Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ОДС не успя да вкара конституционна поправка за общините

1 коментар

ОДС не успя да получи подкрепа за предложението си да бъдат променени правилата за приемане на поправките в конституцията, така че към тях да се добави нов текст – за финансовата децентрализация на общините.

Такъв текст не беше гледан при първото четене на проекта в началото на февруари, тъй като управляващото мнозинство не смята, че е дошъл моментът да се даде по-голяма самостоятелност на местната власт.

Филип Димитров от ОДС заяви пред парламента в сряда, че вече е имало прецедент правилата за конституцията да бъдат изменяни между двете четения - мнозинството направи това преди две седмици против волята на опозицията.

Депутатът от ОДС и бивш кмет на Русе Елеонора Николова посочи, че децентрализацията ще реши огромни проблеми в обществото и хората очакват такава промяна в основния закон.

Зам.-председателят на ПГ на БСП Димитър Дъбов обаче възрази, че ако им се даде финансова децентрализация, две трети от общините ще фалират. В момента годишният бюджет на малките общини е 6-8 млн. лева, данък сгради е от порядъка на 6 лева, даде пример депутатът от левицата. Според Дъбов пълна свобода на общините може да се даде в държави с високи доходи на гражданите, където общините са богати. Ако това се направи в България, държавата трябва да налива 80-90% от общинските бюджети.

Иван Сотиров от ОДС заяви, че БСП по комунистически иска всички общини да са еднакво бедни. Колегата му Мартин Димитров изтъкна, че България е една от най- централизираните държави.

Камелия Касабова от НДСВ предупреди от парламентарната трибуна, че дебатът се измества и в случая не се обсъжда децентрализацията на общините, а промяна в регламента за промени в конституцията.  

Председателят на парламентарната комисия за промени в конституцията и Любен Корнезов (БСП) каза, че в проекторешението, внесено от Филип Димитров, не става въпрос за финансова децентрализация. Той посочи, че в правилника за дейността на 40-то Народно събрание, а и във всички правилници от 1990 г. насам, има текст, според който на второ четене не се обсъждат и гласуват предложения, противоречащи на обхвата на приетия на първо четене законопроект.

Корнезов цитира и член 154 от конституцията, според който правото на инициатива за промени в основния закон имат най-малко една четвърт от народните представители. След като законопроектът е приет на първо четене, не може един или няколко депутати да правят нови предложения извън неговия обхват, допълни той. Затова, каза в заключение Корнезов, предложението на Димитров е противоконституционно и трябва да бъде отхвърлено.

В крайна сметка 88 депутати гласуваха “против”, а 37 “за”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лорд оф да рингс
    #1

    Нещо смислено - никога.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.