Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не е наша работа да вадим служебните дела на вербовчиците от ДС

31 коментара
Не е наша работа да вадим служебните дела на вербовчиците от ДС

В данните, които комисията е публикувала от проверката на ръководствата на националните телевизия и радио, две имена рязко се открояват като вербовчици и водещи офицери с най-много агенти: Цветан Бузовски и Страцимир Никифоров. Какви са били техните позиции в Шесто управление на ДС?

Комисията, която имам честа да оглавявам, по закон е задължена да установи и обяви принадлежност към бившите тайни служби на лицата, заемали и заемащи публични длъжности и дейности след 1989 г. При изготвяне на решенията при обявяване, при попълване на изискуемите по закон таблици, се посочват трите имена на вербувалия и ръководилия ги щатен служител. Тази информация се съдържа в справочните документи на обявяваното публично лице, за което е установена принадлежност към органите.

Не влиза в задълженията на комисията да разследва подробности около служебните дела на водещите офицери. Тази възможност е предоставена на изследователи и публицисти, които по установения ред могат да подадат заявление и да изискат документите на щатните служители и съответно се запознаят с тяхното съдържание. Разбира се, това право имате и вие като журналист.

Не е ли редно комисията да публикува в своите решения информация към кое управление, кой отдел и кое отделение е съответният офицер от ДС**?

Подобно изискване не е залегнало в закона, но при внимателен прочит на нашите решения, в които публикуваме имената на секретните сътрудници, ние вписваме службите, отделите и отделенията, към които те са сътрудничели. След като споменаваме имената и на водещите офицери, то лесно би могло да се направи връзка към кое звено е работил и съответният офицер.

Вижда се, че повечето от агентите в ръководствата на телевизията и радиото са били към Първо и Второ отделение на Първи отдел на Шесто управление, които са били за "борба с идеологическата диверсия по линия на творческата интелигенция". Но те са били прехвърляни и към Девети отдел на Шесто управление. С какво се е "борил" този отдел?

Отделите и наименованията на управленията на Държавна сигурност се променят през годините. Много често те се вливат едни в други, а след това се обособяват като самостоятелни звена.

Опит да структурира тези промени през годините е направил Момчил Младенов в своята книга "Машина за легитимност – ролята на Държавна сигурност в комунистическата държава”. Той се позовава изцяло на документи на тогавашния Централен комитет на БКП, а, както знаем, решенията за тези промени са били одобрявани именно там.

За дейността на Девети отдел бих ви препоръчал да прехвърлите книгата на Димитър Иванов "Шести отдел". В нея той посочва, че единствената промяна, извършена през 1989 г., е обособяването на Девети отдел, натоварен с работата по средствата за масова информация и обществените организации, което преди това е било в ресора на първи отдел.

Ако в решенията ви редът на посочване на отделите е хронологичен, повечето от журналистите-агенти са били прехвърляни от Първо и Второ отделение на Първи отдел към Девети отдел, а след това към Първи отдел, Пето отделение. Какво представлява Пето отделение на Първи отдел на Шесто управление ? Имате ли вече представа за структурните промени в ДС?

На този въпрос вече отговорих. Не е в задълженията на членовете на комисията да разследват структурите на бившите тайни служби. Разбира се, ако някой има изследователски интерес, винаги може да направи това, като се запознае сам с документите.

Изглежда, че към 1988-1990 ръководствата на телевизията и радиото са били доминирани от агенти, чийто водещ офицер или вербовчик са били Цветан Бузовски и Страцимир Никифоров. Колко хора в йерархията на ДС за знаели самоличността на даден агент?

Едва ли може да се засекат по документи подобни данни. Вероятно за всяко отделение, отдел, служба степените на йерархия са били различни. От значение е и чинът на съответния оперативен работник. Ако ви интересуват подробности от такъв характер, бихте могли да издирите визираните от вас лица и да разговаряте лично с тях.


*Даниела Горчева е главен редактор на списание "Диалог", Холандия.

** Според Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към ДС и разузнавателните служби на БНА (известен като закон за досиетата), чл. 9 "при осъществяване на дейността си комисията: (1) издирва, събира, проучва, анализира и оценява документи, съдържащи информация за дейността на органите по чл. 1.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. orthodox
    #34

    Трябва да се търси отговорност на комунистическите дейци и на хората, управлявали България, а не да се търсят войниците и изпълнителите. Трябва да има институт за национална памет както в Полша, но да се държи сметка на комунистите и на хората на Москва, а не на национални фактори, много от които са работили с омраза към Партията и подчиненото положение на България към СССР. Впрочем днес командва специализанта на Европа, което пак си е форма на зависимост на България - както и през соца.

  2. РОМАЛИНА
    #33

    Естествено че офицерите ще останат на сянка. Защото цялото отваряне на досиетата има за цел да скрие тях и да хвърли вината за цялата мерзост на жертвите им - вербуваните нещастници. По този начин офицерите излизат патриоти и пазители на реда, а вербуваните - мръсници. Такава е целта на закона според който се извършва разкриването.

  3. Pitasht
    #32

    .

  4. хм
    #31

    "Не влиза в задълженията на комисията да разследва подробности около служебните дела на водещите офицери" а какво им влиза в работата?

  5. boby1945
    #30

    затова са отхвърляли и повече работа!

  6. Realistka
    #29

    Даниелке,що не интервюираш Цоня Събчева?Тя нали е твоя първа дружка! Първа демократка в Радиото, дето на всичко отгоре е провеждала и чистки там.Ченге нещастно е тя! А и досега (предполагам) е гл.редактор на вестничето "Вестникът",дето го финансираше Венко Бешков, който също се оказа в списъка на ДС...Боже! Боже! Тези свински черва - не свински грип, ще ни умори!

  7. Vodesht oficer
    #28

    I teb da te biah pipnali ti 6te6e da guka6. Blagodari se na tova 4e ne si bil interesen

  8. reakzioner
    #27

    Не, на баба ти кюлотите съм обул!

  9. Дилмана
    #26

    Реалистка, Не разрешавам да се обръщаш към мен по тоя фамилиарен начин: точно, колкото Вера Михайлова ми е "първа дружка", толкова и Цоня Събчева. Опитай се да си сдържаш злобата и простотията, за да не се наложи да ти припомням чл. 148 от НК.А ако много те напъва, следвай примера на цар Мидас Магарешките уши.

  10. reakzioner
    #25

    Ти пък за коя се вземаш? Не позволявала??? Пък и с НК заплашва! Патка с патка!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.