Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЕК подписа с три австрийски фирми за изграждането на хидровъзел Цанков камък

0 коментара

Националната електрическа компания подписа с австрийските фирми - VA TECH HYDRO GmbH & Co, VERBUNDPLAN GmbH и ALPINE MAYREDER BAU GmbH първите два договора за изграждане на хидровъзел Цанков камък.

Проектът се реализира на основата на Меморандум за разбирателство за двустранно сътрудничество между България и Австрия за изпълнение на съвместни проекти по Протокола от Киото.

Общата стойност на проекта е около 200 милиона евро. Финансирането е чрез банкови кредити, които ще бъдат осигурени без държавна гаранция. За половината от сумата (100 млн. евро) ще бъде осигурен експортен кредит, гарантиран от австрийската банка Oesterreichische Kontrolbank Aktiengellschaft (ОеКВ).

Останалите 100 млн. евро ще се осигурят чрез търговски кредит, в който с приоритет ще участват банки, опериращи на българския пазар, както и международни банки, които имат клонове у нас.

Участието на Австрия в съвместната реализация на Хидровъзел Цанков камък ѝ позволява да изкупи от България спестените емисии от въглероден двуокис, вследствие от изграждането на каскадата и да ги използва за покриване на задълженията си в рамките на Протокола от Киото.

По време на строителните работи на хидровъзел Цанков камък ще бъдат разкрити до 700 нови работни места. След завършване на строителството за нуждите на експлоатацията на хидровъзела ще бъдат ангажирани около 50 работници и специалисти.

Хидровъзел Цанков камък е разположен на р. Въча, която е една от големите български реки. В момента на р. Въча се намират в експлоатация шест ВЕЦ с обща инсталирана мощност 446 МВт и годишно енергийно производство 543 ГВтч.

Хидровъзелът ще бъде разположен в средния участък на реката. Проектът за изграждане предвижда изграждането на :

- язовир Цанков камък с обем 111 млн. куб. м., включващ изграждането на първата в България дъгова куполна язовирна стена с двойна кривина с височина 125 м;

-ВЕЦ Цанков камък с инсталирана мощност 80 МВт и с годишно електроенергийно производство 185 млн. кВтч;

- подземна напорна деривация с обща дължина 540 м.

Срокът за изпълнение на проекта е пет години от датата на започване на основното строителство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.