Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нова банка за съхранение на стволови клетки се регистрира у нас

1 коментар
Нова банка за съхранение на стволови клетки се регистрира у нас

До края на година в България ще бъде създадена нова тъканна банка за стволови клетки, заяви на пресконференция в неделя д-р Димитър Георгиев, един от собствениците на банката.

Новата банка ще бъде представител на една от най-големите банки за съхранение на стволови клетки в Европа – белгийската компания “Крио сейв”. Най-вероятно тъканната банка ще се казва “Крио сейв България” и ще бъде приемник на груповата медицинска практика “Шейново 2005”, която досега бе посредник между клиентите и “Крио сейв” при вземането и съхранението на клетките.

Както и досега желаещите родители ще могат да съхраняват за период от 20 години стволови клетки на своето бебе, взети от пъпната връв непосредствено след раждането на детето. За по-голяма сигурност пробата се съхранява в две банки – в Белгия и в Холандия.

Целта на съхранението е при необходимост замразените стволови клетки да се използват за лечение на тежки заболявания като левкемия, рак, травми на гръбнака, проблеми с ретината.

Това е обект на т.нар. репаративна медицина, която е една от най-бързо развиващите се отрасли на медицина, обясни Георгиев.

Вземането и съхраняването на клетки струва 3000 лева. Първоначално се заплащат 400 лева, необходими за подготовката на комплекта, с който се взема кръв от пъпната връв на бебето. До 48 часа пробата се изпраща в Белгия, където се извличат стволовите клетки. Ако пробата е успешна, т.е. съдържа над 100 000 клетки, клиентът доплаща останалата сума и получава сертификат, който гарантира правата му.

Ако в пробата има между 20 000-100 000 клетки, “Крио сейв” я съхранява безплатно, като броят на клетките в момента може да се увеличи 10 пъти. Ако някога клиентът реши, че иска да използва пробата, той я заплаща и получава.

След изтичане на 20-годишния период клиентът, който вече е пълнолетен, може да реши дали иска да продължи съхраняването на клетките му и да заплати между 200-400 лева за всяка следваща година. Другите алтернативи са клетките му да бъдат унищожени или дарени на публична банка, където могат да бъдат използвани за лечението на други нуждаещи се.

20-годишният период на съхранение не е случайно избран, уточни Георгиев. По думите му това е утвърденият период за замразяване, след който клетките са годни за използване. Въпреки това последните изследвания сочат, че и стволовите клетки, размразени след 30 години, все още стават за присаждане.

До месец се надяваме да започнем вземането на стволови клетки и от възрастни – между 4 и 60 години, обясни другият собственик на новата банка д-р Начко Чалманов. Извличането на клетките ще става от гръбначния мозък чрез пункция, а услугата ще струва около 4500 лева.

След една година се очаква “Крио сейв” да въведе за първи път в Европа и вземането на стволови клетки от мастна тъкан, извадена чрез липосукция. Веднага след това новата дейност ще се прилага и в България.

Преди няколко месеца “Шейново 2005” бе обект на обвинения, че осъществява износ на стволови клетки в чужбина и че съхранението на тъканния материал не става чрез подписването на специален договор между родителите и медицинската практика.

Тогава от дружеството се защитиха, че това не е необходимо, тъй като семействата подписват информирано съгласие и получават сертификат за съхранението на стволовите клетки на детето си. Същата позиция изразиха и от организацията на пациентите.

На практика дейността на “Шейново 2005” не бе в нарушение, тъй като извършването на автотрансплантация, при която взетите тъкани и клетки от един човек се присаждат отново на него с лечебна цел, не бе добре регламентирана в българското законодателство. Тази дейност не бе част и от закона за трансплантациите, което директно изключваше контрол от Агенцията по трансплантациите.

След приемането на промените в новия закон за трансплантации обаче този пропуск бе отстранен. Именно затова се налага и пререгистрирането на медицинската практика в тъканна банка, тъй като според промените единствено тъканните банки ще могат да вземат и съхраняват стволови клетки. За разлика от досегашната практика тяхната дейност ще подлежи и на постоянен контрол от Агенцията по трансплантациите, като банките ще изпращат информация за всеки човек, дал стволови клетки.

От “Шейново 2005” увериха, че промените няма да  засегнат настоящите им клиенти, а ще доведат до по-голяма сигурност.

От началото на 2006 година в "Крио Сейв" се пазят стволови клетки на 160 български бебета, обясни д-р Георгиев.

Освен “Шейново 2005” в страната има още няколко тъканни банки, които обаче съхраняват клетките у нас.

В България през 2005 година за първи път бе направена трансплантация на собствени стволови клетки на пациент с тежка инвалидност. По данни на агенцията по трансплантации у нас се правят около 40 автоложни – със собствени клетки, и 15-20 алогенни - с клетки от друг донор, трансплантации със стволови клетки.

От 1998 година насам, когато започна лечението със стволови клетки от пъпна връв, са направени 6000 трансплантации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #1

    pitane kam vas.imam problemi s grabnaka istrivane ot rabota na 25 godini sam.moga li da o4akvam neshto za v badeshte- ot procedurite sas stvolovite kletki?ako moga da VI pomolia za niakakva informacia,da me upatete kade da se zapoznaia?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.