Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Неяснотите по съдебния закон бавят преговорите с ЕС

0 коментара

България няма да успее да затвори до края на тази година преговорната глава 24, свързана с правосъдието и вътрешните работи, заяви министърът по европейските въпроси Меглена Кунева. Тя се срещна с ръководството на МВР, за да обсъди постигнатото до този момент. След разговора зам.-министърът на вътрешните работи Бойко Коцев припомни, че главата трябваше да бъде затворена до края на декември 2002.

Проблемът е комплексен, отговори Кунева на журналистическите въпроси на какво се дължи забавянето - на проблемни точки в правосъдието или във вътрешните работи. Тя обаче добави, че образуваното в Конституционния съд дело срещу закона за съдебната власт, също затруднява преговорите. Преди време пленумът на Върховния касационен съд реши да атакува в КС изготвения от Министерството на правосъдието и приет от парламента закон за съдебната власт.

В редовния си доклад за напредъка на България за членство в ЕС, Еврокомисията подчерта, че програмата за реформа на съдебната система е частично изпълнена. Но допълни, че се осъществява по план. "Въпреки добрия неотдавнашен напредък в реформите, съдебната система остава слаба и почти няма конкретни промени в нейното функциониране", казаха още от ЕК. Цитираха и проучвания на общественото мнение, според които съдебната власт и юридическите професии са с висока степен на корупция.

"България е страна на произход, транзит и в по-малка степен дестинация за трафик на хора", бе записано още в бележките към глава 24. От ЕК отбелязаха, че още има да се желае по отношение на външните граници на страната и подготовката за Шенген.

Миналата седмица министърът на външните работи Соломон Паси заяви, че България е изправена пред опасност някои от европейските държави да поискат въвеждане на визи за нас заради нелегалната емиграция. Сред тези държави били Норлегия, Белгия и Холандия. После обаче той обяви, че опасността била елиминирана.

В началото на ноември френските власти арестуваха 80 български граждани, самонастанили се в изоставени хангари край Бордо. По същото време подобен скандал избухна и в Англия, където голяма група източноевропейци, сред които и българи, бяха отрити в изоставена къща в центъра на Лондон. Само месец преди това, през октомври, холандските власти екстрадираха за България втора група български проститутки. Тогава вътрешният министър Георги Петканов каза, че Белгия, Холандия и Германия имат най-много оплаквания от наши нелегални емигранти. През май от тези страни са били депортирани 483, през август - 471, а през септември - 653 българи.

Утре парламентарните групи на НДСВ и ДПС ще разгледат на съвместно заседание развитието на преговорния процес за членството на България в Европейския съюз, съобщиха от пресцентъра на мнозинството. Меглена Кунева ще изнесе доклад пред депутатите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.