Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Несполучлив опит на Михо Михов да се оправдае за критиките от Брюксел

0 коментара

Прегледът на структурата на силите на Българската армия - тоест подготовката на армията за оперативна съвместимост с НАТО, непрекъснато е бил ръководен от политическото ръководство на Министерството на отбраната и не е имало никакви самостоятелни действия от страна на Генералния щаб или негови органи. Това заявява в предоставено до медиите писмо шефът на ГЩ ген.Михо Михов. Писмото е изпратено до зам.председателя на парламента Асен Агов, до външния министър Соломон Паси и до председателя на парламентарната комисия по външна политика и отбрана Станимир Илчев. От пресцентъра на военното министерство заявиха, че писмото е съгласувано с министъра на отбраната Николай Свинаров.

Отвореното писмо на ген.Михов е по повод на скандала, който се разгоря миналия месец във връзка с критичното становище на НАТО за последния доклад, изпратен от София в Брюксел през август.

В писмото си ген.Михов се обявява против "политическите интерпретации" и предоставя пространни разяснения, от които излиза, че не само сегашното политическо ръководство на министерството на отбраната, но и предишното - това от управлението на ОДС, е дало картбланш за документа, изпратен през август за Брюксел.

Михов посочва факта, че на 13 август на Съвет по отбраната към министъра на отбраната Николай Свинаров злополучният документ е бил приет, като на съвета са присъствали бивши зам.министри от екипа на Бойко Ноев и назначените до момента нови зам.министри. Но пропуска да изброи имената. Защото ако го бе направил, щеше да стане ясно, че от стария екип на 13 август присъства само Мустафа Кючуков - зам.министърът, който отговаря за финансовите дела в министерството и въобще не се занимава с подготовката на Българската армия за оперативна съвместимост с НАТО, според източници от военното ведомство.

Михо Михов пропуска също да отбележи факта, че одобрения на 13 август документ е изпратен в Брюксел, без да е минал през Министерския съвет - както това е станало с първоначалния вариант на документа още през октомври 2000 г., и без да се използва задължителната дипломатическа процедура чрез министерството на външните работи.

Опитът на генерала да се оправдае

Според хронологията на работата по прегледа, представена от Михов, събитията започват от края на декември 2000 г., когато началникът на Генералния щаб е изпратил предварителен преглед до министъра на отбраната. След това прегледът е актуализиран и новият вариант е приет от Съвета на началник-щабовете и Съвета по отбрана на 22 февруари 2001 г., като получил положителната оценка на експерти от разширения екип на НАТО по време на консултации в края на същия месец. В началото на март премиерът Костов е уведомен от Бойко Ноев за актуализирания вариант.

Със заповед от 21 март Бойко Ноев възлага на работна група от Генералния щаб и Министерството на отбраната с ръководител зам.началникът на ГЩ, до юли 2001 г. да изготви окончателния цялостен преглед на структурите на силите и да го внесе за обсъждане в Съвета по отбрана до края на юли.

През юни е извършен втори кръг от консултации с екипа на НАТО в Брюксел и София, на които е уточнено, в съответствие с препоръките на екипа, окончателният вариант на доклада да бъде представен до края на август.

В писмото си Михов споменава, че прегледът е обсъден в Съвета на началник-щабовете и на специално заседание при президента.

На 13 август работната група е предоставила прегледа за обсъждане и приемане в Съвета по отбрана при министъра на отбраната - вече Николай Свинаров, в който са взели участие зам.министри от стария и назначените до тази дата зам.министри от новия кабинет, пише ген.Михов. По думите му на 7 септември е получена информация от Постоянната дипломатическа мисия на България в НАТО за състояли се разговори с екип по планирането от Международния секретариат на Пакта, в която са посочени допълнителни препоръки и виждания по окончателния доклад. Със заповед от 17 септември министърът на отбраната назначава нова работна група за внасяне на необходимите корекции.

На тази основа в момента тече работа за включване в прегледа на последните препоръки от НАТО, информира ген. Михов, като целта е до края на октомври докладът да се представи за одобрение от правителството.

Писмото на началникът на Генералния щаб завършва с изречението, че въпросът за Прегледа на структурите на силите на Българската армия е от съществено значение за националната сигурност на България и нейното приобщаване към ценностите на Алианса и следва да бъде предпазен в максимална степен от излишно политизиране.

Истинската хронология на събитията

Обяснението на Михов изглежда точно и по войнишки стегнато, ако не се пропускаха части от хронологията, които дават съвсем друг вид на цялостната картина.

Историята на прегледа започва още през лятото на 2000 г., когато се изготвя първия доклад по прегледа за оперативната съвместимост на армията с НАТО. След съгласуване в Министерския съвет, през октомври докладът се изпраща чрез Външно министерство на НАТО.

Последва критичното писмо на генералния секретар на НАТО Джордж Робъртсън, за което тогава писаха и медиите. В края на ноември делегация от МО отива в Брюксел, за да се изясни проблема и насоките, в които работата да продължи. След това министърът на отбраната Бойко Ноев създава работната група начело с ген. Маринчев, в която участва и ръководителят на дирекция "Планиране на отбраната" в МО.

След като през март на срещата 19+1 става ясно, че цел 28 - прегледът на структурата на силите, е ключова във връзка с разширяването на Алианса през 2002 година, лично Петър Стоянов на срещата си с Джордж Робътсън в края на април иска консултации от страна на Алианса при подготовката на окончателния доклад.

През юни наистина е извършен втори кръг консултации с НАТО, но на базата не на доклада, подготвен от работната група начело със зам.шефът на ГЩ, а на преработен вариант от Министерството на отбраната. В края на юни в България пристигат и експерти на НАТО, които няколко дни работят с експерти на МО и ГЩ и въз основата на преработения вариант от МО се изготвя протокол с препоръки какво трябва да залегне в документа, чийто краен срок за изпращане в Брюксел е определен на 20 юли. Работата отново е възложена на работната група начело със зам.шефа на ГЩ.

Срокът наближава, а докладът не се появява. Медиите информираха, че на 15 юли президентът се срещна с шефът на Генералния щаб и с началниците на родовете войски - същата среща, за която споменава в писмото си ген. Михов. Но пропуска да уточни, че на нея Петър Стоянов е препоръчал да се изготви алтернативен вариант и до края на юли документът да се изпрати в НАТО.

9 дни след тази среща правителството на Иван Костов предава властта на правителството на Симеон Сакскобургготски.

Вариантът на доклада, подготвен от работната група, наистина е обсъден на 13 август от Съвета по отбрана към министъра на отбраната Николай Свинаров, на който присъства бившият зам.министър по финансите в министерството.

Разрешението от министър Свинаров е факт. Сроковете са изпуснати и докладът се изпраща в Брюксел, без да е минал през правителството, както е било при първоначалния вариант от октомври 2000-та година, и без да се използват задължителните дипломатически процедури чрез Министерството на външните работи.

Опитът на ген. Михов да скрие собствената си отговорност за несполучливия документ зад зам.министрите от стария екип най-малкото не прави чест на един генерал. Който при това миналата седмица заяви патриотично, че е български офицер, роден от българска майка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.