Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нови отношения НАТО - Русия без руско вето

0 коментара

Подробностите около стремежа на НАТО, изразен след 11 септември, да установи по-тесни връзки с Русия, ще бъдат най-важната точка в дневния ред на срещата на външните министри на алианса през тази седмица. Така ще бъде даден тласък на дискусия за тихата еволюция на ролята на отбранителния алианс.

Това ще бъде първата официална възможност за страните-членки на съюза да подчертаят духа на партньорство към техния стар враг, възникнал след нападенията срещу Съединените щати и сътрудничеството на Москва във войната срещу тероризма. Русия реално сътрудничи в борбата срещу тероризма, заяви висш служител в НАТО. Свидетели сме на обмен на информация, немислим в миналото, добави той. Според него това е един наистина качествен скок и ще бъде безотговорно НАТО да не се възползва от него. Независимо от пороя от риторика, между 19-те страни-членки на алианса няма единодушие нито по въпроса за това доколко е разумно по-тясното сътрудничество с Русия, нито по механизма на партньорство за вземане на решение с участието на Москва, което е на крачка от пълноправно членство. Но съществува широк консенсус, че организацията, създадена като спирачка срещу съветските заплахи към европейската сигурност, едва ли може да запази същата стратегическа роля, след като тези заплахи изчезват.

Мнозина са на мнение, че сега НАТО по-бързо ще прерасне от военна машина в сила, гарантираща сигурността в по-широк мащаб. Това ще означава алиансът да участва в повече мироопазващи операции като тези на Балканите, но също и в определянето на военните стандарти и осигуряването на взаимодействие между отделните членове на съюза, чийто брой вероятно ще се увеличи вследствие на усилията за разширяване на алианса към страните от бившия съветски блок. Генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън, който посети Русия миналия месец, за да проучи потенциала на тази драматична промяна в манталитета от времето на Студената война, спомена, че в рамките на алианса има два лагера - на предпазливите и на авантюристите. Някои смятат, че Робъртсън е превишил правомощията си. "НАТО започва да става непредсказуем", твърди висш френски военен. "Изведнъж генералният секретар започна да предлага инициативи на Русия без да е упълномощен да го направи."

Според дипломати Съединените щати, Великобритания, Италия, Норвегия и Канада се отнасят с ентусиазъм към идеята за сближаване с Москва; бившите комунистически държави Полша, Унгария и Чехия, които се присъединиха към НАТО през 1999 г., са скептично настроени, а на една трета група страни отношението може да се определи като хладно.

Британският министър-председател Тони Блеър призова миналия месец да се сформира Съвет Русия-НАТО, който да е упълномощен да разисква проблеми, свързани с тероризма и определени въпроси в някои сфери на сигурността, като неразпространението на оръжията и мироопазващите операции.

Москва отдавна се оплаква, че сегашният Постоянен Съвет НАТО-Русия е на теория форум на 19 плюс един, но на практика е 19 срещу един, където подлежащите на дискусия въпроси са вече обсъдени и решени от страните-членки на алианса. Дипломати твърдят, че когато утре и вдругиден външните министри на страните-членки на съюза се срещнат, ще започне процес на обсъждане - който те ще се стремят да приключат до идната пролет - за това как да функционира форум от 20 членове, без риск от налагането на руско вето. Все още у мнозина са пресни спомените за бомбардировките на НАТО срещу Югославия, които влошиха отношенията с Русия.

Збигнев Бжежински, който бе съветник по въпросите на националната сигурност на Джими Картър, предупреди неотдавна в статия, че Русия фактически може да стане участник в политическите решения на НАТО, като се възползва от различията между съюзниците в алианса преди да бъде постигнат консенсус в рамките на организацията. Нашето предположение е, че решенията при наличието на 20 членове ще бъдат взети от 20-те, но ще бъдат преди това обсъдени от 19-те, заяви дипломат. "Не мога да си представя съюзниците да не обсъдят нещата първо на равнище 19 страни-членки", твърди той. Външните министри на държавите-членки на НАТО, които ще се срещнат с руския външен министър Игор Иванов на втория ден от срещата, също ще излязат с декларация за тероризма. Според друг дипломат документът ще съдържа ясно одобрение на действията, които Вашингтон предприе в Афганистан, и политическа и практическа подкрепа за по-нататъшните усилия да се победи това бедствие. На срещата ще бъдат обсъдени и плановете на Европейския съюз за създаването на сили за бързо реагиране. Тези планове получиха тласък тази седмица, когато Турция даде да се разбере, че е склонна да сключи споразумение за предоставянето на ЕС на автоматичен достъп до оперативни планове на НАТО.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.