Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Новая газета": Руската политика в нов етап: регионални граждански протести

Управляващите вече не могат да разиграват обичайната карта, очерняйки всеки несъгласен с тях като враг на Русия

4 коментара
Момент от неколкодневните протести в Екатеринбург: вляво защитниците на парка, противници на изграждането на новия храм, в дясно - охранители на строителната площадка.

Борбата за градска градина в уралския град Екатеринбург показва, че руската политика навлиза в нов етап, пише руският вестник "Новая газета".

Граждански конфликти покрай корупционните схеми за "овладяване на градски територии" е имало и преди. През последните години обаче те винаги бяха засенчвани от основополагащия въпрос "Чий е Крим" и от "великото геополитическо противопоставяне", припомня вестникът проблемите на Москва около анексията на украинския полуостров и конфронтацията със Запада.

Проектът за строеж на православна катедрала в парк в Екатеринбург бе спрян миналата седмица след неколкодневни протести и сблъсъци и след като президентът Владимир Путин призова за помирение, предлагайки анкета по въпроса в града, където няма много зелени пространства. А Руската православна църква твърди, че трябват нови храмове, имайки предвид разрушените по съветско време.

Уралският конфликт показа, че хората не протестират точно срещу Кремъл, а за да бранят реалните си интереси. Властите обаче няма какво да предложат като алтернатива, смята "Новая газета".

Управляващите вече не могат да разиграват обичайната карта, очерняйки всеки несъгласен с политическия курс като враг на Русия. Защото нямат никаква специална политика, освен че преразпределят рентата от ресурсите на страната сред свои доверени лица. А конфликтът около парка се вписва в мозайката от подобни конфронтации по други поводи, пише опозиционното издание.

Във всички тези случаи властта няма политически инструменти, за да промени ситуацията в своя полза - никой не вярва на властовата партия "Единна Русия", а Кремъл не разполага с други кадри по места и няма как да ги намери. При липсата на собствен дневен ред властите имат две тактики: да отстъпват, оставяйки въпросите "замразени" за неопределено време, или да избират силовия сценарий. Ако съдим по събитията в Екатеринбург, ще бъдат избрани и двата начина, коментира всекидневникът предстоящото допитване до "мнението на народа" и "десетките задържани" междувременно.

Вестникът прогнозира нови подобни акции в Русия - те "ще съдействат за преустройство на руската политика", защото "на практика всички имат шанс да оглавят такива протести освен "Единна Русия". Хората в страната започват да осъзнават, че понятието политика означава именно да браниш своите интереси, добавя "Новая газета".

Регионалният патриотизъм

В руското общество узря тенденция към възход на регионалния патриотизъм, но засега не успяват да я използват нито властите, нито опозицията. Това констатира фондацията "Петербургска политика" в доклад, цитиран от "Ведомости".

Според президента на фондацията Михаил Виноградов прояви на местен патриотизъм са и протестите срещу строежа на нови сметища или на църква - в екатеринбургския парк, но още не се знае кой ще извлече изгоди от тях. Руската федерална власт подкрепя регионалните, но се страхува акциите им да не прераснат в сепаратизъм. Опозицията пък може да се възползва от регионалния патриотизъм за екологични протести, а и да подклажда антимосковски нагласи, разсъждава експертът.

Регионалният патриотизъм в Русия безспорно се засилва - "така става винаги в момент, когато политически отслабва федералната власт", коментира политологът Абас Галямов. Разочарован от "големия дискурс", избирателят започва, объркан, да се оглежда в търсене на нови ориентири и първото, което вижда, е "малката родина". Така е станало и след революцията от 1917 г., и в края на 80-те, посочва аналитикът.

Особено силен потенциал имат националните републики в Русия, където териториалният аспект се допълва с етнически, смята той. "Дългогодишната централизация предизвика голям брой малки травми, които рано или късно ще бъдат извадени на бял свят от местните политици. И то не задължително опозиционери", казва Галямов.

Както показа разпадането на Съветския съюз, не по-малък потенциал имат в случая местните власти. В стремеж "да напомпат" политическия си капитал те може сами да оглавят диалога с Москва, настоявайки да им отпуска ресурси и "да зачита мненията на хората по места". Този път естествено няма да се стигне до разпадане на страната, но през следващия политически цикъл центърът явно ще е силно отслабен, а дневният ред ще се диктува от регионите, прогнозира политологът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Знайко
    #4

    Сталин изпрати в Казахстан даже избягалите в СССР след поражението си в гражданската война в Гърция комунисти от армията на ген. Маркос. Над 80 % от българските полит-емигранти са били ликвидирани в ГУЛАГ.

  2. velko
    #3

    Съществено разминаване с фактите. Информационната война в действие.

  3. Лизи Гугуткова
    #2

    Как прогониха българите от Крим През пролетта на 1944 г. Сталин и Берия подготвят тотално етническо прочистване на Крим, жертви на което стават и над 12 хил. българи. Повечето от тях никога не се завръщат по родните си места. Един от най-жестоките пристъпи на комунистическата ненавист към „вътрешния враг“ в СССР са бруталните репресии срещу българската общност в Украйна, чиято кулминация е насилственото преселване на етническите българи от Крим в суровата пустош на Урал, Средна Азия и Сибир през 1944 година. Заедно с татарите, арменците и гърците, към „враговете на народа“ са причислени всички 12 075 представители на българското малцинство в Крим.

  4. Лизи Гугуткова
    #1

    Контра Пропаганда
    #наТазиДата преди 75 години МоSSковия прочиства етнически татарите от Крим.
    Месец по-късно идва реда на българите.

    От 18 до 20 май 1944, над 190 000 кримски татари са депортирани от историческата им родина в Средна Азия. Докато бащите им воюват на фронта срещу Германия, НКВД нахлува изненадващо и дава срок до 30 минути на семействата им да си съберат багажа и да напуснат домовете си.

    По източници на татарите 46% от депортираните умират за 2 години. Съветските източници дават

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.