Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Назначението на Бриго Аспарухов е обида за САЩ

0 коментара

Часове преди да замине за Брюксел, където ще се среща с представители на НАТО и ЕС, председателят на американския комитет за разширяването на НАТО Брус Джаксън определи в интервю за БНР като обида за САЩ назначаването на Бриго Аспарухов като съветник за спецслужбите на премиера Сакскобургготски. Джаксън заяви, че темата за Аспарухов ще бъде засегната и по време на разговорите му в централата на Алианса.

Г-н Джаксън, каква е американската реакция на решението ген. Бриго Аспарухов да съветва премиера по координацията на работата на спецслужбите?

Всички във Вашингтон, които следят процесите в Европа, знаят за това решение и както изглежда, са много изненадани и обезпокоени. Хората в американското правителство и в Конгреса мислеха, че тази тема е вече зад нас. Преди няколко месеца имаше дискусия по въпроса, когато тази номинация (бел.ред. - на Аспарухов) беше предложена за първи път. Тогава бяха разменени мнения между правителствата. Също тогава бе ясно изразена загрижеността от подобно намерение - не само официално, но и от страна на неправителствените организации, от които и аз съм част.

Мислехме, че България е разбрала посланието, че това би било стъпка назад и си е дала сметка, че няма причини да продължи да настоява за тази номинация.

Това решение сега дойде от никъде. То изглежда отхвърля съветите на приятелите в правителството на САЩ и другите приятелски правителства и отваря един доста неразумен път. Нашата група вчера успя да разговаря по случая с представители на нашето правителство, споделихме колко сме обезпокоени ние и ако се съди по коментарите на нашето официално представителство, явно и те са много загрижени, бих казал дори шокирани.

Очаквате ли това решение да създаде пречки за членството ни в НАТО?

Членството в НАТО е постоянен акт, то е почти като женитба. В 50-те години, в които сме заедно, сме преживели своите пикове, спадове и дори кризи. Това като че ли е неизбежно в едни отношения, при които дори и личностите имат значение.

Не бих казал обаче, че това ще засегне споразуменията, свързани със сигурността, както и дълбокото приятелство между хората в България и Америка. Правили сме много неща в миналото, правим ги и сега, имаме да свършим много заедно и в бъдеще.

Но така или иначе това решение безпокои съюзниците на България в Европа и САЩ. Загрижени сме дали България наистина си дава сметка какво означава отговорното лидерство и дали наистина смята да остави най-лошата част от своето минало зад себе си.

Понякога държавите и правителствата правят стъпка назад и извършват нещо наистина глупаво. Този случай е точно такъв - когато дадено правителство прави нещо абсолютно безразсъдно или се води по лош съвет. Аз съм сигурен, че много хора са се обаждали на свои приятели, колеги и партньори в България, за да им кажат, че това не е най-умното нещо.

Какво се случва с доверието между партньори, между партньорски правителства, след решения като това?

Вижте, това трябва да се постави в контекст. ЕС, САЩ и НАТО наблюдават България още от 1989 година. Те вярват в България, имат приятели там, с които работят добре заедно в редица международни организации. Затова не смятам, че този случай ще промени цялостната ни гледна точка, че България е част от нашата общност. Напротив, там има много хора, за които ни е грижа, които обаче правят неща, които са опасни безразсъдни и самоубийствени, и самоунищожителни. Това е като да имаш приятел, който е изпаднал в депресия.

Но също така, това е нещо много лошо за бъдещето на България. То няма да окуражи инвеститорите. Това си е едно връщане назад.

Причината всъщност, поради която не сте чули много коментари оттук, от Вашингтон е, че хората се опитват да разберат какво може да оправдае подобно решение и до момента никой не е дал достатъчно добър отговор.

Приемате ли това назначение като знак за политиката, която смята да следва българското правителство?

Не съм сигурен. Изглежда, че има много интереси в българското общество и в политическите среди и може би се упражнява натиск върху почтени и отговорни хора да правят неща, които те иначе не биха направили.

Не знам какъв натиск е бил упражнен върху правителството да извърши подобно назначение, но явно натискът е бил негативен, за да направи вашето правителство нещо, което определено не е в интерес на страната.

Другото, което чух при моите срещи във Вашингтон е, че официалните представители на правителството и Сената възприемат това като умишлен удар върху САЩ, дори като умишлена обида. Защото всички знаеха, че според нашите високопоставени представители това назначение е лоша идея, даже бяхме повярвали, че съветите ни са приети. Когато в един следващ етап видиш в документите, че съветите ти всъщност са напълно отхвърлени и дори не ти се предлага разумно обяснение, първата реакция е не само изненада, но и обида.

По БНР

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.