Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 62% от българите имат позитивно отношение към бежанците

31% смятат, че те тежат на икономиката, но намаляват спрямо 5 г. по-рано

6 коментара
Над 62% от българите имат позитивно отношение към бежанците

Има позитивна промяна в отношението на българските граждани към бежанците. Над 62 % от българите имат изцяло или по-скоро положително отношение към бежанците, пристигнали в България. По-скоро отрицателна или изцяло отрицателна нагласа към тази група споделят над 37% от българските граждани. Около 31% е делът на хората, според които бежанците тежат на икономиката ни, докато през 2017 г. на това мнение са били около 50% от анкетираните. Това се отнася в най-голяма степен за жителите на столицата.

Това отчита социологическо проучване на агенция BluePo!nt, проведено в периода 10-22 август 2022 г. сред 800 мъже и жени на възраст между 18 и 70 г. То е реализирано в изпълнение на съвместен проект на Българския червен кръст в партньорство с Държавната агенция за закрила на детето "Да опознаем другия", с финансовата подкрепа на Фонд "Убежище, миграция и интеграция", съфинансиран от Европейския съюз.

Близо 71% очакват, че бежанците следва да се интегрират у нас, докато през 2017 г. на това мнение са били около 20% от хората.

Според 86.6 на сто интеграцията може да стане най-вече чрез намиране на работа и научаване на местния език. Позитивите, които българското население вижда от приемането на бежанците у нас, са свързани с наличието на работна ръка (38.8%) и квалифицирани служители (8.5%), развитие на чувство на съпричастност и толерантност (28.2%), намаляване на демографската криза (4.8%), помощ от ЕС (2.1%) и др.

"През 2017 г. средата за работа с бежанците, идващи в България, беше изключително трудна. Сега, въпреки украинската криза, има по-добри условия тези хора да се интегрират и да реализират своя потенциал у нас. Днес съпричастността и благотворителността спрямо бежанците са водещи в ценностната система на българите.", заяви зам.-генералният директор на Българския червен кръст (БЧК) д-р Надежда Тодоровска при представяне на резултатите от проекта и социологическото проучване.

Проучването показва, че нараства делът на хората, склонни да приемат в дома си за определен период дете/бежанец и биха приели детето им да посещава детско заведение, в което има и деца-бежанци. По този показател по-положително настроени са живеещите в столицата и хората в градовете с над 100 000 души население, на възраст между 31 – 40 г.

89.5 на сто от българските граждани никога досега не са имали проблем с бежанци, показват данните от проучването. През 2022 г. се увеличава до 49% чувството на симпатия към бежанците, докато през 2017 г. едва 3% са изразявали симпатия към тях. Недоволство спрямо бежанците заявяват 25 на сто от анкетираните, а открита омраза – 3.6%. Чувство на страх изпитват 13.6 на сто от запитаните хора. Най-младите български граждани, във възрастовата група 18-30 години, демонстрират най-висока степен на безразличие към бежанците.

Значително намалява делът на хората, които считат, че лицата, търсещи международна закрила не трябва да бъдат приемани в България – от 87,6% през 2017 г. до 59,9% през 2022 г.

Притесненията на българските граждани по отношение на бежанците са свързани най-вече с това, че злоупотребяват с положението си – 18.9% и слабата им интеграция – 15.8%.

Интересът към темата, свързана с бежанците значително е нараснал през 2022 г. Проучването показва, че ако през 2017 г., всеки втори е споделял, че не се интересува от този въпрос, то сега, такъв отговор дават едва 5,3% от анкетираните.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Горскио
    #6

    Какви бежанци! Става въпрос за мигранти, привлечени от перспективата за лесен живот, осигурен от западните богати социални държави, всичко това следвайки плановете на Роотшилдови за унищожаване на Християнството чрез инфилтриране на големи групи мюсюлмани и други не-Християни в западните развити държави.

  2. Ощавен маркиз
    #5

    Мда. Нормална реакция. Българинът са чуди дали, да люби или мрази чужденците /мигранти/. Самите НЕГОВИ деца, едни от най-умните и силните ... побегнаха в чужбината. Щото там, явно, се реализират по-добре... Без да давам "съвети", нема да е зле и у НАЗЕ да приемеме млада "гвардия", за да има кой да ни "сменя памперсите" след около десетина годин. Старееме...

  3. Boris Kamov
    #4

    С новия формат медиапул започна редовно да печата новини от Китай. Изглежда че "Честната и независима журналистика" започна да получава и китайски дотации. Нъл тъй ва, ДеБили?... :)

  4. Boris Kamov
    #3

    Ама много им преча на добичетата от стадото на ДеБилите! Набързо натракали една шепа минуси за да спазват правата линия на "Честната и независима журналистика" начертана от НПО-то дето плаща музиката... :)

  5. Boris Kamov
    #2

    Статията скромно премълчава за кои бежанци става дума. Има огромна разлика между украинците които са интелигентни и лесно се адаптират и негрите и арабите които идват от третия свят и са баласт и заплаха за европейския начин на живот. Ама българите май почнаха да схващат разликата... :)

  6. АниD
    #1

    Че те останаха ли Украински бежанки, калинка константиновна не ги ли изгони???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.