Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО създава сили за бързо реагиране и променя комадната структура

0 коментара

Лидерите на страните от НАТО се споразумяха днес да създадат ударни части за водене на интензивни бойни действия. 19-те поеха ангажимент да подсилят своята боеспособност, за да бъдат на равнището на новите заплахи за сигурността като тероризма и оръжията за масово унищожение. За пръв път НАТО отива отвъд декралациите и взима решение по тези въпроси, което ще има зъдължителна сила за всички членове.

Промяната на военната структура и средства идва едновремено с решението за най-голямато разширяване на Алианса със 7 нови страни, сред които и България, отбелязват информационните агенции.

Създаването на силите за бързо реагиране с численост от 20 000 души бе предложено от САЩ. От страна на Вашингтон това бе вот на доверие към алианса, след като НАТО остана на заден план във войната срещу тероризма, коментира Ройтерс.

На срещата си на високо равнище в Прага 19-те страни се договориха освен това да осъвременят командните структури на алианса, като скъсат със статичното им състояние от времето на Студената война.

"За да изпълнява всички свои задачи, НАТО трябва да разполага със сили, които могат бързо да бъдат прехвърляни там, където това е необходимо..., трябва да може да извършва операции, независимо от мястото и продължителността им, включително при наличието на ядрена, биологическа и химическа заплаха. Тероризмът поставя нова и увеличаваща се заплаха за населението, военните сили и територията. Решени сме да се борим с този бич толкаво колкото е необходимо", се казва в приетото на пражката среща комюнике.

Силите за бързо реагиране на НАТО ще са в постоянна бойна готовност и ще са опративни най-късно до 2004 г. Те ще разполагат с необходимите средства за бързо разполагане във всяка точка на света.

Промяната на комадната структура на НАТО предвижда тя да се съгласува с американското стратегическо командване за антитерорирстични операции навсякъде по света.

Всяка от страните-членки обеща да предостави в определени срокове съответно военно оборудване, за да се намали пропастта между възможностите на САЩ и на европейските съюзници и да се подготви Алиансът за предизвикателствата към сигурността, очертани от миналогодишните терористични атаки в САЩ.

Ръководителите на страните членки на Алианса решиха днес да засилят възможностите на пакта в областта на стратегическото въздушно прехвърляне на бойна части, на системите за зареждане на самолети във въздуха, на високоточните ракети и оръжия, които могат да унижожат противниковата противовъздушна отбрана.

В комюникето за развитие на военните възможности на НАТО се придвижда да се започне проучване и за изграждане на отбранителна система, която да се свърже с американския противоракетен щит и така да се осигури международна защита за прихващане на ракети.

Генералният секретар на НАТО каза на пресконференция днес, че всяка от новите членове ще може да допринесе за общата сигурност, като развие своята специализация. Той подчерта, че днешният ден е много подходящ, за да се напомни, че решието за членство в Алианса избор на новопоканените държави. "Те сами се наеха с тежкото време да споделят огромната отговорност на натовските държави", казо той.

НАТО предупреждава Саддам да изпълнява стриктно резолюциите на ООН

В специална декларация на ръководителите на 19-те държави от НАТО се отправя строго предупреждение към Ирак, че ще има сериозни последствия, ако продължава да нарушава задълженията си и не изпълни резолюция 1441 на Съвета за сигурност на ООН. Страните от Североатлантическия даговор посочиха, че са готови да вземат решение за "ефикасни мерки" в подкрепа на усилията на ООН по разоръжаването на Ирак.

Държавните и правителствените ръководители на 19-те страни от НАТО, които заседават в Прага, декларираха единството на Алианса по темата Ирак и обявиха, че "съюзниците са заедно в съпричастността си да предприемат активни действия и да подпомогнат усилията на ООН, за да се гарантира пълното, незабавно и безусловно изпълнение на резолюцията на Съвета за сигурност.

Държавите-съюзници от НАТО постигнаха договореност да подкрепят "с конкретни дела" усилията на ООН по разоръжаването на Ирак. Това се казва в декларация, която ще бъде публикувана по-късно днес, цитират агенциите дипломатически източници от Прага.

В декларацията на НАТО резолюцията на Съвете за сигурност, която изисква Багдад да покаже оръжията си на инспекторите, е определена като "последна възможност Ирак да изпълни задълженията си и да се разоръжи".

Световните медии отбелязват ролята на президента на САЩ Джордж Буш, насърчил 19-те да обещаят на ООН помощ в стремежа ѝ да осигури пълното и незабавно изпълнение на резолюцията от страна на САЩ настояваха за още по-твърда резолюция в подкрепа на усилията на им по разоръжаването на Ирак, но финалът на декларацията бе смекчен поради съпротивата на някои членки на НАТО, стремящи се да бъде избегната войната, посочва Ройтерс. Би Би Си отбелязва, че текстът, който е одобрен, не съдържа експлицитна подкрепа за военна акция за разоръжаване на Ирак, както биха искали от Вашигтон.

Вчера беше потвърдено, че Съединените щати са започнали да се консултират с около 50 държави върху евентуалното им участие в кампания срещу Ирак.

Изпратихме послания в посолствата на тези страни. Целта ни беше да започнем консултации върху средствата и идеите, които те са готови да предоставят, каза неназован представител на Държавния департамент пред АФП. Запитвания са отправени до 50-52 държави. Не се съобщава обаче кои точно са те.

Великобритания, Норвегия и Канада вече разкриха, че САЩ са се интересували дали те ще участват в кампания срещу Ирак. Германия също съобщи, че е сред 50-те държави, на към които е било отправено запитване.

Спощи американският президент Джордж У. Буш поиска от останалите страни от организацията да го подкрепят в евентуална компания срещу Ирак.

Чешката република вече заяви готовност да "подкрепи военно решение" в Ирак, ако Саддам Хюсеин не се подчини на резолюциите на ООН.

Вчера американският президент Джордж Буш съобщи, че в рамките на форума на НАТО в Прага е разговарял с германския канцлер Герхард Шрьодер. Това е първата среща на двамата лидери след охлаждането на отношенията им заради критиките на Шрьодер срещу американската политика за Ирак, предаде Асошиейтед прес.

Буш заяви, че е решен да запази Германия като важен приятел на САЩ. Ние имахме сърдечна среща снощи, на която се поздравихме сърдечно, отговори Буш на журналистически въпрос за разговора, състоял се на официалната вечеря снощи.

В онази част от вечерята, която беше отразена от камерите, Буш и Шрьодер не разговаряха и бяха заели места в двата края на масата, посочва АП.

Буш обаче заяви, че след напускането на журналистите двамата с германския канцлер влезли в контакт.

Германия се опитва да изглади отношенията си със САЩ, които по думите на някои американски представители са били "отровени" от "антиамериканската" предизборна кампания на канцлера Герхард Шрьодер. От изборите през септември Шрьодер нееднократно заявява, че Германия нама да подкрепи САЩ при евентуална война срещу Ирак, дори с мандат на ООН.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.