Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нова Европа - възможна конкуренция за вината от Новия свят

0 коментара

Често ужасяващи по времето на комунизма, вината от Източна Европа категорично постигнаха качество през последните десет години и то до такава степен че някои експерти съзират в нова Европа бъдеща конкуренция за вината от Новия свят, коментира днес Франс прес, цитирана от БТА.

По времето на желязната завеса единствената повеля бе да се произвежда много, за да може да се утоли на първо място голямата жажда на руснаците. По това време България изнасяше 5 милиона хектолитра вино за СССР. А Румъния на Николае Чаушеску произвеждаше над 10 милиона хектолитра и този резултат я поставяше на шесто място в световната класацията.

Преди, ние произвеждахме посредствени вина в голямо количество, половината от които изнасяхме в другите комунистически страни, резюмира Чаба Хорват, помощник-директор на Националния съвет по виното в Унгария.

Сега произвеждаме по-добри вина в по-малки количества. Изнасяме над 20 на сто от производството си, но ключовите ни пазари са страните от Европейския съюз и най-вече Германия и Великобритания, допълва Хорват, цитиран от Франс прес.

В Румъния и България - двете страни, които се очаква да се присъединят към ЕС през 2007 г. след голямата вълна на разширяване догодина, обемите на производство намаляха наполовина след падането на комунизма в края на 1989 година.

Зад този факт обаче не се крие стратегически замисъл. Приватизацията на земята и на избите разпокъса производството на вино, в което преди доминиращи позиции имаха колективните предприятия. В България реституцията на земята често на хора, които нямат опит, силно намали производството на промишленост, която бе твърде ефективна по времето на комунизма.

Както и в другите сектори на икономиката, преходът бе по-слабо хаотичен в Централна Европа. Производство там отчете по-слаб спад, а общото качество се подобри по-бързо.

Унгария е най-напредналата с вина, които могат вече да се нарекат отлични, преценява германският консултант Маркус Дел Монего, определен за най-добър познавач на вината в света през 1998 година. Той възхвалява благоприятния континентален климат и почвата, които позволяват да се правят различни вина - като се започне с червените вина на Егер и се стигне до белите сладки на Токай.

Чуждестранните инвеститори вече са многобройни в този сектор, в който контролират 20 на сто.

Според Маркус Дел Монего Румъния и България са също многообещаващи за производството на вино.

Тези страни, твърди той пред АФП, са в състояние да конкурират на свой ред държавите от Новия свят като Австралия, Чили и ЮАР, които успяха да завладеят значителни пазарни дялове през последните години благодарение на вина с много добро съотношение качество/цена. "Унгария, Румъния и България - това може да бъде новият Нов свят", възкликва експертът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.