Новозеландската инвестиционна компания "Пърпечуъл гардиън" (Perpetual Guardian) реши да въведе за постоянно четиридневна работна седмица за всички свои 240 служители от ноември, след като се оказа, че експерименталният период с допълнителен почивен ден е довел до 20 процента по-голяма производителност.
По-кратката работна седмица е повишила значително ефективността на работното място, а служителите са имали възможност да организират по-добре личния си живот и домашните задължения, заяви основателят и главен изпълнителен директор на новозеландската компания Андрю Барнс.
През март компанията започна да провежда експеримент, при който всички 240 служители запазиха пълната си заплата, но работеха само четири дни в седмицата.
По време на пробния период освен повишената производителност са се подобрили благосъстоянието и ангажираността на служителите. "Няма пречка за нас да продължим по този начин", каза Барнс.
Служителите, които минат на четиридневна работна седмица, ще могат да избират "почивен ден" през седмицата и ще получават редовните си заплати при изпълнение на задачите си.
На онези, които предпочетат да останат на петдневен работен ден, също ще бъдат предложени възможности за по-късно идване на работа или по-ранно тръгване, за да се избягва пътния трафик или да се съчетават отговорностите по отглеждането на децата.
Екип изследователи от университета в Окланд, ръководен от професор Джаред Хар, проследи експеримента, за да види как се отразява на работещите.
Той твърди, че според ръководителите на екипите, те са запазили обичайното си представяне на работното място и са подобрили обслужването на клиентите. Самите служители твърдят, че са изпитвали по-голямо удовлетворение от работата, баланса между работа и личен живот, както и че са били подложени на по-малко стрес.
"За мен данните твърдо подкрепят ползите за психологическото и физическо благосъстояние на служителите", добави Хар.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
6 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Да-а-а, Нова Зеландия...Хубава страна, интересна! А преди 10-15 години, когато швейцарците решаваха дали да не приложат същата схема (4 дневна работна седмица, със същото заплащане) резултатът от референдума беше негативен! Представяте ли си колко скучен е животът там?!
Браво ! Ето какви експерименти правят умните хора ! Други ги правят с новичок!
Важното е да си първи!
Седнали няколко българи да правят фирма. Обсъждат какво ще вършат, как ще го струват и стигат до темата с почивните дни. Събота и неделя няма да се работи, защото са официални почивни дни. Понеделник работата върви особено тегаво и още ти е някакво мъгливо от почивните дни, затова и тогава няма да се работи. В петък всеки се е настроил на почивна тематика и работа тогава не очаквай, така че и той минава "дъждовен" или за "ден на майстора". Така обаче вторник и четвъртък стават новите понеделник и петък и затова и те минават почивни. И ще се работи в сряда. Тогава Иван вдига ръка и пита: "Ама всяка сряда ли ще работим?!"
Сега тези работници са екзалтирани и мотивирани да работят ефективно като излизат от нормалния работен ритъм и натискат педала до ламарината. Скоро, обаче, ще свикнат с 4-дневната работна седмица, ще се уморят да работят на пълна мощност, мотивацията им ще секне и ще се върнат към стария "нормален" работен ритъм. Човешката природа е упорито нещо...
Браво за експеримента. Това разбира се, може да си го позволи просперираща фирма в просперираща държава. Но много се съмнявам, че този модел може да се приложи в една също така просперираща държава като Германия. Във Франция може би, но едва ли със запазване на заплатата. Но пионерите винаги са били самотници, докато не ги последват и другите. Аз още си спомням шест дневната работна седмица, и колко бавно се "предадохме" на петдневната.