Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Независимостта на медийния съвет се поставя под съмнение

0 коментара

Какво е първото ви впечатление от поправките на медийния закон, предложен от депутати от НДСВ?

Трудно е да имам цялостно мнение. Аз бях изключително изненадан, когато разбрах, че българският парламент е приел на първо четене промени в този закон през миналата седмица. Целта на конференцията беше да се започне дебат по въпроса, но се оказа, че сме закъснели. Мисля, че е много жалко, че не е имало повече дискусии. Бих предпочел да видя дебата тук, на тази конференция, но бързината, с която са прокарани поправките, правят това трудно. Струва ми се, че някои от основните правила, приети на международно ниво, не са спазени в новите поправки.

Кои са правилата, които не са спазени?

Моето впечатление е твърде общо, но то се отнася главно до независимостта на бъдещия медиен регулатор, чието име вероятно ще бъде сменено. Има обаче и позитивни моменти. Сливането на двата съществуващи регулаторни органа е положително и може да бъде от полза за частните радиостанции. Но изборът на членовете на Националния съвет за радио и телевизия е много важен момент и аз имам чувството, че някои от промените поставят под съмнение независимостта на целия съвет.

В България има спекулации, че тези поправки се правят, за да бъдат сменени сегашните членове на НСРТ. Какво мислите вие за това?

За мен, разбира се, е трудно да направя оценка. Това е често срещан начин на действие в много страни от този регион. Разбира се, аз не съм в състояние да го коментирам. Единствената ми тревога, е, че новото правителство трябва винаги да мисли за хората, които ще ги наследят, а това ще стане непременно в една демократична страна. Ако целта е единствено да бъдат сменени членовете на сегашното ръководство, това е проява на късогледство, тъй като след 4-5 години България ще се нуждае отново от друг медиен закон. Аз като френски гражданин разбирам това много добре, защото в началото на 80-те години във Франция се водеха постоянни борби коя политическа сила да има влияние в медийния съвет. Най-накрая обаче политиците си дадоха сметка, че е най-добре да има един истински независим, отворен и прозрачен медиен съвет. Когато променяш медийните закони, като преследваш политически цели, това винаги изглежда съмнително.

Аз съм тук и съм готов да помогна за подготвянето на нов по-съвършен медиен закон. За съжаление никой от Народното събрание или българското правителство не е потърсил Съвета на Европа за помощ. Този нов български закон ще бъде много внимателно анализиран в Съвета на Европа на ниво министри и на ниво Парламентарна асамблея.

Интервюто е излъчено по Би Би Си

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.