Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новите дроги вече превишават броя на традиционните наркотици

6 коментара
Новите дроги вече превишават броя на традиционните наркотици

Новите дроги, които заобикалят законовите забрани, се произвеждат в такива количества, че вече превишават незаконните субстанции. Между края на 2009 година и средата на 2012 година броят на новите психоактивни вещества се е увеличил от 166 на 251-о и за първи път превишава броя на поставените под международен контрол вещества, които са 234. Това се посочва в доклад на Службата на ООН за контрол на наркотиците и предотвратяване на престъпленията, публикуван в сряда във Виена по повод Международния ден за борба с наркотиците и наркотрафика.

Новите дроги имитират ефекта на традиционните амфетамини или канабис, но могат да бъдат много по-опасни от тях, защото все още техните странични ефекти и техният потенциал за пристрастяване са малко познати, се казва в доклада.

Новите наркотици се търгуват открито, в това число и по Интернет, и това задълбочава проблема. Освен това техните имена като "соли за вана" или "подправка" объркват младите хора за техния опасен ефект.

В Европа броят на новите наркотици е нараснал лавинообразно от 14 през 2005 година на 236 през 2012 година, като 75% от потреблението е съсредоточено в 5 големи страни - Великобритания, Полша, Франция, Германия и Испания, се посочва в доклада.

Повечето от новите субстанции са произвеждани в Азия и Европа. В Европа почти всеки 20-ти младеж е опитвал такива вещества. Същевременно употребата на традиционни наркотици, като хероин, кокаин и амфетамини продължава да е стабилна, констатира докладът.

Афганистан си остава най-голямата страна производител на опиум в света. Маковите насаждения са все повече, но реколтата е спаднала заради болест по растенията.

На световно ниво канабисът си остава най-консумираната традиционна дрога. Миналата година тя е имала 180 милиона потребители.

Производството на кокаин си остава стабилно в Южна Америка, но потреблението му се премества от западните страни към азиатски пазари като Хонконг и Китай, където се смята за модна дрога, и към Централна Америка.

Африка става все по-важен маршрут по море за наркотрафикантите. Дрогата потегля от Афганистан, за да достигне до пристанищата в Иран и Пакистан, откъдето по море стига в Източна и Западна Африка, за да захрани оттам пазарите.

В доклада на службата на ООН се посочва, че в глобален план броят на хората, които си инжектират дрога и са заразени със СПИН е бил едва 1.6 милиона през 2011 година, което е 46 процента по-малко в сравнение с предишните оценки.

В България се отчита същата тенденция, като в периода 2009-2013 година близо три пъти е намалял броят на интравенозните наркомани, болни от ХИВ/СПИН.

Данните за идване на пратки кокаин през 2010 година и 2011 година от Албания, Австрия, България, Унгария, Полша, Румъния, Сърбия, Турция и Украйна сочат за евентуалната поява на пътища за кокаинов трафик, припокриващи се до известна степен с установения балкански път за трафик на хероин, се посочва в доклада. Тези пътища са използвани за транспортиране на кокаин до Централна и Източна Европа. Припокриването им с пътя на хероина може би започва в Турция, но може би и на по-близко място, например пристанището Констанца в Румъния, се казва в доклада.

В доклада се посочва, че неотдавна в няколко страни, сред които и България, са били въведени нормативни актове, които да помогнат за справяне с проблема с новите дроги. Освен нашата страна в тази група са посочени и Белгия, Кипър, Австрия, Ирландия, Италия, Литва, Люксембург, Малта, Норвегия и Полша.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Излишно е да се каже,че копуване на дроги или медикаменти по интернет е много опасно нещо,защото не се знае дали са истински или както казваме ,ментета. При това напоследък дилерите започнаха да се съсредоточават към медикаментите,които са по скъпи и производството не им струва много,защото са лъжливи и са опасни даже за живота,както и дрогите, Статистиката показва,че от хероин ако спечелиш 20000евро,от медикаменти е колосално,400000евро и повечето дилери са се обърнали към интернет и спокойно си печелят без да ги е еня,че предизвикват голями здравни вреди на хората.И както се изказват от 1 до 5,забраната никога не е водила до нищо положително...Не копувайте чрез интернет! ОПАСНО Е...

  2. Анонимен
    #5

    Тежките престъпления не се случват заради употребата на наркотици а поради невъзможността от набавянето на нужната доза по легален, регулиран път. Ако наркотиците бяха декриминализирани и регулирани нямаше да се налага зависимите да допират до организираната престъпност за да си набавят дозата. Нещо повече, ако отношението към различните вещества беше по-адекватно щеше да има и силна кампания по превенция, така че на всеки да е ясно какви са рисковете. Немалка част от тежките престъпления са извършени под въздействието на алкохол, но никой не е забранил алкохола.

  3. Анонимен
    #4

    Друже, под въздействието на никотина не се вършат тежки престъпления. Поради тая причина цигари и синтетични наркотици са несъпоставими.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  5. Анонимен
    #2

    ООН да вземат да направят и извод от подобни изследвания а именно, че употребата на вещества е естествена нужда за немалка част от населението на земята. Забраните никога не са водели до нищо положително и конструктивно. Ето защо би било много по-добре ако вместо да забраняват регулираха... но много по-добре е да пишем на кутиите с цигари, че са вредни и убиват и в същото време да продаваме и рекламираме отрова.

  6. В и К
    #1

    Историята показва, че където се забраняват вещества със закон, там се появяват престъпни структури за разпространение и случаите на предозиране се увеличават. Ако искаме да се предпазим от отрицателните последствия на употребата и предозирането, по би помогнало ако веществата се легализират и облагат с акциз, подобно на алкохола и цигарите, а употребата им бъде изучавана подробно в училище.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.