Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над половината от българите смятат, че страната ни е спечелила от ЕС

Едва 39 на сто от българите ще гласуват на предстоящите евроизбори, сочи Евробарометър

3 коментара
Едва 39 на сто от българите смятат да гласуват на евроизборите през юни 2024 г. Сн.ЕП

Продължаваща подкрепа за Европейския съюз и по-голям интерес към предстоящите тази година избори за Европейски парламент - това показва проучването на Евробарометър за есента на 2023 г. То беше пубкивуно днес от Европейския парламент.

Над седем от десет граждани вярват, че страната им е спечелила от членството си в ЕС, като този показател остава непроменен спрямо същия период за 2022 г. Основните причини, посочени в проучването, са приносът на ЕС за поддържането на мира и укрепването на сигурността (34%) и подобряването на сътрудничеството между държавите от ЕС (34%).

Делът на българите, които заявяват, че страната им е спечелила от членството си в ЕС, е 57%. Това поставя страната на последно място заедно с Италия (57%) и Австрия (55%) и е с 10 процентни пункта по-ниски резултати от следващата държава - Кипър (67%).

Основните причини, посочени от анкетираните българи, са новите възможностите за работа, които ЕС носи (49%), подобряването на сътрудничеството между държавите от ЕС (31%), като приносът на ЕС за поддържането на мира и укрепването на сигурността (25%).

Представата на европейците за ЕС остава стабилна от март 2023 г. насам, като 45% от гражданите имат положителни нагласи към ЕС. Над една трето от европейците (38%) са с неутрални нагласи, а 16% - отрицателни.

Положителните нагласи на българските респонденти към ЕС (48%) се доближават до средните за Съюза. Неутралните са 32%, а отрицателните - 19%, като страната се нарежда в една група с Румъния (съответно 49%-35%-14%) и Словения (съответно 46%-42%-11%).

"Проучването на Евробарометър показва, че Европа има значение. В този труден геополитически и социално-икономически контекст гражданите вярват, че Европейският съюз ще намери решения за предизвикателствата. По-голямата част от европейците считат, че действията на ЕС са имали положително въздействие върху ежедневието им", коментира резултатите от проучването председателят на ЕП Роберта Мецола.

ЕС и ежедневието на хората

Над две трети от анкетираните (70% от гражданите на ЕС) смятат, че действията на ЕС оказват въздействие върху ежедневието им.

В България 61% от респондентите са посочили същия отговор, което поставя страната на едно от последните места заедно с Италия (62%), Естония (62%), Чехия (60%) и Румъния (60%).

Борбата с бедността

Повече от една трета от гражданите на ЕС считат борбата срещу бедността и социалното изключване (36 %) и общественото здраве (34%) като основни теми, които Европейският парламент трябва да приоритизира.

Действията срещу изменението на климата, както и подкрепата за икономиката и създаването на нови работни места (и двата показателя с 29 %) следват веднага след това.

Важността на миграцията и убежището (18%) заема девето място, като се е покачила със 7 процентни пункта от есента на миналата година.

Основните приоритети на Европейския парламент според анкетираните българи трябва да бъдат борбата с бедността и социалното изключване (44%), подкрепата за икономиката и създаването на нови работни места (39%), общественото здраве (35%), както и темите за демокрацията и върховенството на закона и бъдещето на Европа (и двете с 23%). Действията срещу изменението на климата са припознати от едва 11% от анкетираните, а миграцията и убежището - от 9%.

"През последните пет години ние се вслушахме в желанията и нуждите на нашите граждани. И Европейският парламент постигна резултати. Борим се срещу бедността, социалното изключване и изменението на климата, борим се за създаването на работни места и защитаваме ценностите на ЕС, като демокрация, права на човека и свобода на словото", коментира председателят на ЕП Роберта Мецола.

Очаквания

Социално-икономическите трудности все още засягат много европейци, въпреки че показателите леко се подобряват през последните шест месеца. 73% (спад от 6 процентни пункта в сравнение с пролетта на 2023 г.) от респондентите смятат, че стандартът им на живот ще се влоши през следващата година.

Над една трета от европейците (37%) срещат трудности при плащането на сметки понякога или през по-голямата част от времето.

Данните за България относно стандарта на живот са близки до средните за ЕС - 72% от респондентите (спад от 10 процентни пункта в сравнение с пролетта на 2023 г.) смятат, че стандартът им на живот ще се влоши през следващата година. От друга страна 59% от българите (с повече от 20 процентни пункта над средните европейски данни) заявяват, че срещат трудности при плащането на сметки понякога или през по-голямата част от времето.

Изборите за Европарламент

С наближаването на европейските избори на 6 - 9 юни 2024 г. повечето европейци (53%) желаят Европейският парламент да заема по-важна роля, като това е мнението в мнозинството от 21 държави членки. Делът за България по този показател е 40%, като страната се нарежда до Словакия (39%) и Австрия (38%).

Мнозинството от европейците (57%) имат интерес към предстоящите избори за Европейски парламент, което е стабилен резултат в сравнение с пролетта на 2023 г. (ръст от 1 процентен пункт), но е с 6 процентни пункта по-висок резултат в сравнение с есента на 2018 г., в подобен момент преди последните европейски избори.

Над две трети от анкетираните в ЕС (68%) заявяват, че вероятно ще гласуват, ако изборите за Европейски парламент се проведат след седмица - ръст от 9 процентни пункта в сравнение с есента на 2018 г.

Същевременно, данните за България сочат, че едва 39% (спад от 2 процентни пункта спрямо есента на 2018 г.) от българите имат интерес към предстоящите европейски избори. Малко над половината от българските респонденти (51%, ръст с 1 процентен пункт спрямо есента на 2018 г., но спад с 4 процентни пункта спрямо пролетта на 2023 г.) биха гласували, ако изборите се проведат след седмица.

"Демокрацията никога не трябва да се приема за даденост. Трябва да я защитим и запазим, като дадем своя глас. Всеки глас на предстоящите европейски избори е от значение", каза в заключение Роберта Мецола.

За проучването

Проучването на Евробарометър на Европейския парламент от есента на 2023 г. беше проведено от социологическа агенция Verian между 25 септември и 19 октомври 2023 г. сред 26 523 граждани от всички 27 държави членки на ЕС под формата на интервюта лице в лице, допълнени с видео интервютата (CAVI) в Чехия, Дания, Финландия и Малта. Средните данни за ЕС са претеглени според броя на населението във всяка държава членка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #3

    България ежегодно внася 2 милиарда вноска от бюджета в ЕС България плаща 2 милиарда за парникови емисии. Една Турция не ги плаща. Общо 4 милиарда. Долу-горе толкова идват към България. Но: 1) с условия 2)Угояват олигархията и развиват корупцията. Тодор Ангелов Ангелов-Не ни трябва да членуваме в организация, която няма да ни дава много, много повече, от колкото ние даваме.

  2. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Спечелила е КОРУПЦИЯТА! Угоените бизнесмени, олигарсите. Лесните пари. Нагласените обществени поръчки, често за ИЗЛИШНИ неща! Корупцията щеше да е по-малка без изливането на милиарди в гушите на няколко тлъсти олигарси.

  3. Отбелязвам
    #1

    Тези, които не са доволни от членството на България в НАТО и ЕС, са управителите и надзирателите в съветския концлагер НРБ и техните сътрудници и наследници. Които още управляват Съдебната система, Службите, МВР и медиите по съветски.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.