Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ и БСП се опитват да сменят шефа на Върховния касационен съд

0 коментара

Управляващата коалиция НДСВ и ДПС заедно с БСП предприеха опит да сменят председателя на Върховния касационен съд Иван Григоров, известен със своите критични коментари за сегашните управляващи въпреки висшата си магистратска длъжност.

Днес Конституционният съд съобщи, че е образувал дело по искане на 61 депутати от трите парламентарни групи, които в края на декември са попитали съда дали Григоров кара самостоятелен 7-годишен мандат или довършва предсрочно прекратения мандат на предшественика си Румен Янков. За докладчик по делото е определена съдията Стефанка Стоянова.

Според конституцията, председателите на двете върховни съдилища и главният прокурор се избират от Висшия съдебен съвет и се назначават за мандат от седем години, без право на повторно избиране.

Иван Григоров оглави ВКС в края на 2000-та година, на мястото на тогавашния председател на съда Румен Янков. Янков беше избран в началото на декември 1996 г., но напусна преждевременно поста, за да стане член на Конституционния съд.

По време на избора на Григоров преди три години, във Висшия съдебен съвет изобщо не бе обсъждан казуса дали той трябва да доизкара мандата на предшественика си Румен Янков, или се избира за пълен 7-годишен мандат.

Юристи днес коментираха, че мандатът на тримата висши магистрати - шефовете на ВКС и ВАС и главния прокурор - е личен и не може да се довършва. Нито едно от тези три длъжностни лица не се избира на квотен принцип, както например се избира състава на Конституционния съд или на самия Висш съдебен съвет, за да се обсъжда хипотезата, че при предсрочно прекратяване на мандата той трябва да се довърши, смятат магистрати.

Пълният мандат на Иван Григоров изтича през декември 2007 година. Ако Конституционният съд обаче реши, че той довършва мандата на предшественика си Румен Янков, Висшият съдебен съвет трябва незабавно да започне процедура за избор на нов председател на ВКС. Мандатът на Янков теоретично вече изтече в началото на декември миналата година и председателят на ВКС няма право да заема този пост след неговия край.

От БСП отдавна се опитват да сменят Иван Григоров и други висши магистрати и да овладеят съдебната система, която, според тях, все още се контролира от СДС. В последните две години социалистите неведнъж са упреквали дясната опозиция, че с хората си в съдебната власт нарочно пречи на реформите в системата.

От НДСВ също открито недолюбват Григоров заради политическите му изявления. Днес от управляващите обаче не дадоха логично обяснение защо точно сега повдигат този казус, а не са го направили още преди да изтече хипотетичния мандат на Румен Янков, който, според тях, довършва Иван Григоров.

Въпреки че не е сред депутатите, отправили питането, шефката на правната комисия Анелия Мингова защити тезата им. Според нея този казус бил правно актуален именно в настоящия момент, когато предстои приемането на промените в закона за съдебната власт, наложени след измененията в конституцията. Тези изменения касаят имунитета, мандатността и несменяемостта на магистратите, но не засягат директно тримата висши магистрати, сред които е и Иван Григоров.

Обяснявайки защо НДСВ е избрало точно този момент, Мингова заяви още, че след избора на новия състав на Висшия съдебен съвет през декември м.г., трябва да бъде изяснен и въпросът кой председателства Върховния касационен съд. Необходим е еднакъв подход към всички нива на административното ръководство на съдебната власт, включително и към най-високите, добави тя пред Mediapool.bg.

Освен че Висшият съдебен съвет вече е в нов състав, половината от който бе избран от управляващото мнозинство в парламента, също в последните месеци на миналата година изтече мандатът на четирима от 12-те члена на Конституционния съд. На тяхното място НДСВ вкара двама конституционни съдии от парламентарната квота, а президентът и бивш лидер на БСП - един член на КС.

Според юристи е почти сигурно, че управляващите ще имат необходимото мнозинство във Висшия съдебен съвет, за да изберат нов председател на Върховния касационен съд. От средите на магистратите твърдят, че опитът да бъде сменен Иван Григоров се подкрепя и от главния прокурор Никола Филчев, който вкара в новия състав на ВСС свои верни хора.

Окончателният разрив между Григоров и Филчев - за които доскоро се твърдеше, че действат в тандем - дошъл от скандала около делото срещу Бриго Аспарухов за унищоженото досие на Атанас Тилев. Въпросът какво става с делото отново бе подновен, след като бившият шеф на разузнаването прекрати депутатския си имунитет и неуспешно се опита да стане координатор на спецслужбите като премиерски съветник. В отговор на медийни публикации от Върховния касационен съд съобщиха, че делото временно е замразено заради депутатския имунитет на Аспарухов и сега отново трябва да се поднови. Оказа се обаче, че месеци след като Аспарухов е станал народен представител, прокуратурата е поискала от съда делото "за послужване" и така и не го е върнала обратно.

От прокуратурата първоначално съобщиха, че делото е прекратено. Между заместниците на Григоров и Филчев се разразиха публични спорове. Съдиите твърдяха, че прокуратурата няма право да прекратява едно дело в съдебната му фаза. Прокурорите се опитваха да докажат, че делото не е било в съдебна фаза, а е върнато от съда на обвинителите за доразследване. В крайна сметка стана ясно, че делото не е прекратено, но по време на депутатстването на Аспарухов хората на Филчев са снели обвиненията срещу него за унищоженото досие.

Успоредно с депутатското питане за мандата на Иван Григоров, отново изплува и идеята за смяната на вътрешния министър Георги Петканов и преместването му като шеф на едно от двете висши съдилища. Този вариант се обсъждаше от НДСВ още при първите рокади в кабинета през юли м.г., при които Петканов запази поста си благодарение на натиска на Ахмед Доган. По същото време НДСВ с помощта на БСП успяха да парират опита на Иван Григоров и тогавашния шеф на ВАС Владислав Славов за нов председател на административния съд да бъде избран конституционния съдия Георги Марков. Именно тогава се заговори, че НДСВ не са доволни от Петканов като вътрешен министър и го гласят за шеф на ВАС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.