Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обама победи Клинтън на първичните избори в Айова

38 коментара
Обама победи Клинтън на първичните избори в Айова
Барак Обама и Майк Хъкаби спечелиха предварителните избори на своите партии в щата Айова, които бяха първата надпревара за номинацията за президентските избори в САЩ през ноември тази година.

Обама е получил 38% подкрепа от гласоподаватели на Демократическата партия. Втори е Джон Едуардс с 30%, а Хилари Клинтън остана трета с 29 процента.

Резултатите показват, че дебатът е между промяната и опита и промяната е спечелила, коментира политическият анализатор Бил Шнайдер пред СиЕнЕн.

Гласуването в Айова нанесе фатален удар върху кампаниите на сенатор Крис Дод и сенатор Джо Байдън, които решиха да се откажат от надпреварата за Белия дом.

Губернаторът на Ню Мексико Бил Ричардсън, който се класира четвърти, заяви, че планира успех в предварителните избори в Ню Хемпшир, които ще се проведат на 8 януари. Според последното проучване на CNN/WMUR, Клинтън и Обама са с почти изравнени шансове в Ню Хемпшир.

Републиканецът и бивш губернатор на Арканзас Майк Хъкаби спечели 34% от гласовете сред избирателите от своята партия, докато бившият губернатор на Масачузетс Мит Ромни получи 25%. Победата на Хъкаби се смята за сериозен удар срещу Ромни, който похарчи много повече пари за своята кампания в Айова.

Ромни обаче коментира, че битката за номинацията далеч не е загубена. Той сравни надпреварата с бейзболен мач и заключи, че ще се спечели номинацията, когато играта приключи.

Предварителните избори в Айова могат да дадат тласък на кампаниите на победителите.

В изборите на Демократическата партия участваха 220 000 души, което е значително повече от активността преди 4 години, когато в тях взеха участие 124 000 демократи. От републиканските гласоподаватели във вота участваха над 114 000 души, при 90 000 през 2000 г.

В Айова се проведоха 1780 събрания, на които представителите на двете партии гласуват за своите предпочитани кандидати.

Обама се надява да укрепи позициите си на лидер за президентската номинация на демократите с нова победа в Ню Хемпшир във вторник, но Едуардс и Клинтън заявиха, че ще продължат да се борят.

Подобни предварителни избори ще се проведат във всички американски щати преди всяка партия да определи своя кандидат за президент за изборите през ноември.

Трудни прогнози

Все още не е ясно дали Обама, също като Ал Гор през 2004 г., ще използва победата в Айова, за да се катапултира първи и в Ню Хемпшир. Възможно е обаче Хлиари Клинтън да произведе обрат, както направи нейният съпруг през 1992 г., коментират анализатори.

Пред Хъкаби въпросителните са още по-големи. Той няма големи шансове в Ню Хемпшир, където за първото място в републиканския лагер се борят Мит Ромни и Джон Маккейн. Друг претендент на Републиканската партия – Фред Томпсън – гледа отвъд вота в Ню Хемпшир, като се е прицелил в Южна Каролина. Руди Джулиани, който няма шансове в Ню Хемпшир, разчита на Флорида и други големи щати.

Непредвидим фактор може да се окаже републиканецът Рон Пол, антивоенно настроен конгресмен с либерални възгледи. Неговите доброволци обикалят Ню Хемпшир с плакати, ходят от врата на врата и агитират за своя кандидат, предаде АП. Пол успя да набере изненадващо много пари за кампанията си, което допълнително усложнява прогнозите за щата.

Послания за промяна и единство 

Ликуващи тълпи приветстваха победата на Хъкаби на тържество в хотел в Де Моинс. На няколко преки разстояние, привържениците на Обама празнуваха в Хайви хол.

В речите пред привържениците си Обама и Хъкаби отправиха сходни послания – те се обявиха за обединители и носители на промяна, които не се придържат тясно към доктрините на своите партии. 

„Ние избираме надеждата пред страха, избираме единството пред разделението и изпращаме силно послание, че в Америка идва промяната“, каза Обама пред своите привърженици след обявяването на резултатите. Ако спечели изборите, той ще е първият чернокож президент на Америка.

„Да изградим коалиция на промяната, излизаща извън червените щати и сините щати. Така ще отговорим на предизвикателствата, които имаме като нация“, каза Обама.

„Нашето предизвикателство е да обединим отново страната, американците да са горди от това, че са американци, а не просто републиканци или демократи“, заяви Хъкаби, според когото по-важно е всички да вървят нагоре, а не наляво или надясно.

Размерът на средствата за кампаниите не са оказа решаващ в Айова. Мултимилионерът Ромни, който напомпа над 17 милиона долара собствени пари в кампанията си през септември, изхарчи близо 7 милиона за реклами в Айова. Хъкаби похарчи едва 1.4 милиона. 

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Драган
    #39

    Добре, много добре. Дано да продължи така и в останалите щати.

  2. кика
    #38

    ще спе4ели Клинтън. Мисля, 4е Бил ще се озове отново в Белия дом, в ролята на Първи господин :))

  3. от USA
    #37

    Повечето от успешните президенти на САЩ са изгубили първичните избори в Айова. Роналд Рейгън, например, започна с катастрофална загуба в Айова.

  4. leko uchuden
    #36

    бил клинтън дори не се яви на допитването там , а и остана втори в ню хемпшир

  5. Майк Хакъби
    #35

    ???

  6. коментатор
    #34

    Може би младите хора в Америка ще кажат силната си дума на тази избори и немислимото (чернокож президент) може да се случи. Буш ужасно дотегна на американците и реакцията може да отприщи неочакван резултат.

  7. A
    #33

    две жени-съпруги на бивши президенти ще станат президенти на САЩ и Русия :)хилъри и путинакаква ирония на съдбата... и без това света стана толкова ироничен :)

  8. Amerikanec
    #32

    не се произнася АркАнзас, а Аркансаа, с ударение на първото А. Желязната завеса падна преди 20 години... вденете някои работи.

  9. Просител
    #31

    Моля някой да ме светне за този човек.Нищо не знам.Само името ми изглежда странно.Някой знае ли повече.

  10. Миро - САЩ
    #30

    Обама няма никакви, ама никакви шансове.Новият президент ще бъде пак републиканец!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.