Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Непредвидими резултати от референдума за отделянето на Черна гора

0 коментара

Социологическо проучване на Държавния департамент на САЩ, извършено в периода 28 септември - 2 октомври 2001 г., показва, че точно 50 % от гражданите на Черна гора искат отделяне от Югославия. Против отделяне на Черна гора биха гласували една трета /32 процента/ от включените в изследването 1020 черногорци на възраст над 18 години. Само 18 процента от анкетираните черногорци отговарят, че са решили да не участват в референдума.

На въпрос дали подкрепят идеята за бойкот на референдума за независимост, само една трета /36 процента/ са отговорили положително. В сравнение с юни подкрепящите бойкота са намелели с 10 процента. Идеята за бойкот се лансира от проюгославската опозиция, която се надява да постигне участие в референдума на по-малко от 2/3 от избирателите в републиката и така да обезсили резултатите му.

Проучването на Държавният департамент, което носи гриф "поверително", се появява в черногорския в. Виести, след като в края на миналата седмица черногорският президент Мило Джуканович заяви, че референдум за отделяне на Черна гора от Югославия ще се състои през април 2002 година.

САЩ, ЕС и ОССЕ заемат позицията, че референдум за независимост трябва да събере квалифицирано мнозинство от гласовете на цялото население на Черна гора. На тази подкрепа се опитва да стъпи опозицията, като се надява, че с призивите за бойкот на референдума ще постигне толкова ниска избирателна активност, че да постави под въпрос резултатите.

Анализът на резултатите от последното проучване обаче показва, че независимо от призивите, на референдума вероятно ще се явят достатъчно черногорци. При това положение евентуален бойкот даже ще има обратен ефект, тъй като ще предизвика относително натежаване на гласовете на сепаратисткия блок на Джуканович и ще доведе до много убедителни проценти за отделяне на Черна гора.

От края 1999 г. Джуканович иска Черна гора да се отдели от Югославия и да добие статут на напълно независима държава.

Сегашното федерално ръководство на Югославия, както и съюзът "Заедно за Югославия" поддържат становището, че моделът на минималната и функционална федерация е най-добрата правна и конституционна рамка за предефиниране на отношенията между Сърбия и Черна гора. Властите в Белград изтъкват, че всяко ново повдигане на въпроса за границите би предизвикало нов кръг потенциални спорове на Балканите. Подобна позиция се споделя както от другите балкански държави, така и от международната общност.

През април 2001 г. в Черна гора се поведоха парламентарни избори, които противопоставиха сепаратисткия блок на Джуканович "Победа за Черна гора" и федералистки настроения съюз "Заедно за Югославия". Въпреки очакванията, коалицията на Джуканович спечели с минимална преднина от 2% и не успя да получи абсолютно мнозинство в парламента. Високопоставени европейски представители още тогава коментираха, че изборите не са дали категоричен мандат за провеждането на референдум, тъй като обществото очевидно е дълбоко раздвоено по въпроса за бъдещия статут на Черна гора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.