Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ню Йорк таймс": Действията на Путин в Сирия повтарят случилото се в Чечения

26 коментара
Кадър на разрушенията в Алепо, сн. ЕПА/БГНЕС
Разликата между това, което се случва днес в сирийския град Алепо, и случилото се в чеченската столица Грозни в началото на 21-и век е, че западните лидери поне се опитват да спасят живеещите в Алепо, пише в. "Ню Йорк таймс". 
 
Преди десетилетие и половина нямаше много дипломатически мисии в подкрепа на Чечения.
 
Във всяко друго отношение картината е същата. Както тогава, така и сега Путин знае, че той и съюзниците му не могат да победят на земята, затова опитва да реши проблема от въздуха. Където не може да иде пехотата, той хвърля бомби, пише вестникът, цитиран от БТА. 
 
Разбира се, той далеч не е единствен - и западни лидери се опитват да решават сложни проблеми, избягвайки близък контакт. Но руският президент има едно предимство - в Русия почти няма журналисти, политици или активисти, които да го подканват да пощади мирните граждани, както нямаше особена симпатия и към мирните граждани в обстрелвания от ракети Грозни, пише в. "Ню Йорк таймс". 
 
Неспирните бомбардировки на Грозни спечелиха войната в Чечения. Всяко западно правителство, направило същото, което руският президент направи в Грозни, заслужено би паднало от власт, подчертава изданието.
 
Сирийското правителство няма нужда от уроци по подтисничество, но Москва може да осигури ресурсите, с които Дамаск никога преди не е разполагал. Ако умерените сирийци, около които западните страни биха се опитали да изградят политическо движение, останат в страната, руското правителство може да помогне на президента Башар Асад да ги отстрани. 
 
Точно това се случи в Чечения, където руските сили за сигурност неутрализираха всички, с които имаше смисъл да се преговаря. Сред бунтовническите лидери най-дълго оцеляха фанатиците. 
 
Всяко извършено от тях зверство обаче придаваше повече легитимност на съюзниците на Путин и намаляваше симпатиите към жертвите на руските действия, отбелязва изданието.
 
Макар че руският лидер не се притеснява от общественото мнение в своята страна, той се притеснява какво мисли за него светът, смята в. "Ню Йорк таймс". 
 
Ако успее да наложи мир в Сирия с цената на разрушаването на Алепо, той ще се опита да придаде на победата си външните белези на истински демократичен мирен процес. Путин винаги е разбирал колко е важно посланието, което се изпраща. Но дори да бомбардира Алепо до пълна победа и да наложи Асад чрез фалшиви избори, не можете с бомбардировки да накарате някой да ви заобича. Следователно, създадената в Сирия система ще остане толкова нестабилна, колкото е и тази в Чечения, подчертава американското издание.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #26

    МОСКВА, 13 октомври В Дамаск, са обстрелвали с миномети посолството на Русия! "Един от мините избухна в непосредствена близост до поста зазащита на дипломатическата мисия, друга - в близост до входа на консулската служба, два минометни снаряди се взривиха на няколко стотин метра от оградата на посолството,"

  2. анита хегерланд
    #25

    Ако имате тумор в тялото, лекарите го отстраняват. Анклавите в Украйна изсмукват жизнените сили на страната. Същото се случва години наред до идването на ИДИЛ в Близкия Изток. Тези места трябва да бъдат разрушени и изградени наново, както в Йордания, защото хилядолетната история на региона показва, това не се случва за първи път. Ако не бъде разрушен, той ще символизира силата на отцепниците и слабостта на официалната власт. Ако групировките създадат държава, то тя винаги ще бъде атакувана и разрушавана отвътре, защото те образуват нетрайни религиозни съюзи.

  3. Bлaдo
    #24

    не е баш така, защото иДИЛците са все чеченци, а рУссия не воюва СРЕЩУ тях, а ЗА ;-)) тях...

  4. Pilgrim
    #23
  5. BLM
    #22
  6. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #21
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #20
  8. Pilgrim
    #19

    момент г-да-другари!Ню Йорк таймс хм, поне ако беше Уош поуст или Икономист да можем да четем между редовете.А какво ще кажете за заглавие "Действията на Сащ в Ирак,либия и Сирия повтарят това което свършиха в Афганистан където почти под контрол са центъра на Кабул и Кандахар.Чечения все пак беше и е в границите на Русия-СССР-пак Русия от поне 300г. преди да ги има САЩ.Ако латинос в Калифорния или Флорида и афро-алабала в Луизиана и Мисисипи възстанат, Мартин Л Кинг го гръмнаха, какво ще прави Пентагона и НСС!?

  9. Калико Джо
    #18
  10. Мони_deactivated_1480055728
    #17

    Влиянието на западните санкции на руската икономика се изразява главно в ограничаване на достъпа до технологии, заяви руският президент Владимир Путин. "Ние често се повтаря като мантра, че тези така наречени санкции на нас много не се отразяват... Засягат ни и преди всичко заплахата я виждам в ограничението за трансфер на технологии." - Каза Путин

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.