили допълнителни самолети за евакуирането на гражданите им, докато Австралия не го е направила. Джоан Али съобщи, че получила съобщение по мобилния си телефон, че правителството изпраща вода и одеяла.

Шестима австралийци загинаха в Тайланд. Предполага се, че още 11 са загинали в други страни, засегнати от опустошителните вълни. В курортите в Южен Тайланд в момента на бедствието е имало 10 100 чуждестранни туристи, в това число около 1500 руснаци и близо 6 хиляди датчани.

И борсите реагираха на катастрофата

Борсите в страните, засегнати от опустошителното бедствие, приключиха търговията си във вторник противоречиво. Фондовата борса в Коломбо отчете спад от 4,33%, заради поевтиняването на акциите в туристическата индустрия, които загубиха 9,4% от стойността си, Индексът в Джакарта отбеляза обаче рекордно висока стойност, предаде Франс прес.

Борсата в Бомбай също приключи с рекорден ръст заради очакване за икономически растеж, но в Банкок отбеляза спад от 0,22%. Фондовият пазар в Куала Лумпур не реагира.

Икономическите последици от катастрофата ще са по-малки от хуманитарните

Икономическите щети от унищожителното земетресение в Югоизточна Азия в неделя и последвалите го гигантски вълни цунами ще са много по-малки от човешките жертви, смятат експерти, цитирани от Асошиейтед прес.

Макар мащабите на катастрофата да са различни в отделните страни, повечето щети са в селскостопански райони, а голямата част от промишлената и транспортната инфраструктура е незасегната, сочат наблюденията.

Експерти коментират още, че засегнатите райони в Индонезия, Индия, Тайланд и Малайзия са малки в сравнение с общия размер на тези страни и с размера на техните икономики. Изключение правят Шри Ланка и Малдивите, които може би са понесли по-големи стопански щети. В Шри Ланка има наводнени и опустошени заводи, казва Сун Сън Ун, икономист в Джи Кей Го Рисърч в Сингапур.

Светът изпраща помощи на пострадалите от природната катастрофа

От цял свят постъпват съобщения за помощта, която страните са готови да отпуснат на пострадалото население в района на природната катастрофа.

Световната банка вероятно ще пренасочи свои средства в пострадалите райони, съобщи Асошиейтед прес. За възстановяването на региона ще бъде създаден мащабен пакет от мерки. МВФ също обяви, че ще предостави цялата помощ, която е по възможностите му.

Китай ще предостави 2,6 млн. долара на засегнатите страни, съобщи китайското министерство на търговията, цитирано от Франс прес.

Индия, Индонезия, Тайланд, Шри Ланка и Малдивите ще получат палатки, одеяла, храни и финансова помощ, се казва в комюнике на ведомството, публикувано в интернет. Министерството благодари на петте страни за помощта, която са оказали на китайските граждани, намиращи се в засегнатите райони.

По непотвърдени данни 1000 китайци са блокирани на тайландския остров Пукет и на Малдивите, а шестима са ранени от приливните вълни, които връхлетяха Южен Тайланд.

Япония обяви, че ще предостави 30 млн. долара помощ. Сумата ще бъде разпределена между засегнатите страни. Токио вече отпусна над 7 млн. евро за неправителствени организации, които изпълняват хуманитарни акции в бедстващите райони.

По-рано Япония съобщи, че ще предостави материална помощ (одеяла, палатки и генератори за ток) в размер на 360 000 евро на Индонезия, Малдивите и Шри Ланка, отбеляза японското външно министерство.

Премиерът Джуничиро Коидзуми зяви, че страната му е готова да изпрати допълнителна помощ, след като получи повече информация за нуждите на жертвите.

Японското правителство реши да изпрати два ескадрени мноносеца и един спомагателен кораб на тайландския курортен остров Пукет, които ще участват в спасителните операции в района, предаде ИТАР-ТАСС.

Австралия изпрати 4 военни самолета с хуманитарна помощ за индонезийския остров Суматра. Самолетите превозват питейна вода, храни, лекарства и стоки от първа необходимост. В тях пътуват също медицински и спасителни екипи.

Израел изпрати три военни самолета със спешна хуманитарна помощ за Шри Ланка, съобщи Франс прес. В спасителните операции ще се включат 150 души, включително медицински екипи и техници. Самолетите превозват медикаменти, храни, одеяла, палатки, генератори и всичко необходимо за разполагането на полева болница на място.

По последни данни на израелското външно министерство 38 израелци са ранени от цунами в Индонезия. Четирима са в тежко състояние. Израел все още не е успял да установи контакт с най-малко 820 израелци, които се намират в засегнатите от земетресението райони.

ООН ще предостави спешна помощ за около 500 000 души в индонезийската провинция Ачех, където загиналите от труса и приливните вълни са над 25 000, предаде Ройтерс. Провинцията е разположена в северната част на остров Суматра.

САЩ могат да изпратят в Тайланд съдебни лекари и подвижни лаборатории, които да помогнат при идентифицирането на жертвите на бедствието, съобщи Асошиейтед прес, като цитира говорител на американското посолство в Банкок. Според посолството трима американци са загинали, а 70 са в болница с тежки наранявания.

Япония ще открие център за предизвестяване появата на цунами в Тихия океан

Япония, която разполага с една от най-модерните предупредителни системи за цунами в света, ще отвори през март в Токио център, който ще известява съседните страни за неминуема опасност, съобщи Франс прес, като цитира служител на Японската агенция по метеорология.

Центърът ще наблюдава последиците от земните трусове в района на Тихия океан, от Сибир до Индонезия. Той обаче няма да изследва Индийския океан, където силното земетресение в неделя предизвика огромни вълни, които опустошиха голяма част от крайбрежието на 8 азиатски държави.

Американският център за геоложки наблюдения разполага с подобен център на Хавай. Той обаче засича трусове не по-слаби от 7,5 по Рихтер и предупреждава страните от Тихоокеанския басейн.

Лабораторията в Токио ще изследва земетресенията, които са по-слаби от 7 степен по Рихтер, и първоначално ще предоставя информация на пет страни: Индонезия, Китай, Папуа-Нова Гвинея, Филипините и Южна Корея.

Япония, която е разположена в зона с висока сеизмичност, е единствената страна, която може да предвижда появата на цунами между 3 и 4 минути след земния трус.

Австралия също предложи да участва в инсталирането на предупредителна система за цунами в Индийския океан. Страната вече е част от международна система за предупреждение в Тихия океан.

Австралийският външен министър Александър Даунър заяви, че Австралия ще се свърже с други страни, за да започнат преговори за инсталирането на системата.

Световните агенции съобщиха, че в центровете за наблюдение появата на цунами са били получени данни за наближаването на гигантски приливни вълни в неделя, но пароди липсата на системи за подобни наблюдения в засегнатите страни, информацията не е могла да бъде предадена на компетентни органи, които да вземат мерки за намаляване на последиците.

Учените не прогнозират в района на Балканите трусове толкова разрушителни трусове

От научна гледна точка не е възможно катастрофалното земетресение в Югоизточна Азия да повлияе върху разломните линии в Турция, смята Националният сеизмологичен съвет на Турция, цитиран от турския частен телевизионен канал НТВ. В изявление на съвета се посочва, че в миналото има регистрирани случаи на цунами по турското крайбрежие на Мраморно, Егейско и Средиземно море, но вероятността от земетресение с магнитуд 8-9 по Рихтер в Турция е почти нулева.

Вестник Радикал цитира турски експерти, според които в Мраморно море не може да се наблюдават вълни цунами, подобни на тези в Тихия и Индийския океан. Експертите отбелязват, че в Мраморно море са възможни вълни с височина между един и пет метра и може да пострадат постройки покрай брега.

Междувременно истанбулската обсерватория Кандилли съобщи, че земетресение с магнитуд 3,9 по Рихтер е регистрирано в 8.19 часа във вторник в турския окръг Чорум (Северна Турция), съобщи електронното издание на в. "Миллиет".

Епицентърът на земетресението е бил в района на Каргъ. В същия район в 8.58 часа е регистрирано второ земетресение с магнитуд 3,2 по Рихтер. Няма съобщения за жертви и щети.

Според гръцкия сеизмолог Теодорос Цапанос, професор в Солунския университет, има риск от земетресение с магнитуд от 7,4 по скалата на Рихтер в България в периода до 2075 година, пише в броя си от вторник атинският ежедневник "Елефтеротипия".

Прогнозата е част от научно изследване на професора, направено в периода 1988 - 1989 година, което изчислява риска от голям земен трус в различните райони на света в периода от 1990 до 2075 г.

В случая с България възможността за грешка в прогнозата се оценява на 0,1%.

Сред страните на Балканите с най-висок сеизмичен риск е Гърция, която според прогнозата на професора до 2075 г. ще бъде разтърсена от земетресение с магнитуд 8,1 по Рихтер.

Следват Турция със 7,7 по Рихтер, Румъния - 7,5, България - 7,4 и и районът на бивша Югославия - 7,1.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.