Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ е желан партньор хем от ляво, хем от дясно

0 коментара

Как ще коментирате заявката на заместник-председателят на БСП Румен Овчаров да се подпише споразумение с НДСВ за управлението, т.е. да се легализира участието на БСП във властта?

Виждам една доста по-голяма доза прагматизъм в лявото пространство, отколкото в дясното. Според едно наше проучване, което приключи съвсем наскоро, 46% от избирателите твърдят, че за тях дясно - лявата ориентация няма никакво значение. Те търсят друг тип неща, за да определят вота си в една или друга посока. Според мен Румен Овчаров дефакто се опитва да ориентира един по-прагматичен подход в управлението. Тук обаче големият въпрос е до колко БСП е легитимният партньор на НДСВ и на властта в момент, когато ангажиментите с НАТО, с ЕС, имат много сериозно значение. Знам, че една част от хората твърдят, че така или иначе БСП и в момента си е във властта. Аз не смятам, че е точно това, че точно за това става дума.

Т.е това е по-добрият подход, отколкото да се изтеглят двамата министри от кабинета и БСП да се дистанцира от управлението на НДСВ и ДПС?

Зависи по-добър от коя гледна точка. Според мен Румен Овчаров изразява една прагматична позиция за БСП. Дали това е по-добре за самата БСП, не мога да кажа. Във всеки случай, ако БСП успее да се легитимира чрез НДСВ, има две възможности. Едната е да спечели на своя страна част от избирателите, които в момента казват: дясно-лявото няма значение за нас. Т.е. те биха могли да се върнат към онази позиция, която имаха през 1994 година, когато спечелиха изборите - да се представят като партията на националното съгласие, партията на националното спасение. И това може да стане още по-лесно на фона на една почти напълно разпаднала се или доста бременна с вътрешни конфликти десница. На няколко пъти на избори ние забелязвахме, че печелеше партията, която успееше да облече ризата на националното съгласие. Така беше през 1994 година с БСП, така беше 1996 - 97 с ОДС, така стана и сега, на последните парламентарни избори с НДСВ. Те спечелиха на своя страна избирателите и общественото мнение точно защото изглеждаха партията на консенсуса.

Така ли трябва да се обяснява и изказването на Светослав Лучников, който призова за сближение между НДСВ и СДС?

Да си призная, аз съм доста изненадана точно от това изказване на г-н Лучников, но според мен то е белег за преосмисляне на оценката към НДСВ. Може би в СДС текат в момента някакви интензивни процеси на преосмисляне на тяхната позиция. Последното ни проучване показва, че 74% от хората, които и в момента биха гласували за СДС, смятат, че за страната би било полезно едно обединение на десните сили. Но дали обаче ръководителите ще последват тази ориентация на гласоподавателите си, още е доста трудно да се каже.

Очевидно тук има и една деликатна ситуация, в която попада самото НДСВ, за което също трябва да си даваме сметка. Да се обединят едва ли не дясно-ляво и НДСВ, това едва ли не означава Отечествен фронт и край на политиката в България, което не изглежда особено демократично.

Какво бълбука в политиката в момента, какво показват вашите последни данни?

Преди всичко обстановката според общественото мнение, вече не е толкова изострена, колкото беше само два месеца по-рано. Получи се, може да е абсолютно временно и аз допускам, че става дума за някакво временно развитие, за момента поне растящото недоволство към НДСВ беше стопирано. С това обаче партията НДСВ не печели особени електорални ресурси, напротив - в електоралното пространство се образува един траен, доста широк вакуум, и това показват почти всички, не само наши изследвания. Много малка част от избирателите твърдят, че симпатизират или биха гласували за точно определена политическа сила. Най-голяма е онази група от тях, която казва "няма да гласувам" или "въобще не знам за кого ще гласувам" и т.н. Това е един ясен признак за дистанция от политиката и за разочарование. От една страна управлението на НДСВ е стабилизирано, няма сериозна конкуренция, но заедно с това в политическото пространство има огромен вакуум. Когато има подобен вакуум, не е ясно какво ще с случи в следващия момент, ако реално страната ни е изправена пред избори. Аз смятам обаче, че избори до края на годината няма да има. Нарастване на напрежението ще започне вероятно от началото на следващата зимата. Защото отново ни предстои тежък от финансова гледна точка сезон. Няма да има сериозно подобрение за широки групи от хората и недоволството естествено ще нарасне през есента и зимата.

В тази ситуация вдига ли се цената на НДСВ и на ДПС?

В момента е доста трудно да се каже. Оказва се, че НДСВ е желан партньор хем от дясно, хем от ляво. Значи излиза, че НДСВ си вдига цената. От друга страна обаче, НДСВ не е стабилна политическа формация. Там става дума за личен престиж, лично обаяние и доверие във фигурата на Симеон Сакскобургготски. Все още те не са истинска политическа партия. Нямат ясни структури, нямат ясна програма. Впрочем и местните избори, колкото и да са частичен вот, показаха, че НДСВ още не е стопроцентова политическа формация.

ДПС за момента изглежда малко по-встрани от политическия интерес - поне така изглежда за момента. От друга страна пък знаем, че Доган във всяка една ситуация е умеел да се продава добре и да печели, да използва максимално добре ситуацията. Ще ви цитирам пак неоповестено наше изследване - една голяма част от избирателите, включително на десния спектър, смятат, че едно обединение на десните сили би трябвало да включва и ДПС. Изобщо по формулата ОДС, която съществуваше на президентските избори 1996 година. Но това са неща, за които избирателите могат да имат предпочитания, но водещият фактор е политическата воля.

В това изследване запитаните сочат ли кой е обединителят на дясното пространство като личност?

Не сме задавали този въпрос. Там има няколко интересни неща. Първо че хората, които са симпатизанти на СДС и на дясното, смятат подобно обединение за полезно за страната, но в същото време същите тези хора дълбоко се съмняват, че подобни крачки ще бъдат направени. Те смятат, че е полезно за страната и за десницата, защото само така ще спечелят избори. Обобщавам ви свободни въпроси. Когато ги попитаме защо няма да се състои, те смятат, че има твърде много лидерски противоречия и неясноти около ръководството на партиите от десницата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.