Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ и ДПС се радват на доклада от Брюксел, не споменават липсите

0 коментара

С официални изявления в пленарната зала, парламентарните сили днес оцениха оповестения вчера в Брюксел годишен доклад на Европейската комисия за напредъка на България в преговорите за присъединяване.

От управляващата коалиция НДСВ и ДПС подчертаха положителните елементи в доклада - признаването на функционираща пазарна икономика в България, напредъкът в съдебната реформа и борбата с корупцията. Тези моменти от годишния доклад бяха изтъкнати и от страна на дясната опозиция, както и от левицата.

Никога досега България не е получавала такава висока оценка за постигнатото за една година в своята подготовка за членство в Европейския съюз, отбеляза Панайотов. Желаната оценка, че България е страна с функционираща пазарна икономика, идва на фона на неколкократното повишаване на кредитния рейтинг на страната, отбеляза парламентарният лидер на НДСВ и изрази надеждата си, че това ще увеличи чуждите инвестиции в страната.

Коалиционният му партньор от ДПС Юнал Лютфи също акцентира върху получаването на дългоочакваната оценка за функционираща пазарна икономика, което ще даде тласък на присъединяването ни към Евросъюза. Докладът на Европейската комисия означава - в България има сигурност за вашите инвестиции, България утре ще бъде член на ЕС, добави Юнал Лютфи. Депутатът от ДПС допълни, че трябва да продължи работата в областта на съдебната реформа и да се обърне сериозно внимание на стабилизирането на социалната сфера - повече инвестиции и повече работни места.

Вариации на тема 2007-ма

И от НДСВ, и от ДПС се опитаха уклончиво да обяснят липсата на твърд ангажимент от страна на Европейската комисия да признае като реална и възможна 2007 г., очаквана от България като дата за присъединяване към ЕС.

"ЕК ще подкрепя усилията на България и Румъния за присъединяването им към ЕС през 2007 г. - дата, която двете страни са си поставили като реалистична.", е записано в доклада на Брюксел.

Това изречение бе разтълкувано от Пламен Панайотов като "потвърждение на готовността на ЕС за съдействие при постигане на набелязания срок за членство на България в съюза, за неговата обективност и постижимост". Парламентарният лидер на НДСВ изрази надежда, че на срещата на Европейския съвет в Копенхаген България ще получи ясен политически сигнал за пълноправно членство в ЕС.

Днес е знаменателен ден за България, защото за първи път заедно с доклада на Европейската комисия има и стратегия, в която се посочва и датата 2007 г., през която има много голяма вероятност България и Румъния да се присъединят към ЕС, бе трактовката на колегата му от ДПС Юнал Лютфи.

Муравей Радев от ОДС обаче отбеляза, че Европейската комисия никъде не казва, че България е готова през 2007 г. да стане редовен член на ЕС, затова всички институции, и най-вече управляващите, оттук нататък трябва да положат усилие, за да стане нашето желание реалност.

Като прочетем какво пише в доклада за така наречената дата за присъединяване, ние на практика ще разберем, че такъв ангажимент от страна на Европейската комисия няма, каза и Румен Овчаров от БСП. Той добави, че този ангажимент може да стане факт след два месеца в Копенхаген, ако България успее да се пребори за реална пътна карта за присъединяване.

Гвоздеят на трактовките заби лидерът на ДПС Ахмед Доган. Подгонен от журналистите в кулоарите на парламента с въпроса защо липсва ангажимент на ЕС, отговорът на коалиционния управляващ партньор бе: "То не е естествено да получим дата. Никой не може да ви даде дата. Аз мога ли да ви обещая, че след 4-5 години ще ви обичам?". Така и не стана ясно, щом няма смисъл да чакаме "любовни обещания" от Брюксел, защо управляващите от една година непрекъснато повтарят, че България трябва да получи ясна пътна карта и дата за присъединяване в ЕС.

Управляващите мълчат за 3 и 4 блок в Козлодуй

Нито Пламен Панайотов, нито Юнал Лютфи не споменаха в изказванията си за записания в доклада на ЕК ангажимент на настоящото българско правителство да затвори 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" през 2006 година. На стр. 86 от документа пише: "Българското правителство наскоро обяви своето решение да затвори 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" през 2006 година. Правителството също така поиска от ЕС партньорска проверка на безопасността на блоковете". Тези две изречения обаче бяха отбелязани и от СДС, и от БСП.

Правителството трябва да изпълни решението на парламента и да не се ангажира със спиране на реакторите през 2006 г., заяви Муравей Радев. От името на ОДС той допълни, че ще потърси отговорност от управляващото мнозинство и от българското правителство, ако те не успеят да изпълнят парламентарното решение.

"Знаем, че в главата за енергетиката в доклада е отразена неадекватната позиция на българското правителство по отношение на 3 и 4 блок на АЕЦ. От нас с вас зависи как ще я променим", заяви и Румен Овчаров от БСП. Левицата призова за консолидация на действията на всички политически сили, за да се реализира един от най-важните стратегически приоритети на България - членството в ЕС.

Паси пак се оправдава с ОДС за АЕЦ "Козлодуй"

Снощи пред bTV, външният министър Соломон Паси се опита да прехвърли поетия от кабинета Сакскобургготски ангажимент за спирането на двата ядрени реактора върху предишното правителство на ОДС. Това стана по време на краткото му участие в "Шоуто на Слави", посветено изцяло на годишния доклад на Европейската комисия.

На въпрос на водещия, свързан със записаното в доклада по отношение на 3 и 4 блок, Соломон Паси се върна към меморандума между кабинета Костов и Брюксел от 1999 г. В отговора си той спомена 2008 г. като дата за затваряне и на двата реактора, представена като българската позиция от предишното правителство. След което каза, че в меморандума кабинетът Костов е поел ангажимента да затвори 3 и 4 блок в най-ранната възможна дата. Министър Паси попита риторично:" Кажете ми, от 2006, 2007 и 2008 г. - коя е най-ранната възможна дата?".

В изявленията си пред bTV външният министър не цитира точните текстове от двата документа - първият, подписан през 1999 г., вторият, приет от настоящия кабинет и представен в Брюксел преди две седмици именно от Соломон Паси.

Пасажите в меморандума от 1999 г., коментирани от Паси, гласят буквално следното: " Българското правителство се ангажира окончателно да затвори блокове 1-4 на АЕЦ Козлодуй в най-ранните възможни срокове. В този контекст и въз основа на ангажирането на Европейската Комисия за предоставяне на финансова помощ, както е заявено по-долу, българското правителство се ангажира окончателно да затвори блокове 1 -2 на АЕЦ преди 2003 г. В случай на актуализиране на енергийната стратегия, което ще бъде завършено през 2002 г., България ще вземе решение, съгласувано с Комисията и взимайки предвид Споразумението за ядрена безопасност и други релевантни фактори, за дати за окончателно затваряне на блокове 3 и 4, което ще стане преди сега предвидените дати за затваряне на блоковете, съответно 2008 г. и 2010 г. Позицията на Комисията е, че окончателното затваряне на тези блокове ще стане най-късно през 2006 г."

Представената преди 2 седмици от Соломон Паси нова позиция на настоящето българско правителство, гласи: "България приема общата позиция на ЕС / CONE-BG 79/01 / относно затварянето на блокове 3 и 4 на АЕЦ "Козлодуй" и се ангажира тези блокове да бъдат затворени през 2006 г. Относно механизма на партньорска проверка под егидата на Европейския съвет, България очаква мисия за такава проверка да се състои във възможно най-кратък срок след временното затваряне на преговорите по глава 14, преди края на преговорите като цяло".

Сравнявайки двата текста, става ясно защо във вчерашния доклад на Европейската комисия бе записано, че "Българското правителство наскоро обяви своето решение да затвори 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" през 2006 година".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.