Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нобеловата награда на иранска правозащитничка разбуни духовете

0 коментара

Иранската адвокатка и защитничка на правата на човека Ширин Ебади получава тазгодишната Нобелова награда за мир.

Ширин Ебади е позната като адвокат в целия Иран. Те беше първата жена - съдия в страната, но беше заставена да напусне след Ислямската революция през 1979 г., предаде Би Би Си. Нобеловият комитет определи г-жа Ебади като "стабилен професионалист, смела личност, която никога не е се е скрила заради заплахите към собствената ѝ сигурност.

Иранското правителство си оттегли декларацията

Говорител на правителството на Иран първо приветства наградата на Ширин Ебади, но по-късно оттегли декларацията си, предаде АФП.

Ние сме щастливи, че една иранска жена и мюсюлманка получава отличие от международната общност, каза по телефона за АФП говорителят на правителството Абдула Раземандех. По-късно обаче той оттегли думите си, като поясни, че е говорил от собствено име, а не от името на правителството.

Нобеловият комитет в Осло обяви, че присъжда наградатана Ебади заради "дейността ѝ за защита на човешките права и насърчаване на демокрацията".

Изборът на Ширин Ебади беше изненада, тъй като 83 - годишният папа Йоан Павел Втори беше смятан за фаворит сред всички 165 номинирани, особено на фона на спекулациите, че е вече е близо до смъртта.

Нобеловият комитет подчерта, че на избора на Ебади трябва да се гледа като на послание за човешките права.

"Това е послание към иранския народ, към мюсюлманския свят, към целия свят, че човешките ценности, борбата за свобода, битката за свобода на жените и децата трябва да имат централно място", заяви Мьоес.

"Аз се надявам наградата за мир на г-жа Ебади да засили и да даде подкрепа на каузата на човешките права в Иран", добави той.

Ширин Ебади е 11-тата жена, която печели наградата и третият представител на мюсюлманската религия.

Напрежение в Иран

Дори когато новината за присъждането на наградата беше водеща тема по целия свят, иранската държавна телевизия дори не спомена за събитието, предаде кореспондентът на Би Би Си. По-късно иранските държавни медии съобщиха новината без официален коментар. Отделните отзиви обаче отразяват разцеплението между реформаторското правителство на президента Мохамад Хатами и влиятелните хардлайнери, отбелязва Ройтерс.

Наградата е послание, че Европа смята да продължи да оказва натиск върху Иран по въпроса за правата на човека. Това е политически акт с конкретна цел, каза пред Ройтерс Амир Мохебиян, редактор от твърдолинейния вестник Ресалат.

Но вицепрезидентът Мохамад Али Абтани - един от водещите реформатори - посочи, че наградата на Ебади е много добра новина за всеки иранец, която освен всичко друго показва колко активна роля играят иранските жени в политиката.

Наградата на Ебади притесни "хардлайнерите, които управляват правосъдието, а сега се опитват да се намесят в иранската политика. Събитието е смущаващо да тях - някой, когото са заклеймили, да бъде посочен като пример за подражание", отбелязва кореспондентът на Би Би Си.

Наградата е послание за спазване на човешките права

Когато чу, че е спечелила наградата, Ширин Ебади каза: "Аз съм мюсюлманка, така че, може да си мюсюлманин и да подкрепяш демокрацията. Това е добре за човешките права в Иран, особено за правата на децата. Надявам се, че мога да бъда полезна".

Генералният секретар на ООН Кофи Анан изрази надежда, че присъждането на наградата на Ебади ще подчертае значението на борбата за спазване на човешките права и на правата на жените в цял свят, предаде Асошиейтед прес.

Френският президент Жак Ширак заяви, че удостояването на иранската правозащитничка е "добър, изключителен избор", който го радва.

Европейският върховен представител за външната политика Хавиер Солана каза, че Ебани е "вдъхновение - най-вече за нейния регион, но и а целия свят". Наградата ѝ е положителен сигнал за правата на човека в ислямския свят, смята Солана.

Поляците и Ватиканът са разочаровани

Решението да се даде Нобеловата награда за мир на иранската правозащитничка разочарова обаче Ватикана и католиците, които очакваха, че отличието ще бъде присъдено на папа Йоан Павел Втори. Представителите на Ватикана се постараха обаче да прикрият неудовлетворението си с коментари от типа на: "Папата я заслужава и щеше да е добре, ако я беше получил, но той няма нужда от нея".

Според цитирани от ПАП ватикански източници Йоан Павел Втори ще изпрати писмени поздравления на иранската юристка.

Полският поет Чеслав Милош, лауреат на нобелова награда за литература, подчерта, че папата несъмнено заслужава награда. Според Милош той обаче не я получил, за да не се сметне това за отличие за цялата Римокатолическа църква.

Бившият полски президент Лех Валенса, също носител на Нобелова награда за мир, открито изрази разочарованието си от решението на Нобеловия комитет. Това е голяма грешка, каза Валенса. Нямам нищо против тази госпожа, но ако има някой на света, който да заслужава отличието, това със сигурност е Светият отец, подчерта той.

Полският президент Александър Квашневски честити на иранската правистка наградата и пожела на нея, и на Иран успехи в "нелекия път на изграждане на гражданско общество". Квашневски призна, че "полските очаквания са били малко по-различни", но добави, че за поляците заслугите на папата са неизмерими, за тях не биха стигнали никакви награди, никакви думи.

Ширин Ебади ще получи 10 млн. шведски крони (1.32 млн. долара), на церемония в норвежката столица Осло на 10 декември - годишнината от смъртта на Алфред нобел през 1896.

За първи път Нобеловата награда за мир е присъдена през 1901 г. на Жан-Анри Дюнан, Швейцария, и Фредерик Паси, Франция. Миналогодишният носител на наградата беше бившият американски президент Джими Картър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.