Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обстрелът е намалял, но напрежението между Азербайджан и Армения остава

6 коментара
сн.:Архив

Азербайджан заяви днес, че "е постигнал целите, които си е поставил" по границата с Армения след сблъсъци между двете враждуващи кавказки държави, каквито не е имало от есента на 2020 г., предаде Франс прес.

"Провокациите, извършени от арменските сили по границата между двете страни бяха отблъснати, всички поставени цели са постигнати", обявиха от кабинета на азербайджанския президент Илхам Алиев. Оттам заявиха също, че "отговорност за ескалацията носят изцяло на политическите лидери в Армения".

Напрежението по границата между Армения и Азербайджан днес е намаляло значително, но ситуацията остава изключително напрегната въпреки договорените с посредничеството на Москва примирия, предаде също днес АФП, като се позова на арменския министър на отбраната.

"Към 14:00 ч. ситуацията остава изключително напрегната в някои участъци по границата (...) Въпреки значителното намаляване на обстрела, врагът продължава с опитите си да напредне", съобщи министърът на отбраната на Армения Сурен Папикян.

Сраженията между Азербайджан и Армения в оспорвания регион Нагорни Карабах в Южен Кавказ снощи отново се разгоряха.

Според съобщения в руските новинарски агенции, които се позовават на арменското министерство на отбраната, азербайджанските войски са атакували арменски позиции на три места с артилерия и едрокалибрени оръжия.

Междувременно азербайджанското министерство на отбраната в Баку заяви, че боевете са били предизвикани от мащабен арменски опит за саботаж, предаде БТА.

Министър-председателят на Армения заяви днес, че 49 войници са били убити при нощни нападения от страна на Азербайджан. Азербайджанските сили са атакували около половин дузина точки, заяви в парламента Никол Пашинян, цитиран от Интерфакс.

Двете страни са в конфликт от десетилетия заради Нагорни Карабах, който исторически е с преобладаващо арменско население, но юридически е бил част от Азербайджан по времето на Съветския съюз, отбелязва ДПА.

След разпадането на СССР Нагорни Карабах обяви независимост от Баку под името Република Арцах с подкрепата на Ереван, което предизвика продължила три години война. Войната приключи през 1994 г. с победа на Армения и в продължение на четвърт век Нагорни Карабах на практика беше под арменски контрол, въпреки че статутът му никога не беше международно признат.

След десетилетия на безизходица Азербайджан внезапно си възвърна големи части от Нагорни Карабах във военна кампания през 2020 г., принуждавайки Армения да направи големи териториални отстъпки. Те включваха клауза, ограничаваща арменския достъп до региона до един безопасен коридор, наблюдаван от руски мироопазващи сили. Оттогава обаче прекратяването на огъня беше нарушавано няколко пъти и от двете страни.

Канцеларията на премиера на Армения Никол Пашинян каза, че той е обсъдил влошаването на обстановката на арменско-азербайджанската граница в телефонни разговори с президента на Русия Владимир Путин и с президента на Франция Еманюел Макрон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #6

    Армения е окупирана от русия (уж да ги пазят от азерите), но в момента русняците имат дертове другаде... ;-)) ... Азерите пък сега са куражлии, подръчквани от турците, които знаят, че в момента пут-армията е ... умрел кон...

  2. ABV
    #5

    Конфликтът между Азербайджан и Армения е моделиран от самото начало от северномонголската zлодейска орда и бива активиран винаги, когато това е необходимо. В случая путик отчаено се нуждае от нещо, което да прикрие поzорното бягство на орките от Харков. ердоганя естествено му съдейства и гледа да вземе своето. В този аспект следва да се разглежда и напрежението ердоганистан-Гърция и сърбистан-Косово!

  3. асен
    #4

    арменска му работа: гащи няма, гайда иска.

  4. John Doe
    #3

    Арменците винаги са били про-руски пoдлorи и заслужават отново да бъдат размазани и изритани от Нагорни Карабах.

  5. joro
    #2

    Конфликтът не се е разпалил сам, разпалваше го и сега го разпалва фашистка путкинска рАссия.

  6. Коментарът е изтрит в 08:17 на 13 септември 2022 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.