Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Неутралитетът се отразява отрицателно на швейцарския оръжеен износ

5 коментара
Снимката е илюстративна, ЕПА/БГНЕС

Швейцарският оръжеен износ спада с над една четвърт за миналата година, обяви правителството в Берн. Критици отдават отрицателната тенденция на неутралитета на Конфедерацията, блокиращ реекспорта на оръжие и боеприпаси швейцарско производство за Украйна, съобщи Ройтерс.

Експортът на военна продукция бележи спад от 27 процента, сривайки се до равнището от 696,8 милиона швейцарски франка (788.06 млн. долара), отчита Федералният департамент по икономическите въпроси (министерството на икономиката на Швейцария - бел. ред.).

За сравнение през предходната 2022 г. реализираният приход от оръжеен износ възлиза на 955 млн. франка.

Въпреки дългата си традиция на неутралитет Швейцария е един от най-големите доставчици на военна продукция - на 14-то място в света за 2022 г., сочат данните на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (СИПРИ).

За миналата година алпийската страна е изнесла въоръжение за 58 страни при 60 година по-рано. Най-големият потребител на швейцарска военна продукция е била Германия, следвана от Дания, а най-крупните договори за износ са били за боеприпаси и колесни бронирани машини.

От Федералния департамент не уточниха причините за спада в миналогодишния експорт, но според сдружението на производителите от швейцарската военна промишленост "Суиснем" (Swissnem) принос за това има забраната за реекспорта на оръжие.

Според законодателството за неутралитета на Швейцария Берн не може да одобрява искания на трети страни за предоставяне на оръжия швейцарско производство на Украйна, тъй като тя в момента е зона на международен въоръжен конфликт.

"Някои предприятия загубиха поръчки поради опасения, свързани с швейцарските регулации, а други обмислят намаляване на инвестициите си в този бизнес", каза пред Ройтерс директорът на "Суисмем" Щефан Брупбахер, преди да бъдат огласени данните за износа.

През 2022 г. Испания, Дания и Германия получиха отказ от Швейцария да предоставят въоръжение на Украйна, което обтегна отношенията на Берн с тези страни и предизвика безпокойството на швейцарската оръжейна промишленост, включваща местни филиали на такива многонационални компании като "Локхийд Мартин" и "Райнметал", а също редица по-малки фирми.

"Суисмем" заяви, че швейцарската военна индустрия зависи от износа и не може да си позволи да разчита само на поръчките от армията на Швейцария, за да оцелее.
Брупбахер каза, че "догматичното тълкуване" на неутралитета пречи на реекспорта на швейцарски оръжия и боеприпаси, закупено от други страни преди години. Много държави не разбират позицията на Швейцария, добави той.

"Искаме необходимостта да се дава разрешение за реекспорт да отпадне за всички онези страни, които подобно на Швейцария спазват международните оръжейни конвенции", заяви Брупбахер. "Това няма нищо общо с правната дефиниция на неутралитета", добави той.

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #5

    Глупаци!

  2. ABV
    #4

    Ха-ха-ха... Изглежда путЬю е успял да накара дори швейцарците да се замислят за НАТО.

  3. Гьорче Петров Н
    #3
    Отговор на коментар #1

    Eating Fido - or Tiddles - might be more commonly associated with China and Vietnam, but rustling up a slice of cured dog meat to enjoy as a snack is not unusual in rural areas of central and eastern Switzerland, Tages Anzeiger claims.

    There are no statistics on the number of dogs and cats killed every year in Switzerland and social disapproval of dog-eating means the practice is shrouded in secrecy. No commercial abattoirs slaughter dogs or cats, but farmers in the Appenzell and St Gallen cantons

  4. Гьорче Петров Н
    #2

    Тия ЯДАТ КУЧЕТА, KOTKI... https://www.thelocal.ch/20121227/dogs-still-eaten-in-switzerland

  5. anton nikolov
    #1

    Затова пък да продаваш имоти на рашистки престъпници и да им пазиш окрадените пари в банките си е много доходно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.