Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НС даде ход за избор на нов шеф на КФН въпреки опълчението в защита на Мавродиев

С решение в "12 без 5" надзорът стартира проверката на небанковия сектор

6 коментара
Менда Стоянова поиска бързата смяна на Мавродиев, архивна снимка БГНЕС

Парламентът задвижи избора на нов председател на Комисията за финансов надзор (КФН), приемайки компромисни правила за процедурата в разгорещен дебат в петък, който донякъде отразява скритите лобистки и партийни интереси по отношение на ресора. Сега стартира 5-дневния срок за номинации. Остава възможността сегашният председател на надзора Стоян Мавродиев да бъде предложен за втори мандат, но за фаворит се счита зам.-министърът на финансите Карина Караиванова.

На фона на челния сблъсък в парламента, който продължи около два часа, КФН с решение в "12 без 5" успя да се спаси от пореден гаф и успешно стартира прегледа на активите и балансите на 81 застрахователи и пенсионни фондове в петък.

Именно започващите стрес тестове в системата са един от залозите на битката да бъде или да не бъде оставен Мавродиев, чийто мандат начело на регулатора изтече на 18 юни, а по закон наследникът му трябваше да бъде избран месец по-рано.

Правилата за избора, които бяха приети на инфарктно заседание на бюджетната комисия, минаха в пленарна зала със 108 гласа "за", 39 "против" и 28 "въздържал се".

Срещу смяната на Мавродиев има открита съпротива от ДПС и част от БСП, докато ГЕРБ се реши на този ход след последните остри критики от страна на европейските институции, които ясно показаха, че нямат доверие на Мавродиев. Реформаторският блок (РБ) – и по-точно ДСБ и гражданската квота, по принцип настояваха за по-прозрачни правила на избора. Лидерът на ДСБ Радан Кънев обаче обясни, че причината за бързането със смяната е, че "Европейската комисия няма да признае стрес тестове, извършени от проваленото и нефункциониращо ръководство на КФН".

Процедурата закъсня с месеци

ГЕРБ внесе правилата за избор на шеф на КФН със закъснение от поне два месеца (по закон новият председател трябваше да бъде избран до 18 май) заради продължаващата до последно задкулисна битка за поста, в която се очертаха два лагера в партията на Борисов – за запазване на сегашния шеф Стоян Мавродиев и за смяната му със зам.-министъра на финансите, отговаряща за еврофондовете и дълга, Карина Караиванова.

"Като председател на бюджетната комисия действително имам вина, че тази процедура не стартира навреме. Именно затова е по-добре тя да стартира сега вместо закъснението да е 1-2 години", посочи Менда Стоянова от ГЕРБ.

Управляващите се разбързаха едва в последните десетина дни, като решиха да проведат избора до края на юли, защото в противен случай щеше да се отложи за след парламентарната ваканция и вероятно след президентските избори през ноември. Така Мавродиев щеше да се окаже в ситуацията да ръководи КФН по време на ключовата проверка на небанковия сектор, надзираван от него през последните 6 години.

ДПС защити Мавродиев

Против приемането на правилата за избор, което тактически е в полза на лагера на Мавродиев, се обявиха БСП, ДПС и депутати от Патриотичния фронт. Йордан Цонев от ДПС заяви от парламентарната трибуна, че именно на сегашния председател е заслугата, че е изчистил капиталовия пазар от злоупотреби и пазарни манипулации.

ДПС се обяви против предложените правила за избор на нов председател на КФН, защото включват съкращаване на нормативно установените срокове. Така например номинациите трябва да бъдат направени за 5 дни, вместо обичайните 14 дни. "Това не кореспондира с отговорността, която трябва да имаме за този орган, още повече предвид това, което предстои в сектора", каза Йордан Цонев.

"Ако причина за бързането са притесненията на Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA), че проверките се провеждат с проблеми в организацията и при липсата на прозрачност, то следва да се има предвид, че те се организират от комитет, в който участват и представители на EIOPA, които са подписвали вземаните с единодушие решения", каза Цонев и завърши с думите: "Така че сега може да бързате, но без ДПС".

ГЕРБ: Съпротивата е срещу смяната, а не срещу правилата

Депутатът от ГЕРБ Делян Добрев отхвърли нападките, напомняйки, че мандатът е изтекъл и народните представители е трябвало отдавна да са подготвени с номинации.

"Защо е тази яростна съпротива срещу едни правила, които са подобни на правилата за избор на ръководствата на други регулатори? Явно е, че съпротивата е срещу това, че започва процедура, която може да доведе до смяната на сегашния председател. Вие сега протестирате срещу бързането, но не искам да ви напомням как за една сутрин избрахте шеф на ДАНС и как избрахте шеф на НЗОК, която управлява 3 млрд. лв.", заяви и шефът на бюджетната комисия Менда Стоянова (ГЕРБ).

"Вероятно е грешка на езика, г-жо Стоянова, но това не са правила за смяна, а правила за избор на нов председател на КФН. Правилата за смяна бяха преди 6 години, когато сменихте закона, за да ме смените мен от този пост", отвърна депутатът Петър Чобанов от ДПС, който оглавяваше финансовия надзор преди Мавродиев.

Тогава, след скандални маневри и грубо орязване на бюджета на КФН, ГЕРБ промени целия Закон за КФН, за да смени Чобанов и да го замени със Стоян Мавродиев. Въпросният нов закон бе внесен тъкмо от Мавродиев, който тогава беше депутат.

БСП: Сблъсъкът е кой да контролира КФН

"Кажете каква е вашата оценка за досегашната работа на КФН и на вашия съратник г-н Мавродиев. Така, както навремето избрахте Мавродиев, правите същото и сега. Очевидно сблъсъкът не е за това да има независим регулатор, а за това кой да го контролира", заяви Желю Бойчев от БСП.

"Настоящото правителство се опитва да сложи ръка на едни 8 млрд. лв., които са в пенсионните фондове. С избирането на заместник министърката на финансите ще може да сложите ръка и на тези средства. За това става въпрос по същество с този избор", каза още Бойчев.

Съпартиецът му Румен Гечев каза, че приемането на правила, в които заложените срокове противоречат на административни норми, ще е не просто лоша практика, а неспазване на законен акт. Това ще опорочи избора и ще го направи уязвим откъм атакуване като незаконосъобразен пред Конституционния съд, каза Гечев.

Менда Стоянова обаче обясни, че с приемането на правилата за избор от Народното събрание те стават законни и не могат да бъдат оспорвани пред КС.

Радан Кънев: Защо "разкарахте" Мавродиев

"Вярно ли е, това, което ми беше казано от човек от вашата партия за Мавродиев: "Този го избрахме за шеф на КФН, за да го разкараме от парламентарната група, защото му нямаме доверие", попита пък лидерът на ДСБ Радан Кънев. "Кошмарът с управлението на Мавродиев се дължи на предишното подобно бързане. С това няма да успеете да изчистите петното от жалката договорка за Комисията за защита на конкуренцията в полза на "ЛУКойл", каза Кънев.

Йордан Цонев от ДПС пък влезе в сблъсък с реформаторите. "На какво се дължи изключително силния ви интерес към регулаторните органи в последните месеци? Да не би стремежът да е икономическият кръг, около който гравитирате, да получи удобни регулатори, г-н Димитров", обърна се Цонев към Мартин Димитров от гражданската квота на РБ. По думите на Цонев, като се слушат изявленията на реформаторите, ставало ясно откъде идва критичното писмо на европейския регулаторен орган EIOPA за работата на КФН до премиера Бойко Борисов. Цонев сподели подозренията си, че то е издействано в Брюксел от "един икономически кръг с връзки в Брюксел".

"Не е вярно, че благодарение на мен е пристигнало писмото от ЕК. Подобно нещо е далеч от политическите ни ресурси", отвърна Радан Кънев.

ГЕРБ заподозряха и БСП в нечисти игри, защото месеци наред са настоявали да стартира процедурата за избор, а сега гласуват против нея с аргумента, че се бърза.

ГЕРБ разочаровани от реформаторите

В крайна сметка правилата за избор на ново ръководство на надзора бяха одобрени с гласовете на ГЕРБ, благодарение на отсъствието на "Атака" и АБВ, с гласовете на БДЦ, няколко гласа от независимите и с полуподкрепа от реформаторите. От 23 души в парламентарната група на РБ в зала бяха 15 души, от които в полза на правилата гласуваха едва 10, изчислиха неофициално от ГЕРБ, като бяха крайно разочаровани от действията на реформаторите.

Стартира проверката на застрахователите и пенсионните фондове

Няколко часа след гласуването КФН с официално съобщение до медиите обяви, че проверката на активите и балансите е стартирала в петък по график.

Това е станало, след като на свое заседание в последния възможен ден – четвъртък, 14 юли, КФН е взела решение за назначаване на одитори на пет застрахователни компании. Без одобрени проверяващи инспекцията на дружествата нямаше как да започне по график.

Текат 5 дни за номинации за шеф на КФН

Предложението на Мартин Димитров от РБ да се даде възможност за издигане на кандидатури и от неправителствени организации бе отхвърлено. Така в следващите пет дни само депутатите и парламентарните групи ще могат да правят номинации за ръководител на КФН. Изслушването на кандидатите се очаква да бъде идната седмица.

Съгласно правилата претендентите за поста трябва да са със завършено висше юридическо или икономическо образование и добра професионална репутация. От тях се иска трудов или служебен стаж по специалността не по-малко от пет години в сферата на правото, икономиката или финансите през последните 10 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #6

    Ако БСП и ДПС са против смяната, то смяната непременно трябва да се състои. Тези две злокачествени образувания винаги тичат в обратна на европа посока.

  2. Пеперлиев
    #5

    "Срещу смяната на Мавродиев има открита съпротива от ДПС и част от БСП..." ................... Е! Ясно защо е тази съпротива. Нали все още има следи да се прикриват около обира на КТБ.

  3. Boriana Boneva
    #4

    френологията е отречена като наука. Но изразът "На лицето му е изписано" не е. Та на този на лицето му е изписано че е кокичка. Дребнав, заядлив, упорит, кариеристичен, страхлив пред силните, лъв пред слабите.

  4. Поздравления за снимката! Особено Мавродиев е голям артист, но и Медна е образ! Трагикоменията България, в която ни правят на идиоти! Тя ядосано обяснява все едно на малоумни деца, а той с укорителен поглед-"деца, слушайте и внимавайте"!

  5. kaloto
    #2

    Не очаквах наистина ГЕРБ да направят грешката да номинират Караиванова за шеф. Това би било огромна грешка точно преди президентски избори, защото ще покажат, че не всеки кандидат им е читав. Може зам.-министърката да е в сянка, но това не означава, че не се знаят глупостите, които прави и с кой е свързана. Нека да я попитат къде са стотиците хиляди акции в електроразпределитените дружества и как така изведнъж изчезнаха преди да я сложат за зам.-министър. Опитват се да пробутат на българския народ поредното протеже на Домусчиев и Бойко.

  6. marij
    #1

    След като Мавродиев оплеска работата и унищожи това дето беше създадено като ред и морал в КФН, колкото и да се напряга ГЕРБ, белята е свършена. Кой назначи Мавродиев, кой гласува за него в Парламента... Дали обаче на Борисов му стиска да назначи различна лизност като образование, семейно възпитание и държавническо поведение, различана от Мавродиев???????????

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.