Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общините в Европа не са готови за зеления преход

Недостигат умения и липсва финансиране, сочи проучване на ЕИБ

0 коментара
Илюстрация: Пиксабей (Pixabay)

Общините в Европейския съюз не са подготвени за зеления преход. Основните причини са недостига на инвестиции и липсата на умения у местната власт. Това показва проучване на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) проведено сред 744 общини в ЕС през 2022 г.

Според него 60 % от общините считат за недостатъчни инвестициите, които те са направили през последните три години в инфраструктура за смекчаване на последиците от изменението на климата и адаптиране към тях.

Над две трети от общините (69%) не разполагат с експерти с умения за оценка на околната среда и климата, показва още изследването. Това е сериозен проблем за изпълнението на местните инвестиционни програми, посочват от ЕИБ.

Според около 80 % от общините липсата на финансиране, продължителността на процедурите и несигурността по отношение на нормативната уредба са пречки пред инвестициите.

Предвид факта, че на общините се падат почти половината от публичните инвестиции в ЕС, тези констатации са от огромно значение, отчита ЕИБ.

Основни заключения

Липса на финансиране, както и несигурните и продължителни нормативни процеси продължават да пречат на общините да планират важни инвестиции. Наред с това, в процеса на изпълнение недостигът на квалифицирана работна ръка и пречките по веригата на доставки пораждат сериозни ограничения. Това са основните предизвикателства при зелените инвестиции пред общините, е едно от заключенията на проучването.

Изследването изтъква изключителната важност от осигуряване на необходимото обучение на настоящата и бъдещата работна сила. Общините отчитат затруднения при намирането на експерти с умения в областта на околната среда и климата, както и такива с технически и инженерни познания. Справянето с тези предизвикателства има ключово значение за успешното изпълнение на инвестиционните планове, посочват от ЕИБ.

Финансовата институция отчита, че смекчаването на последиците от изменението на климата, адаптирането към него и цифровата инфраструктура ще играят основна роля в инвестиционните планове на общините през следващите три години.

Проучването показва, че повече от шест на всеки десет общини изразяват неудовлетвореност от досегашните си инвестиции в мерки за смекчаване на последиците от изменението на климата и адаптиране към него. В същото време 40 % отчитат неудовлетвореност от инвестициите в цифрова инфраструктура.

Изследването показва и задълбочаване на регионалните различия. Европейските общини са по-напреднали в процеса на своя цифров преход, отколкото в зеления преход. И докато в регионите с по-високи доходи делът на общините, които инвестират активно и в двата прехода, е по-висок, то в по-слабо развитите региони се сблъскват с предизвикателства при постигането на подобен напредък, отчита ЕИБ.

Коментари

"Общините в цяла Европа са изправени пред значителен недостиг на инвестиции, особено в инфраструктурата за смекчаване на последиците от изменението на климата и адаптиране към него. От решаващо значение е създателите на политики и заинтересованите страни да преодолеят тези слабости и да приоритизират устойчивите и жизнеспособни инвестиции за постигане на по-екологично и по-цифровизирано бъдеще. Постоянният недостиг на умения, включително на ниво общини, трябва да бъде преодолян в цяла Европа с цел адекватно изпълнение на регионалните и общоевропейските инвестиционни програми", коментира Дебора Револтела, главен икономист на ЕИБ.

"Общинските инвестиции са основата за осигуряване на постоянна подкрепа за хората и предприятията. Тъй като общините реализират значителен дял от публичните инвестиции, е наложително те да разполагат с необходимите ресурси, експертни познания и стабилни мрежи за сътрудничество с оглед на ефективното изпълнение", заяви Рикардо Мауриньо Феликс - вицепрезидент на ЕИБ. По думите му светът се развива с бързи темпове и ролята на общините в екологичния и цифровия преход става все по-важна.

Дейността на ЕИБ в регионите на сближаване

Днес ЕИБ публикува нов доклад, в който се анализира дейността на Групата на ЕИБ в регионите на сближаване в Европа през 2022 г. Докладът разглежда приноса на Групата на ЕИБ към иновациите за приобщаващ зелен и цифров преход и неговото макроикономическо въздействие.

През 2022 г. Групата на ЕИБ е осигурила 28.4 млрд. евро за проекти в регионите на сближаване.

През 2022 г. подкрепата за иновациите възлиза на 25 % от общия размер на заемите на ЕИБ, от които 4.6 млрд. евро (34 %) са в регионите на сближаване. Увеличава се делът на зелените инвестиции: както и през 2021 г., делът на зелените инвестиции, финансирани от ЕИБ в регионите на сближаване, превишаваше общия размер на инвестициите в ЕС, в съответствие с Насоките на ЕИБ за сближаване. Те предвиждат значително увеличение на кредитирането за мерки за климата и околната среда в регионите на преход и в по-слабо развитите от тях.

"Въпреки че регионалното сближаване е засегнато от геополитическата несигурност, притока на бежанци и енергийния шок, градовете и регионите трябва да продължават да се променят, за да постигнат целите на Европейския съюз в областта на климата и да преодолеят цифровото разделение. Иновациите са от решаващо значение за справяне с тези предизвикателства", каза Лиляна Павлова, вицепрезидент на ЕИБ. Тя допълни, че групата на ЕИБ разполага с широк набор от финансови и консултантски инструменти в подкрепа на тези политически цели, които вече са доказали своето осезаемо въздействие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.