Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обучението в нашите ВУЗ да е двуезично, за да е конкурентно, предлага МОН

11 коментара

Въвеждането на специалности, по които обучението да се води на два езика, ще стане задължително условие за повишаването на конкурентоспособността на университетите след приемането на България в ЕС. Това каза в сряда заместник-министърът на образованието и науката Ваня Добрева.

Идеята за двуезични лекционни курсове не е нова, но все още не се практикува масово във висшите училища в страната. Все повече ректори на ВУЗ-ове обаче обмислят въвеждането на обучение на няколко езика, за да могат да привличат повече чуждестранни студенти.

По думите на Добрева отделни висши училища у нас вече освен на български водят курсове по някои специалности и на немски, френски или английски език.

Тази тенденция ще се разширява, защото от следващата година нашите университети ще трябва да приемат студенти от европейските страни при равни условия за прием с българските студенти, каза тя.

По нейните думи повишаването на конкурентоспособността на българските университети в ЕС е приоритетна цел на стратегията за развитието на висшето образование, върху която работи екип на Министерството на образованието и науката (МОН).

От МОН вече проведоха една среща с ректори на висши училища от цялата страна, но до приемането на конкретни решения за бъдещото развитие на висшето образование в България не се стигна. Според образователния министър Даниел Вълчев трябва да се обсъдят въпросите за финансирането и контрола на качеството на висшето образование, а стратегията, която се очаква да бъде готова до края на септември, трябва да даде рамката за решаването им.

Според Добрева проблем е, че у нас повечето от учебните програми на университетите са ориентирани към теорията, а не към практиката.

Задачата на висшето училище е да научи младите хора да мислят, за да могат да се справят със ситуациите в живота и заедно с това да стимулира тяхната потребност от учене през целия живот, каквото е тенденцията в Европа, смята тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гоце ефенди
    #12

    а в близкото бъдеще - и на руски

  2. Стефан
    #11

    Смях в залата!

  3. Бързият влак
    #9

    Колкото предложения даде Министър Вълчев, толкова глупости изрече! Този човек или не е учил добре и е минавал по милост, или е престанал да мисли, преди да говори, след Заемане на министерското кресло! Господин министър, човек учи най-добре на собствения си език, защото на него може да мисли! Друг език се учи както родния за 25-30 години! Излишно е да Ви казвам, че за който работи в чужбина, дори като преподавател в Университет, най-важно е да знае за какво говори! Естествено е, че едно дете на 10

  4. ekspert
    #8

    Vsichki prepodavateli trjabva da mogat da prepodavat i na anglijski. Ne se li privlekat evropejski studenti, universitetite shte zaginat.I shte se napulnjat s arabi i afrikanci, koito idvat v BG ne za drugo, a za da se ojenjat za bulgarka i posle da shturmuvat zapadna evropa.

  5. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО
    #7

    Всички други езици да бъдат изучавани факултативно, като специални, за своя сметка и пр. БЪЛГАРСКИ И АНГЛИЙСКИ да се изучават и ползват задължително.НЯМА ШЕГА. Животът -- глобалната конкуренция -- е сериозно нещо.Докато французи, немци, испанци, гърци, руснаци и пр. и пр. ни разсейват с "величието" на езиците си, Английският е международен език №1 в бизнес, политика и развлечения и т.н., вкл. в Индия, Индонезия, Япония и Китай, освен разбира се Великобритания, САЩ, Австралия и... с известно мрънкане... Европа.

  6. Сашо
    #6

    Приоритетът, разбира се, е да се научи майчиния език що-годе сносно. После трябва да се научи поне един европейски език, като напр. немски, френски, испански, италиански. После може би е добре да се знае и един островитянски език, като английски, например. А иначе обучението в неезиковите области може и да не е с чак толкоз изтънчен финес на европейския език. Не е нужно един инженер да знае немски като Гьоте, например, за да си практикува инженерството.

  7. Stefan
    #5

    Balgarskia si go znaem, toj se y4i v osnovnoto y4ili6te, a ne v universiteta. A kato vavedem zadalzitelno prepodavane na anglijski 6te se ottarvem ot 70% ot akademi4nite lica, koito stavat samo da si izbar6e6 s tiah zadnite 4asti.

  8. Злата
    #4

    Бравос!Най-после ще се загуби българския език от училището.То и без това сега във втори клас децата ни започват да учат английски без да са научили родния си.Едва ли това го има в прословутата Европа, за която непрекъснато си говорим.Вместо да учат български, децата ни учат чужди езици.Затова на кандидат - студентските изпити масово се провалят и се получават всякакви бисери.Това ли да очакваме и от студентите, които би трябвало по новата налудничава идея на пишман реформатора Вълчев да учат на два езика.И какви специалисти ще излязат? И най-вече да попитам : Ние работници за Европа ли произвеждаме или за България???

  9. citizen
    #3

    koito si misli, che kato nauchi dobre angliiskia - napr. academic level of IELTS, che Ingilizite 6te mu svalyat 6apka..., za tyah si ostavame Aborigeni, kolkoto i dobre da ni kazvat Gut Mornin. Na Ostrova ne ni priznavat kvalifikaciata. Taka che da ne se izsilvame poveche ot neobhodimoto i pod dostoinstvoto ni.

  10. Калоян - Йоаница
    #2

    Няма да можете да въведете, тази статия е празнодумство. Няма обучени професори на чужди езици, и няма нужда да има. Висше образование на български е средство да се привличат студенти от чужди страни, които да научат български. А българските специалисти трябва да имат достатъчно възможности (повече от сега) да учат чужди езици каквито искат, не само английски, защото трябва и немски, и френски, и италиански, и холандски, и испански, и гръцки, и руски. Задължително двуезична програма ще доведе до допълнително потискане на българския език, за който вече трябва да се тревожим, защото сферата на употребата му вече се свива!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.