Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обрат с протеста на румънските фермери (обновена)

5 коментара
Фермери по време на протеста по-рано през седмица. Снимката е илюстративна. Кадър: ЕПА/БГНЕС

Настана обрат с обявения по-рано протест на румънските фермери и превозвачи, който трябваше да започне в неделя сутринта на "Площада на Конституцията" пред сградата на парламента в Букурещ, предаде БТА. В посочения час на място имаше само един трактор, качен на ремаркето на ТИР, установи на място БТА, въпреки че общината бе разрешила в демонстрацията да се включат 5000 души с 200 машини.

В отговор на въпрос на БТА очаква ли се дойдат по-късно фермери и превозвачи и защо няма никой, хората в превозното средство казаха "Демокрация е. Всеки е свободен да прави каквото поиска", но отказаха друг коментар.

Според някои от местните медии студът може да е отказал демонстрантите. В 09:30 ч. термометрите в центъра на Букурещ показваха минус 6 градуса. Изминалата нощ е била най-мразовитата в румънската столица със стойности от минус 9.9 градуса, съобщават синоптиците. Алеите към "Площада на Конституцията" са заледени. В лед и скреж е и самият площад.

"Фермерите казват, че няма да участват в одобрения протест в Букурещ, защото не искат той да бъде политизиран", отбелязва Диджи24. В петък префектът на румънската столица Рареш Хопинка обяви, че той е на сенатор Диана Шошоака и се аргументира, че документите с молба за провеждането му са подадени от нейните адвокати Александру Дуцу и Богдан Петре.

Съгласно одобрения от общината график и маршрут, в неделя сутринта между 6:30 и 7:00 часа превозните средства, които искаха да се включат в протеста, трябваше да се придвижат до "Площада на Конституцията" На него обаче пристигна само един ТИР с влекач и един граждански автомобил.

На място има най-малко три полицейски патрулки, една линейка 112, една линейка СМУРД, четири коли на Жандармерията. Има и засилено медийно присъствие, предаде БТА.

По-рано през седмицата недоволни фермери и превозвачи от Румъния обявиха, че ще протестират в Букурещ в неделя, понеделник и вторник. В трите последователни дни демонстрацията трябваше да се провежда от 09:30 до 22:00 на "Площада на Конституцията" при сградата на парламента в румънската столицата.

Първоначално бе планирано и обявено, че акцията ще е на площад "Виктория" пред сградата на правителството, но кметът на Букурещ Никушор Дан смени мястото, за да не бъде засегнат трафикът в румънската столица. 5000 души, 100 трактора и 100 камиона имат право да се включат в протеста в града.

Междувременно стана ясно, че в понеделник (22 януари) Сенатът ще заседава извънредно, за да гласува наредбите, издадени от правителството във връзка с първия пакет от мерки, договорени съвместно с протестиращите фермери и превозвачи. Те ще бъдат обсъдени и от специализираните комисии на Сената.

Протестите на румънските превозвачи и фермери започнаха в сряда (10 януари) с блокада на движението на околовръстния път на Букурещ и още няколко големи града на страната. Демонстрантите са недоволни от поскъпването на застраховката "Гражданска отговорност", от увеличението на цените на бензина и дизеловото гориво от началото на годината, от намаляването на европейските субсидии и от дългото чакане по границите. 

Какво искат румънските фермери?

Протестиращите румънски фермери се обърнаха към Брюксел с искане за подкрепа във връзка с търговията със земеделски продукти от Украйна, предаде БТА. В документ, изпратен до европейските институции и румънските власти и цитиран от Аджерпрес, те предлагат до 30 април тази година да бъде създадена и приложена европейска система, която да гарантира, че дестинацията за всички пратки украински селскостопански продукти е идентифицирана преди влизане в ЕС, че пратките са претеглени при влизане и излизане и че са въведени в системата, където са прозрачно достъпни по всяко време за всяко заинтересовано лице. Целта на исканата мярка е да се гарантира, че украинските продукти достигат съответните си дестинации и не се отклоняват по пътя си.

Земеделците настояват и да бъдат въведени прагове за внос за всяка селскостопанска стока от Украйна, която е предмет на търговия. "Всички продукти, внесени над определения праг, трябва да бъдат изнесени извън ЕС и следователно одобрени за транзит в рамките на ЕС, придружени с електронни пломби, проследявани в реално време от GPS, без отклонения от маршрута или неоправдани спирания", посочват фермерите в писмото.

Те искат и възможност за автоматично активиране на предпазната клауза на национално ниво в случай на нарушения на приложимото законодателство от страна на собствениците и превозвачите на селскостопански продукти от територията на която и да е държава членка.

"Молим ви да предприемете всички възможни стъпки заедно, да настоявате и да поемате обща отговорност в дискусиите с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, със заместник-председателя Валдис Домбровскис, с комисаря по земеделието Януш Войчеховски и министрите на земеделието на държавите членки за решаване на основните проблеми, включително този, заради който има протест", се казва в документа. Недоволните допълват, че в противен случай ще засилят протестите както в Румъния, така и в други страни членки на ЕС.

"Следващата стъпка е недоволните фермери от повечето страни членки на ЕС да се активират и да блокират дейността в Брюксел", уточняват те в позицията си.

Документът е подписан от Алианса за земеделие и сътрудничество (AAC) - организация с национално представителство, в която влизат Националната федерация Про Агро (Pro Agro), Лигата на асоциациите на земеделските производители в Румъния (LAPAR), Националният браншови съюз на кооперациите в сектора на зеленчуците (UNCSV) и Асоциацията Форца Фермиерилор (AFF).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Lord Denning
    #5

    Простички и простовати - това че произвеждаш не е някакъв универсален добродетел - повече хора работим и произвеждаме - обикновено добродетел е да си лекар, учител, учен и тн -
    тъпите селяни навсякъде ги използват крайно десни или ляви партии, интересуват се единствено от печалби което е ок ако не блъскаха храните с пестициди и нитрати, взимат милиони евро пари но винаги протестират за национални рестрикции на пазара (целта на тези евро пари често е да ги обезщети за конкурентите стоки = по-ниски

  2. БГаньо
    #4
    Отговор на коментар #1

    Прости, прости, ама се сещат, като се опитват да ги използват за нечисти цели. А някои тук, уж образовани и отворени, с радост се оставят да ги водят за носа. Вън от кожата съм си, че търпим невероятните лъжи на Копейкин и даваме трибуна на откровена прорашистка партия като Възраждане. Техните "послания" са толкова примитивни и плоски, че не разбирам как може нормални хора да са податливи на облъчването на копйките, на които пригласят бившите комунисти и чалгарите на Трифонов.

  3. Антон
    #3

    Абе то, и българските лордове не са като английските, ама....

  4. Udo
    #2
    Отговор на коментар #1

    "Утайка" е крайно неподходящо - все пак това са хора работещи и произвеждащи ! Но иначе да - с претенции, семпли и с някакъв вграден примитивен егоизъм

  5. Lord Denning
    #1

    Навсякъде селяндурите са най голямата утайка на обществото - неграмотни, прости и с претенции

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.