Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ вместо съда ще защитава обществения интерес в сделките за БТК и Булгартабак

0 коментара

Парламентът и правителството, вместо съдебния контрол, ще гарантират обществения интерес в стратегическите приватизационни сделки, стана ясно от обяснения на царски депутати за внесените вчера привечер поправки в закона за приватизация. С тях НДСВ и ДПС забраняват съдебния контрол върху стратегически сделки.

Управляващите се позоваха и на екстрадирането на чужденци от България, ако са заплаха за националната сигурност на страната. В тези случаи законът е изключил съдебното обжалване.

Всички подписали поправките тази сутрин твърдяха, че те не противоречат на Конституцията, макар че ръководството на парламентарната група както снощи, така и днес, мълчи по въпроса. 32-ма царски депутати, включително и парламентарният шеф Огнян Герджиков, не са сложили подписите си под поправките. Част от тях обявиха, че не са съгласни и няма да подкрепят промените, други се оправдаха за липсата на подпис с отсъствието си вчера от пленарна зала.

На действията на управляващите съдебната система отговори със завидна бързина, която рядко демонстрира в други случаи. Вчера Върховната административна прокуратура поиска ВАС да обяви за нищожно решението на АП за избор на "Вива венчърс" за предпочетен купувач. Веднага, още днес ВАС отговори, че е насрочил делото, а първото заседание ще бъде само след 2 седмици - на 27 декември. Утре ВАС ще гледа друго дело срещу сделката за БТК, инициирано от Интернет - общество.

БТК и Булгартабак като Чорни и Ершов

Конституционният съд вече се е произнасял, че когато има оправдан обществен интерес, определени административни актове могат да се изключват от процеса на обжалване, обясни мотивите на мнозинството Константин Пенчев. Той се позова на решение на КС по повод актове от времето на правителството Костов. Става дума за заповедите за изгонване от България на чужденци, представляващи опасност за националната сигурност. Тези заповеди, с които от България през 2000-та година бяха изгонени Чорни и Ершов, също не се обжалват.

НДСВ твърди, че в стратегическите сделки, каквито са тези за БТК и Булгартабак, също има обществен интерес. Сделките са важни за цялото общество и заради това трябва да бъдат приключвани в обозримо бъдеще, а съдебните процедури по обжалване ги бавят, са аргументите на управляващите.

Пак по думите на Пенчев, мнозинството е записало две гаранции, които да защитят обществения интерес. Вместо съдебната власт, в случая това ще правят парламента и правителството. Първата гаранция е, че това изключение се отнася само за сделки, чиито приватизационни стратегии са одобрени от парламента. И втората е, че при тези сделки не само АП, а и Министерският съвет трябва да одобрява както избрания купувач, така и окончателните параметри, записани в приватизационния договор.

Тезата на Пенчев бе подкрепена и от Кемал Еюп от ДПС, според който също няма нарушение на Конституцията. На въпрос притеснява ли се, че се изземват права на съдебната власт, Еюп отговори: "Мен ме притесняват показните действия на съдебната власт. Това разяжда държавността".

Вицепремиерът Николай Василев отново бе най-откровен с изявлението си, че на политическа атака се отговаря с политически средства. Той отрече поправките да нарушават конституцията. Василев се опита да отрече и че промените в закона се правят специално заради приватизацията на БТК и Булгартабак с обяснението, че те били принципни и имена на дружества не се споменават. На напомнянето, че парламентът е приел стратегии само за БТК и Булгартабак, вицепремиерът отговори, че догодина може да има още 10 други стратегии.

32 подписа на царски депутати липсват

32 депутати от НДСВ не са се подписали под внесените снощи поправки.

Сред тях е председателят на парламента Огнян Герджиков, който днес заяви, че ще се произнесе официално едва когато се запознае дали текстът отговаря на Конституцията. Заместничката му Камелия Касабова от НДСВ също не се е подписала.

Част от останалите се оправдаваха, че вчера не са били в парламента, други директно заявиха, че няма да подпишат и няма да подкрепят промените.

Милена Милотинова отсъствала от парламента, а на Атанас Василев му паднала батерията и не могли да го повикат, за да си сложи подписа - звучаха част от обясненията. "Ей сега ще изтичам да го подпиша", побърза да оправдае отсъствието си Борислав Спасов пред медиите.

Иван Козовски, Клара Петкова и Петя Гегова, член на политическия съвет на НДСВ обаче бяха категорични, че поправката не им харесва и няма да я подкрепят в пленарна зала.

Вярвам в обективността и компетентността на българската съдебна власт, заяви Козовски, според когото промяната противоречи на Конституцията и единствената ѝ цел е приключването на сделките за БТК и Булгартабак.

Не ми харесва подхода. Няма да го подкрепя, се мотивира Клара Петкова. Може ли така да се решава един проблем, допълни тя.

Същото заяви и членът на политическия съвет на партия НДСВ Петя Гегова. Тя обяви, че ако текстът остане в този си вид, ще се въздържи при гласуването.

Промените не нарушават Конституцията, друг е моралният въпрос, коментира Николай Бучков, който вчера подкрепи поправките с особено мнение.

Реалният проблем е, че действащата Конституция има много пробойни. Това е една от слабостите на основния закон, не упреквайте политическа сила, която спазва Конституцията, използвайки пропуските в нея, каза Бучков.

Но и според него подходът на управляващите по казуса е погрешен. Бучков твърди, че тези, които не са си гледали работата при двете сделки, ще си понесат отговорността. По думите му има административни недоглеждания при сключването на сделката за БТК, като главен отговорник Бучков посочи транспортния министър Пламен Петров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.